O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraina z sankcjami wobec chińskich firm. Chodzi o części do dronów

Ukraina wprowadziła sankcje wobec pięciu chińskich firm, które dostarczają Rosji komponenty do budowy dronów uderzeniowych Shahed. Dekret w tej sprawie podpisał we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

- Podczas zmasowanego ostrzału Kijowa w nocy (z 3 na) 4 lipca w zestrzelonych dronach Shahed ujawniono komponenty produkcji chińskiej. Dziś wobec firm, które je dostarczyły, wprowadzone zostały sankcje – wyjaśnił doradca prezydenta Władysław Własiuk.

Władze Ukrainy oceniły, że atak Rosji z 4 lipca był największym atakiem lotniczym od początku pełnowymiarowej wojny. Użyto w nim 550 dronów i rakiet. W wyniku ataku zginęły trzy, a ranne zostały 32 osoby.

Ukraina wprowadza sankcje wobec chińskich firm.

Wśród firm, które trafiły na ukraińskie listy sankcyjne, są: Central Asia Silk Road International Trade, Suzhou Ecod Precision Manufacturing, Shenzhen Royo, Shenzhen Jinduobang Technology i Ningbo BLIN Machinery.

Więcej

Petr Pavel. Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Petr Pavel. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

Prezydent Czech: Rosja nie chce kompromisu, tylko zwycięstwa w wojnie z Ukrainą

- Ukraina współpracuje z partnerami w ramach koalicji sankcyjnej w celu dalszych ograniczeń wobec chińskich producentów – podkreślił Własiuk.

Od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. relacje między Moskwą a Pekinem wyraźnie się zacieśniły. Chiny, choć oficjalnie deklarują neutralność, nie potępiły rosyjskiej agresji i intensyfikują współpracę handlową oraz technologiczną z Rosją.

Według UE Pekin dostarcza Moskwie m.in. komponenty podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego).

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ szm/ pap/

arch.

Zobacz także

  • Jean-Noel Barrot. Fot. EPA/RONALD WITTEK
    Jean-Noel Barrot. Fot. EPA/RONALD WITTEK

    Szef francuskiego MSZ: bez naszej zgody nie dojdzie do zniesienia sankcji ONZ wobec Iranu

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Przywódcy G7 zgodzili się na zwiększenie presji na Rosję poprzez sankcje dotyczące ropy i gazu

  • Logo App Store. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
    Logo App Store. Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

    Apple usunęła rosyjski serwis Max z App Store, tłumacząc to nałożonymi sankcjami

  • Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Fot. EPA/KYLIE COOPER / POOL
    Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Fot. EPA/KYLIE COOPER / POOL

    Izba Reprezentantów USA przegłosowała projekt ustawy o sankcjach na Rosję i wsparciu dla Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP