Rasistowskie ataki przed wejściem do dyskotek w Katalonii

2021-11-02 20:49 aktualizacja: 2021-11-02, 20:56
Fot. PAP/EPA/Manu Bruque
Fot. PAP/EPA/Manu Bruque
Do kilku ataków na tle rasistowskim doszło w Katalonii, w północno-wschodniej Hiszpanii, podczas minionego weekendu, podają media z tego kraju, wskazując na filmy rejestrujące pobicia przed wejściem do dyskotek.

Jak poinformował we wtorek wydawany w Katalonii dziennik “El Periodico”, za pobiciami stoją pracownicy ochrony lokali nocnej rozrywki. Gazeta wskazuje, że podczas ostatniego weekendu doszło do kolejnego pobicia na tle rasistowskim w dyskotece Waka Sabadell w miejscowości Sant Quirze del Valles, w prowincji Barcelona.

Regionalny dziennik powołuje się na liczne nagrania z brutalnego pobicia mężczyzny, który został przed wejściem uderzony pięściami oraz skopany przez ochroniarzy dyskoteki. Gazeta twierdzi, że zdarzenie ma podłoże rasistowskie.
 
Z kolei dziennik “El Mundo” zauważa, że w Katalonii nasilają się przypadki blokowania wejścia do dyskotek osobom wywodzącym się z Afryki lub ich potomkom. Wskazuje, że w internecie znaleźć można nagrania prezentujące akty agresji ze strony pracowników ochrony dyskotek. Twierdzi, że wiele z nich ma podłoże rasistowskie.
 
Według stołecznego dziennika sobotnie pobicie młodego mężczyzny przy wejściu do dyskoteki Waka Sabadell to tylko jeden z elementów większego zjawiska.
 
“Takich przypadków dyskryminacji na tle rasowym przed wejściem do rozmaitych lokali nocnej rozrywki w Katalonii było więcej podczas tego tygodnia”, odnotował “El Mundo”.
 
Gazeta wskazała, że doniesienia na rzekome rasistowskie motywy, którymi miała się kierować ochrona dyskotek, blokując wejście osobom wywodzącym się z Afryki, trafiły na policję również w Badalonie oraz Geronie.
 
Marcin Zatyka (PAP)

io/