O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Ukraińscy przyjaciele nie jesteście sami". Komentarze polityków po spotkaniu Trump-Zełenski

Drodzy ukraińscy przyjaciele nie jesteście sami - napisał premier Donald Tusk po spotkaniu Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. Trzy lata odwagi i determinacji. Prezydent Zełensky - szacunek. Ukraina - jesteśmy z wami - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara
Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

W Waszyngtonie w piątek doszło do spotkania Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci USA i Ukrainy rozmawiali o umowie dotyczącej partnerstwa w eksploatacji ukraińskich złóż naturalnych. Spotkanie przywódców zakończyło się kłótnią; umowy o minerałach nie podpisano.

 

 

"Drodzy ukraińscy przyjaciele, nie jesteście sami" - napisał premier Donald Tusk po spotkaniu obu przywódców.

Do spotkania w Białym Domu odniósł się też marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia. 

 

 

"Nie trzy dni, nie trzy miesiące, ale trzy lata odwagi i determinacji. Prezydent Zełenski - szacunek. Ukraina - jesteśmy z wami" - napisał na platformie X.

Więcej

Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

"Trzeba szanować tych, którzy walczyli od początku". Macron o sporze Trumpa i Zełenskiego

Ta współpraca potrzebuje dziś spokoju i jedności, nie negatywnych emocji; wróg jest w innym miejscu - ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu prezydentów USA i Ukrainy.

"Nasi sojusznicy wielokrotnie udowodnili, że szczera i odpowiedzialna współpraca jest dla nas wszystkich fundamentem bezpieczeństwa. Ta współpraca potrzebuje dziś spokoju i jedności, nie negatywnych emocji. Wróg jest w innym miejscu" - napisał wieczorem na platformie X Kosiniak-Kamysz.

 

 

Spotkanie w Gabinecie Owalnym przebiegało w nerwowej atmosferze. Trump zarzucił Zełenskiemu m.in. konfrontacyjną postawę, „która grozi wybuchem III wojny światowej”.

Zapowiadana po spotkaniu konferencja prasowa Trumpa i Zełenskiego została odwołana. Do zapowiadanego podpisania umowy o dostępie amerykańskich firm wydobywczych do eksploatacji metali ziem rzadkich na Ukrainie nie doszło, a Zełenski opuścił Biały Dom.

bch/ mow/ jj/ mow/ ał/ grg/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/	FILIP SINGER
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/ FILIP SINGER

    W piątek utajnione obrady Sejmu. Premier Tusk przedstawi informację dot. bezpieczeństwa

  • Posłowie na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Posłowie na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Prezydium Sejmu przegłosowało utajnienie punktu obrad. Premier przedstawi pilną informację

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz
    Donald Tusk. Fot. PAP/Rafał Guz

    Tusk: nie planujemy podniesienia składki zdrowotnej

  • Karol Nawrocki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Karol Nawrocki. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Nawrocki o słowach Tuska ws. zadośćuczynień: mam nadzieję, że za nie przeprosi

Serwisy ogólnodostępne PAP