Świrski wydał oświadczenie. "Nie chcę dawać pretekstu"
Nie będę podejmował działań zmierzających do odwrócenia wczorajszego – w mojej ocenie wadliwego prawnie – odwołania mnie z funkcji Przewodniczącego KRRiT - napisał na platformie X we wtorek były przewodniczący KRRiT Maciej Świrski. W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie rady z nową przewodniczącą.
W ubiegły piątek Sejm opowiedział się za pociągnięciem Macieja Świrskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu. Świrski nie uznał jednak decyzji Sejmu i w poniedziałek rano stawił się w siedzibie KRRiT, natomiast późnym wieczorem członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odwołali Macieja Świrskiego z funkcji przewodniczącego.
We wtorek rano były przewodniczący KRRiT na platformie X wystosował oświadczenie, w którym napisał, że „z szacunku dla Państwa Polskiego i powagi chwili zdecydowałem, że nie będę podejmował działań zmierzających do odwrócenia wczorajszego – w mojej ocenie wadliwego prawnie – odwołania mnie z funkcji Przewodniczącego KRRiT” - napisał Świrski. „W obliczu zaprzysiężenia Prezydenta RP nie chcę dawać pretekstu rządzącym do generowania chaosu i obniżania rangi urzędów” - dodał.
Oświadczenie
Z szacunku dla Państwa Polskiego i powagi chwili zdecydowałem, że nie będę podejmował działań zmierzających do odwrócenia wczorajszego – w mojej ocenie wadliwego prawnie – odwołania mnie z funkcji Przewodniczącego KRRiT. W obliczu zaprzysiężenia Prezydenta RP nie… pic.twitter.com/J95PBOQ0uU— Maciej Świrski (@Maciej_Swirski) July 29, 2025
Nową przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji została Agnieszka Glapiak. Na antenie wtorkowego TOK FM, członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski powiedział, że w środę, 30 lipca „odbędzie się następne posiedzenie i już nowa przewodnicząca poprowadzi to posiedzenie” - powiedział Kowalski. „Mamy w tej chwili kilkanaście decyzji, które muszą być podjęte i jutro będą podejmowane” - dodał członek KRRiT. (PAP)
azk/ dki/ pap/