Bruce (Xiaoyu) Liu specjalnie dla PAP o Chopinie: był fajnym gościem, pełnym człowieczeństwa

2021-10-21 14:58 aktualizacja: 2021-10-21, 20:12
Bruce (Xiaoyu) Liu. Fot. PAP?Leszek Szymański
Bruce (Xiaoyu) Liu. Fot. PAP?Leszek Szymański
Chopin był niezwykle fajnym gościem,  pełnym człowieczeństwa, a jego muzykę przenika poczucie humoru, szczęścia - powiedział w czwartek PAP laureat pierwszej nagrody w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina kanadyjski pianista Bruce (Xiaoyu) Liu.

Polska Agencja Prasowa: W nocy ze środy na czwartek jury ogłosiło, że zdobył pan pierwszą nagrodę w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. To olbrzymi sukces. Proszę przyjąć gratulacje. Czym dla pana jest muzyka Chopina? Z czym się kojarzy, jak by ją pan opisał?

Bruce (Xiaoyu) Liu: To bardzo poważne i szerokie pytanie. Zwykle ludzie myślą, że muzyka Chopina jest bardzo nostalgiczna, ukazuje cierpienie, udrękę. Uważam, że to nie jest do końca prawdziwe twierdzenie. Myślę, że był pełen człowieczeństwa, a jego muzykę przenika poczucie humoru. Jest pełna szczęścia, a czasami nawet bywa na swój sposób sarkastyczna.

Chopin był przecież także fajnym gościem. Wiem nawet, że w swoich czasach bywał zwierzęciem scenicznym i showmanem. Widać to w jego mazurkach, tańcach, walcach - we wszystkim, co komponował. Oczywiście, my - jako interpretatorzy muzyki Chopina - za główny cel stawiamy sobie tchnąć jego uczucia w grane utwory. Dopiero na drugim miejscu są nasze emocje i osobowość.

Moje osobiste podejście jest inne. Jestem wesołkiem i w sposób naturalny podążam w tym kierunku interpretacyjnym. Muzyka Chopina zawsze i wszędzie głęboko ludzi porusza. Nigdy się nie nuży, ponieważ jest tak pełna, zróżnicowana i całościowo odbija ludzkie doświadczenie. Nie sposób jej zastąpić utworami na fortepian innych kompozytorów.

PAP: Które z form muzycznych Chopina są najtrudniejsze, a jaki typ jego utworów jest pana ulubionym?

B. L.: Bardzo lubię wariacje. Myślę tu np. o stylu klasycznym, jak w operach Mozarta. Uwielbiam, gdy zderzam taką muzykę z wieloma źródłami inspiracji.

A które z utworów Chopina są dla mnie najtrudniejsze? Każdy z nich jest na swój sposób wymagający i trudny technicznie. Tym razem jednak szczególnie wielkim wyzwaniem dla mnie było wykonanie koncertu Chopina. Nie dlatego, że sam koncert był wyjątkowo ciężki, lecz z uwagi na to, że czas przeznaczony na próbę wynosił tylko 45 minut. To było prawdziwe wyzwanie dla mnie i sądzę, że dla wszystkich pianistów.

Rozmawiał Grzegorz Janikowski (PAP)

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Ostatnio odbył też dwa tournées po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

mar/