O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Setki pocisków artyleryjskich znaleziono w warszawskim Porcie Praskim

Arsenał kilkuset pocisków artyleryjskich odkryto w Porcie Praskim. O groźnej "pamiątce" z czasów II wojny światowej powiadomiono odpowiednie służby. Patrole straży miejskiej i policji zabezpieczały teren składowiska, umożliwiając pracę saperom - poinformowała straż miejska.

Niewybuchy. Fot. PAP
Niewybuchy. Fot. PAP

Pracujący w Porcie Praskim robotnicy w pozostałościach przedwojennych fundamentów od strony ulicy Zamoyskiego znaleźli skład pocisków dużego kalibru. Wezwani na miejsce saperzy wydobyli ponad 280 takich pocisków.

Ponieważ wywiezienie takiej liczby skorodowanej amunicji wymaga czasu, miejsce jej składowania przez kilkadziesiąt godzin wymiennie zabezpieczały patrole straży miejskiej i policji.

Trudno określić, do której armii należał skład. W czasie powstania warszawskiego stacjonowała w tym miejscu artyleria niemiecka, a po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. mogła tam również przebywać artyleria polska lub radziecka.

Według przedwojennych planów port ten zwany wówczas Nowym Portem miał składać się z pięciu basenów portowych wypełniających cały teren. Ostatecznie, na terenach dawnego starorzecza Wisły, w okresie międzywojennym powstały tylko 3 baseny o częściowo murowanych nabrzeżach istniejących do dzisiaj. Port służył do przeładunku towarów i jako port zimowy. Później funkcję przeładunkową przejął Port Żerański.

Obszar portu obejmuje obecnie około 38 ha pomiędzy nasypem kolejowym od strony ul. Sokolej i ulicami Jagiellońską, Zamoyskiego i Okrzei.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

kh/

Zobacz także

  • Prof. Jacek Czeputowicz. Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
    Prof. Jacek Czeputowicz. Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
    Specjalnie dla PAP

    Czaputowicz: reparacje, straty wojenne i odszkodowania dla ofiar to trzy różne sprawy

  • Adam Szłapka. Fot. PAP/Rafał Guz
    Adam Szłapka. Fot. PAP/Rafał Guz

    Szłapka o krytyce słów premiera ws. zadośćuczynień: czasem w dyplomacji prowadzi się skomplikowaną grę

  • Flaga Niemiec (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Flaga Niemiec (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: humanitarny gest wobec żyjących ofiar okupacji mógłby poruszyć też niemieckie serca

  • Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Art Service
    Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Art Service

    Sprawa odwołanej niemieckiej aukcji. Część przedmiotów trafiła do Izraela

Serwisy ogólnodostępne PAP