YouTube przekaże 5 mln dolarów na walkę z antysemityzmem

2021-10-13 14:48 aktualizacja: 2021-10-13, 16:07
Fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON
Fot. PAP/EPA/MICHAEL NELSON
Szef serwisu YouTube na Europę Pedro Pina zapowiedział w środę na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczania Antysemityzmu w Malmoe przekazanie pięciu milionów dolarów na walkę z antysemityzmem.

Według Piny pieniądze trafią do rządów i organizacji non profit, które "walczą z antysemityzmem i promują wiarygodne treści na temat Holokaustu".

Na forum w Malmoe YouTube, który umożliwia publikowanie filmów w internecie, oraz inne media społecznościowe są krytykowane za przyczynianie się do szerzenia teorii spiskowych.

Przedstawiciel YouTube podkreślił wcześniej w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem "Dagens Nyheter", że nad kontrolą publikowanych w serwisie treści "pracują ludzie oraz algorytmy". Pina stwierdził, że programy komputerowe są lepsze w usuwaniu treści pornograficznych, a w przypadku poglądów politycznych "trzeba brać pod uwagę granice wolności wypowiedzi".

Według raportu szwedzkiej organizacji pozarządowej Expo w mediach społecznościowych, mimo zaawansowanej technologii i zaostrzonych regulaminów, rośnie liczba antysemickich wpisów.

Forum w Malmoe

Na forum w Malmoe obecnych jest ok. 400 uczestników, wśród nich 44 przedstawicieli państw, przede wszystkim ministrów oraz ambasadorów. Polskę reprezentuje wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński.

W forum, oprócz gospodarza - szwedzkiego premiera Stefana Loefvena - uczestniczą także m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz królowa Sylwia, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, prezydent Finlandii Sauli Niinisto oraz premier Albanii Edi Rama.

Z Malmoe Daniel Zyśk (PAP)

zys/ akl/