O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski: Rosja straciła 20 proc. floty cieni, ale chce ją uzupełnić

Rosja straciła co najmniej 20 proc. tankowców swojej floty cieni, jednak stara się uzupełnić ją nowymi jednostkami; wszystkie muszą znaleźć się na listach sankcyjnych – oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

„Dzięki naszym skoordynowanym z częścią państw działaniom nacisku na flotę cieni co najmniej 20 proc. jednostek tej floty zostało zatrzymanych, a Rosja próbuje zrekompensować tę stratę poprzez pozyskiwanie nowych statków” – powiedział po naradzie z pierwszym zastępcą szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ołehem Łuhowskim.

Sankcje nie ustaną

„Wszystkie (te nowe statki – PAP) muszą zostać dodane do list sankcyjnych. Będziemy kontynuować także presję sankcyjną wobec załóg tankowców, kapitanów, ubezpieczycieli oraz całej infrastruktury floty cieni” – zapowiedział w komunikatorze Telegram.

Więcej

Statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/JOHAN NILSSON / TT
Statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/JOHAN NILSSON / TT

Jak identyfikuje się statki floty cieni - rosyjska bandera nie chroni przed kontrolą

Ukraiński prezydent zaznaczył, że obecne ograniczenia rosyjskiego morskiego eksportu ropy w ujęciu rocznym mają zmniejszyć rosyjskie dochody co najmniej o 30 mld dolarów.

„Dodatkowa presja z pewnością zwiększy skalę tych rosyjskich strat, a tym samym ograniczy finansowanie rosyjskiej wojny. Będziemy również informować partnerów o nowych schematach (stosowanych przez - PAP) chińskie firmy, które pomagają Rosji omijać sankcje wobec sektora finansowego” – podkreślił Zełenski.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ know/

Zobacz także

  • Przechwycenie rosyjskiego tankowca. Fot.X/Kaja Kallas
    Przechwycenie rosyjskiego tankowca. Fot.X/Kaja Kallas

    UE zwiększa presję na rosyjską „flotę cieni”. Przechwycono tankowiec

  • Fot. PAP/EPA/	A. CARRASCO RAGEL (zdjęcie ilustracyjne)
    Fot. PAP/EPA/ A. CARRASCO RAGEL (zdjęcie ilustracyjne)

    Brytyjscy komandosi przejęli tankowiec rosyjskiej floty cieni

  • Statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot.EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
    Statek (zdjęcie ilustracyjne). Fot.EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

    Zachód kontra flota cieni

  • Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB
    Tankowiec - zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

    Nie odpowiadał na wezwania, kierując się w stronę Rosji. Tankowiec uciekł norweskiej straży przybrzeżnej

Serwisy ogólnodostępne PAP