Premier Morawiecki: NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd

2022-09-29 19:14 aktualizacja: 2022-09-30, 07:20
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Fot. PAP/Łukasz Gągulski
NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd i wzmacnia wschodnią flankę, kolejnym tego dowodem jest informacja, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 mln dolarów na zakupy amerykańskiego uzbrojenia - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

W czwartek ambasada USA poinformowała, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach podlegającego Departamentowi Stanu programu Foreign Military Financing, przeznaczonego na zakup produktów i usług (np. szkoleń) amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

W ocenie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, który obecnie przebywa w Waszyngtonie, ta decyzja USA wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO. "Rzeczywiście stoimy na gruncie przekonania, że odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie" - powiedział Rau. 

Premier Morawiecki podkreślił we wpisie na Facebooku, że "NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd i wzmacnia wschodnią flankę".

Jak podkreślił, kolejnym dowodem tego jest informacja, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził właśnie przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing.

"Jest to kolejne potężne wzmocnienie dla polskiej armii – oprócz 137 miliardów złotych, które wydamy w przyszłym roku na budżet obronny, zakupy broni i inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy" - napisał premier.

8 września sekretarz stanu Antony Blinken poinformował o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Wartość ogłoszonego wtedy pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy to 675 mln USD. (PAP)

Autor: Karol Kostrzewa

mmi/