O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prawo i Sprawiedliwość z największą liczbą głosów do Sejmiku na Podkarpaciu

Według sondażu Ipsos Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w sejmiku województwa podkarpackiego; będzie więc kolejna kadencja rządów tej partii w samorządzie wojewódzkim.

. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Fot. PAP/	Radek Pietruszka
. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Fot. PAP/ Radek Pietruszka

Według sondażu exit poll Ipsos Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do sejmików wojewódzkich zdobyło w całym kraju 33,7 proc. poparcia, a druga Koalicja Obywatelska - 31,9 proc. Trzecią pozycję zdobyła Trzecia Droga z 13,5 proc. głosów. Według Ipsos, Lewica uzyskała 6,8 proc., a Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy - 2,7 proc. głosów. Na inne, lokalne komitety wyborcze zagłosowało 3,9 proc. wyborców.

Więcej

Zobacz galerię (2)
 Głosowanie w jednym z lokali wyborczych w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak
Głosowanie w jednym z lokali wyborczych w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak

Polska zagłosowała. Są sondażowe wyniki. W ilu województwach wygrała KO, a w ilu PiS?

Według sondażu, na Podkarpaciu PiS zdobył 49,7 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 19,2 proc., a Trzecia Droga -10,9 proc.

„Będziemy mogli spokojnie sformułować zarząd i w dalszym ciągu mieć odpowiedzialność za rozwój społeczny i gospodarczy Podkarpacia” – powiedział po ogłoszeniu wyników exit poll dotychczasowy marszałek podkarpacki Władysław Ortyl (PiS).

„Widać, że pięć i pół roku ciężkiej pracy oraz efekty, które pokazywaliśmy w kampanii, przekonały naszych wyborców. Oczywiście można powiedzieć, że na Podkarpaciu jest łatwiej, bo jest bastion PiS-u, ale możemy też powiedzieć, że to jest bastion innowacji, bastion rozwoju, inwestycji” – dodał Ortyl.

PiS rządzi w sejmiku podkarpackim od maja 2013 roku. Z funkcji marszałka został wówczas odwołany Mirosław Karapyta (PSL), któremu przedstawiono zarzuty korupcyjne. Zastąpił go Władysław Ortyl.

PiS rządziło w sejmiku podkarpackim przez dwie kolejne kadencje. W ostatniej kadencji PiS - w 33-osobowym sejmiku - miało 25 mandatów.(PAP)

autorka: Agnieszka Lipska

gn/

Zobacz także

  • Żołnierze w Nuuk na Grenlandii Fot. PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen
    Żołnierze w Nuuk na Grenlandii Fot. PAP/EPA/Mads Claus Rasmussen

    Grenlandczycy zapytani o korzyści z przyłączenia do USA. Sondaż nie zostawia złudzeń

  • Sejm, sala plenarna. Fot. PAP/Marcin Obara
    Sejm, sala plenarna. Fot. PAP/Marcin Obara

    Sondaż poparcia dla partii politycznych. Najnowsze wyniki

  • Viktor Orban Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys
    Viktor Orban Fot. PAP/EPA/Olivier Matthys

    „Zmęczony” i „niekompetentny”. Węgrzy ocenili Orbana

  • Peter Magyar (L), Viktor Orban (P). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
    Peter Magyar (L), Viktor Orban (P). Fot. EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

    Sondaże na Węgrzech. Zmniejszyła się przewaga opozycyjnej TISZY nad partią Orbana

Serwisy ogólnodostępne PAP