O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wiceminister finansów: jesteśmy w 100 proc. gotowi na wprowadzenie KSeF

Resort finansów jest w 100 proc. gotowy na uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur od 1 lutego br.; termin nie ulegnie zmianie - zapewnił w czwartek w Studiu PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Podkreślił, że KSeF jest jednym z najlepiej zabezpieczonych systemów w Polsce.

1 lutego 2026 r. rusza Krajowy System e-Faktur (KSeF) służący do wystawiania faktur w obrocie między przedsiębiorcami. System wchodzi w życie etapami: od 1 lutego 2026 r. dla firm, których obrót w 2024 r. przekraczał 200 mln zł. Mniejsze firmy obowiązek ten obejmie od 1 kwietnia 2026 r. Dla mikroprzedsiębiorców przewidziano okres przejściowy – od kwietnia do grudnia 2026 r. nie będą oni musieli wystawiać e-faktur, jeśli ich miesięczna sprzedaż nie przekracza 10 tys. zł brutto.

 

 

Neneman pytany o to, czy może zapewnić, że resort finansów jest w 100 proc. gotowy na uruchomienie KSeF od 1 lutego odpowiedział zdecydowanie „tak”. Podkreślił, że na pewno nie powtórzy się sytuacja z 2024 r., kiedy przełożono wprowadzenie w życie systemu, który pierwotnie miał działać od 1 lipca tegoż roku.

System został zbudowany od nowa. Mamy przeprowadzone testy, mamy stosowne poświadczenia bezpieczeństwa, system jest postawiony, działa sprawnie i testowany jest na bieżąco. To ruszy od pierwszego lutego, więc jest taka trochę narracja niektórych, że »skoro raz przełożyli, to pewnie jeszcze raz przełożą«. Nie, nie przełożą

Jarosław Neneman

Wiceszef MF podkreślił, że przygotowane są także plany awaryjne w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów i system jest gotowy na wszystko.

Na pytanie o poziom zabezpieczeń i ew. możliwości wycieku wrażliwych danych, Neneman odpowiedział, że KSeF jest jednym z najlepiej zabezpieczonych systemów w Polsce a dane przechowywane są na krajowych serwerach. Zapewnił, że poziom bezpieczeństwa w wymianie danych między użytkownikiem a systemem KSeF będzie „wyższy niż w kontaktach z bankiem”.

 

 

KSeF ma służyć do wystawiania faktur w obrocie między przedsiębiorcami. Będą to musieli robić zarówno podatnicy VAT czynni, jak i zwolnieni z tego podatku, a także firmy zagraniczne posiadające polski NIP. System nie obejmie konsumentów oraz podmiotów zagranicznych, które NIP nie posiadają.

KSeF ma być – w zamyśle Ministerstwa Finansów – kolejnym rozwiązaniem uszczelniającym system podatkowy w zakresie VAT.

 

 

Wprowadzenie KSeF ma zwiększyć dochody budżetu z tytułu uszczelnienia luki VAT. Resort finansów w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2026 r. ocenił, że KSeF pozwoli na „weryfikację danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz na szybsze wykrycie i skuteczniejsze zwalczanie oszustw podatkowych”. MF oszacowało, że dochody budżetowe wzrosną o ok. 10 mld zł w okresie 10 lat.

Autor: Adrian Kowarzyk (PAP)

amk/ drag/ kgr/

Zobacz także

  •  Szymon Zdziebłowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Szymon Zdziebłowski. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Popularyzator archeologii: najstarsze znalezisko o charakterze kultowym na terenie Polski ma 40 tys. lat

  • Piotr Malepszak. Fot. PAP/Albert Zawada
    Piotr Malepszak. Fot. PAP/Albert Zawada

    Wiceminister infrastruktury: w 2040 r. koleją z Warszawy do Gdańska w 100 minut

  • Michał Jaros. Fot. PAP/Rafał Guz
    Michał Jaros. Fot. PAP/Rafał Guz

    Michał Jaros: auto, które może powstać we współpracy z Tajwanem będzie miało naprawdę dobrą technologię

  • Wojciech Tochman. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Wojciech Tochman. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Wojciech Tochman: o wojnie w Ukrainie opowiadam także z perspektywy zwierząt

Serwisy ogólnodostępne PAP