O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż we Francji. 37 proc. wyborców chce poprzeć partię Le Pen

Aż 37 procent poparcia uzyskuje Zjednoczenie Narodowe (RN), dawny Front Narodowy Marine Le Pen, w sondażu opublikowanym przez dziennik "Les Echos" w piątek, dwa dni przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych we Francji. Sojusz lewicowy może otrzymać w pierwszej turze 28 procent.

fot. PAP/EPA/ANDRE PAIN
fot. PAP/EPA/ANDRE PAIN

To najwyższy dotąd wynik RN w sondażach przedwyborczych. W poprzednich badaniach opublikowanych w tym tygodniu sięgało 36 procent.

Na trzecim miejscu są partie centrowe skupione wokół prezydenta Emmanuela Macrona, z poparciem 20 procent wyborców.

Choć sondaż opublikowany przez "Les Echos" nie prognozuje, ile mandatów przypadnie poszczególnym partiom, to inny sondaż nie wyklucza, że RN zdobędzie większość bezwzględną.

Według tego badania, opublikowanego w piątek przez telewizję BFMTV, skrajna prawica może liczyć na 36 procent głosów i 260-295 miejsc w parlamencie. Większość bezwzględna to 289 miejsc.

Sojusz lewicy - Nowy Front Ludowy - w tym badaniu uzyskuje 27,5 proc. głosów, co oznaczałoby 155-175 mandatów.

Obóz polityczny Macrona cieszy się poparciem 20 procent wyborców, co może mu przynieść 85-105 miejsc. W rozwiązanym przez prezydenta parlamencie siły te miały 245 miejsc.

BFMTV zastrzega, że prognozy trzeba traktować ostrożnie, ponieważ nie wiadomo, jak będzie wyglądać druga tura w każdym z 577 okręgów wyborczych. Druga tura wyborów parlamentarnych odbędzie się 7 lipca.

 

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Karetka pogotowia we Francji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Mohammed Badra
    Karetka pogotowia we Francji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

    Francja. 14-letnia uczennica zginęła od ciosów nożem

  • Prezydent Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/	AURELIEN MORISSARD / POOL
    Prezydent Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/ AURELIEN MORISSARD / POOL

    Najważniejsze manewry wojskowe od czasów zimnej wojny. Macron za udział w ćwiczeniach podziękował m.in. Polsce

  • Giselle Pelicot, fot. PAP/EPA/EFE/J.J.Guillen
    Giselle Pelicot, fot. PAP/EPA/EFE/J.J.Guillen

    Wszczęto śledztwo ws. wznowienia portalu związanego ze sprawą gwałtów na Giselle Pelicot

  • Lotnisko Charlesa de Gaulle'a w Paryżu Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Lotnisko Charlesa de Gaulle'a w Paryżu Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Problem paliwa we Francji. Rząd zapewnił, że kraj ma rezerwy

Serwisy ogólnodostępne PAP