Strzelaniny w szkołach w Turcji. Zatrzymania i blokady kont w mediach społecznościowych [WIDEO]
162 osoby zatrzymano i zablokowano ponad tysiąc kont w serwisach społecznościowych w Turcji po dwóch niedawnych strzelaninach w szkołach, w których zginęło dziewięć osób – poinformował w czwartek turecki minister sprawiedliwości Akin Gurlek.
„Stwierdzono, że liczne konta (...) rozpowszechniały treści, które mogły wzbudzać wśród ludności lęk, niepokój i panikę, publicznie propagowały błędne informacje oraz wychwalały przestępczość i przestępców” – napisał minister na X.
Wcześniej policja turecka poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania 83 osób, pochwalających w internecie niedawne strzelaniny w szkołach.
W środę w szkole w mieście Kahramanmaras doszło do strzelaniny. Zginęło w niej dziewięć osób, a 13 doznało obrażeń. Prokuratura podała w czwartek, że 14-latek, który otworzył ogień, planował duży atak, na co wskazywała treść jednego z dokumentów elektronicznych z 11 kwietnia.
We wtorek, również w Turcji, 19-letni były uczeń wtargnął z bronią do szkoły średniej w Sanliurfie i zranił 16 osób. Napastnik popełnił samobójstwo.
mw/ rtt/ sma/