O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

NFZ: w tym roku wydano już 2,1 mln kart EKUZ. Pamiętajmy, by zabrać ją na wakacje

Od stycznia do 23 sierpnia br. wydano 2 122 981 kart EKUZ. Wyjeżdżając za granicę, ubezpieczony powinien ją mieć ze sobą fizycznie, bo konieczne jest okazanie karty, a nie jej kserokopii lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP.

Karta EKUZ Fot. PAP/Mirosław Trembecki
Karta EKUZ Fot. PAP/Mirosław Trembecki

Zgodnie z danymi NFZ najwięcej kart wydano w lipcu – ponad 423 tys., następnie w czerwcu – 397 tys.

Największą liczbę kart wydaje Centrum Usług Wspólnych – blisko 660 tys. (31 proc.), a następnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ – 230 tys. (10,84 proc.) i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ – 188 tys. (8,87 proc.).

Największym zainteresowaniem karty cieszą się wśród osób ubezpieczonych w oddziałach mazowieckim – 14,87 proc., następnie w śląskim – 13,44 proc. i w małopolskim – 10,42proc.

Więcej

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Pomoc medyczna podczas wakacji za granicą. Sprawdź, jaką opiekę zapewnia karta EKUZ

"Wyjeżdżając za granicę ubezpieczony powinien mieć ze sobą fizycznie kartę EKUZ, ponieważ konieczne jest okazanie faktycznej karty, a nie jej ksera lub zdjęcia czy potwierdzenia swojego ubezpieczenia w IKP. Świadczeniodawca ma obowiązek zobaczyć faktycznie kartę, a następnie może zrobić jej kserokopię dla celów postępowania rozliczeniowego" – poinformował PAP NFZ.

NFZ uzasadnił, że wersja ksero lub zdjęcia może być w łatwy sposób sfałszowana i świadczeniodawca naraża się na ryzyko odmowy zwrotu kosztów, jeśli uzna taki papierowy dokument lub zdjęcie.

Trwają prace nad elektroniczną EKUZ

W UE trwają prace nad przygotowaniem wizualizacji karty EKUZ w postacie elektronicznej, ale pilotaż rozwiązania zaplanowany jest na dwa lata i będzie trwał co najmniej do połowy 2025 r. – poinformował Fundusz.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nic nie kosztuje, a w razie nagłej choroby ułatwia korzystanie z publicznej opieki medycznej w państwach UE, EFTA (czyli Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Lichtensteinu) i Wielkiej Brytanii.

Posługując się EKUZ, można skorzystać ze wszystkich świadczeń w krajach unijnych, jeśli lekarz orzeknie, że są one niezbędne. Karta działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Trzeba pamiętać, że w niektórych krajach za pewne świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są one bezpłatne.

Świadczenia dostępne na kartę EKUZ najczęściej nie obejmują kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA. Dlatego jeśli np. ktoś uprawia sporty wiążące się z ryzykiem wypadku – przed wyjazdem do danego kraju powinien sprawdzić zasady udzielania pomocy na kartę EKUZ i rozważyć dodatkowe ubezpieczenie komercyjne.

EKUZ nie obejmuje zwykle także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu). (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kno/

Zobacz także

  •  Transmisja zbiórki influencera Patryka „Łatwoganga” Garkowskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Transmisja zbiórki influencera Patryka „Łatwoganga” Garkowskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: 282 mln zł to sukces emocji, ale też wyzwanie dla całego systemu pomocy [WYWIAD]

  • Jakub Szulc Fot. PAP/Leszek Szymański
    Jakub Szulc Fot. PAP/Leszek Szymański

    Wiceszef NFZ: koszty ustawy płacowej w 2026 roku wyniosą ponad 70 mld zł

  • Siedziba Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Fot. PAP/Maciej Kulczyński
    Siedziba Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    NFZ o zmianach w Centrach Zdrowia Psychicznego: nowy model nie oznacza dodatkowej biurokracji

  • Fot. PAP/Albert Zawada
    Fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Minister zdrowia o finansowaniu leczenia: korekty są konieczne [WYWIAD, WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP