O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Prezenter radiowy zachęcał do zastrzelenia premiera Belgii. Jest śledztwo prokuratury

Prezenter lokalnej belgijskiej stacji radiowej Waregem1 zachęcał słuchaczy podczas audycji do zastrzelenia premiera tego kraju Alexandra De Croo, nawiązując do zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę. Przeprosił, ale mimo to premier złożył na niego skargę - podały belgijskie media. Prokuratura prowadzi śledztwo.

Mężczyzna za mikrofonem, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DPA/dpa-Zentralbild/Oliver Killig
Mężczyzna za mikrofonem, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/DPA/dpa-Zentralbild/Oliver Killig

"Do wszystkich, którzy rozważają zastrzelenie Alexandra De Croo, ale nie odważą się tego zrobić ze względu na bezpieczeństwo tego gościa. Widzicie, że można zastrzelić premiera. Powiedziałbym więc: śmiało" – powiedział prezenter cytowany przez telewizję VRT.

Oświadczenie nie pozostało niezauważone i szybko zostało udostępnione w serwisie X.

Rozgłośnia zareagowała na incydent. Dyrektor Waregem1, Ludo Daelman, zawiesił prezentera. "Całkowicie błędnie ocenił czas i kontekst" - ocenił Daelman.

Prezenter przeprosił za swoje zachowanie. "Szczerze tego żałuję i jeśli premier De Croo wyrazi na to zgodę, chciałbym przystąpić do spotkania mediacyjnego".

Mężczyzna nie został aresztowany, ale sam premier złożył na niego skargę. Jego rzecznik potwierdził to VRT. Prokuratura prowadzi śledztwo i będzie przesłuchiwać prezentera.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Szczepionka przeciwko COVID-19. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
    Szczepionka przeciwko COVID-19. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

    Spór na linii Polska-Pfizer. Jest wyrok sądu w Brukseli

  • Statki w cieśninie Ormuz Fot. PAP/EPA/ALI HAIDER
    Statki w cieśninie Ormuz Fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

    Belgia gotowa wysłać niszczyciele min do cieśniny Ormuz. "Gdy tylko pozwolą na to warunki"

  • Andrzej Sapkowski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Andrzej Sapkowski Fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Andrzej Sapkowski: książka nie może kosztować więcej niż pół litra wódki

  • Strateg marketingowy: rośnie grupa konsumentów mających korzenie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Fot. Adobe Stock/Drazen (zdjęcie ilustracyjne)
    Strateg marketingowy: rośnie grupa konsumentów mających korzenie w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Fot. Adobe Stock/Drazen (zdjęcie ilustracyjne)

    Ramadan i planowanie jedzenia. Sieci handlowe w Belgii promują produkty związane z posiłkami iftar i suhur

Serwisy ogólnodostępne PAP