O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmasowany atak dronowo-rakietowy na Ukrainę. Alarm w całym kraju

W całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny z powodu zmasowanego ataku dronowo-rakietowego Rosji w nocy ze środy na czwartek - przekazały władze. Do nalotów doszło w dniu, w którym przedstawiciele USA i Ukrainy spotkają się w Genewie, by przygotować kolejne rozmowy z Rosją w sprawie zakończenia wojny.

Kijów, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Kijów, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W związku ze zmasowanym atakiem polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Polski w czwartek rano poderwało polskie i sojusznicze samoloty w celu zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej.

 

Wróg atakuje miasto za pomocą bezzałogowych statków powietrznych i rakiet balistycznych. Obrona przeciwlotnicza działa. Proszę pozostać w schronach do odwołania alarmu!

szef kijowskiej administracji wojskowej Tymur Tkaczenko

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zaznaczyła, że w dwóch dzielnicach Kijowa w wyniku nocnego połączonego ataku rosyjskiego wybuchły pożary, uszkodzony został również budynek mieszkalny.

Więcej

Przelot samolotu MiG-29 Sił Powietrznych RP. Fot. PAP/Adam Warżawa
Przelot samolotu MiG-29 Sił Powietrznych RP. Fot. PAP/Adam Warżawa

"Operują myśliwce dyżurne". Polska zareagowała na sytuację w Ukrainie

W Charkowie w wyniku połączonego ataku Rosji doszło do trafienia w budynek wielopiętrowy, przerwania gazociągu i pożaru, w wyniku którego rannych zostało 16 osób, w tym dzieci - podały władze lokalne.

Według Iwana Fedorowa, szefa władz obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju, rosyjskie wojska zaatakowały miasto Zaporoże, gdzie w wyniku wrogich uderzeń uszkodzone zostały: prywatny dom, budynek wielopiętrowy i dwa centra handlowe.

Image
Wojna w Ukrainie. Autor: Michał Czernek
Wojna w Ukrainie. Autor: Michał Czernek

W czwartek w Genewie spotkać się mają główny negocjator Ukrainy Rustem Umierow oraz wysłannicy prezydenta USA Steve Witkoff i Jared Kushner, aby przygotować grunt pod kolejne rozmowy z przedstawicielami Rosji w sprawie zakończenia wojny. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Umierow spotka się z amerykańskim ministrem gospodarki Howardem Lutnickiem, a wśród tematów rozmów będzie Prosperity Package, czyli pakiet odbudowy Ukrainy i jego szczegóły.

Negocjacje Ukrainy z Rosją, w których pośredniczą USA, rozpoczęły się w styczniu. Ich poprzednia runda odbyła się w Genewie i zakończyła 18 lutego. Uczestniczyli w nich też po raz pierwszy przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii. Według prezydenta Zełenskiego do następnego spotkania może dojść na początku marca.

W czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Polski przekazało, że w związku ze masowanym atakiem Rosji na terytorium Ukrainy rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej w celu jej zabezpieczenia.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ akl/ kgr/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Zełenski: Ukraina będzie przestrzegać rozejmu i działać wyłącznie w sposób symetryczny

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    "Niech zostaną wysłuchane modlitwy o ochronę przed złem". Zełenski złożył życzenia wielkanocne

  • Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Sean Gallup
    Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/Sean Gallup

    Zełenski: obecna sytuacja na froncie najlepsza dla Ukrainy od 10 miesięcy

  • Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha i szef MSZ Węgier Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/TERESA SUAREZ
    Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha i szef MSZ Węgier Peter Szijjarto. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/TERESA SUAREZ

    Sprawa konsultacji Szijjarto z Moskwą. Sybiha: może czas pomyśleć o sankcjach

Serwisy ogólnodostępne PAP