O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Nowy trend na włoskich plażach. Turyści nie chcą płacić za leżaki

Po latach rekordów we włoskiej turystyce i rosnącej liczbie klientów w tym roku notuje się nowe zjawisko: pustoszejące płatne plaże. W czerwcu i lipcu liczba osób na płatnych plażach była niższa o 30 proc. niż przed rokiem. Spada też liczba rezerwacji w hotelach.

Plaża w pobliżu Neapolu Fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE
Plaża w pobliżu Neapolu Fot. PAP/EPA/CESARE ABBATE

Więcej

Odpoczynek w parku Fot. PAP/Albert Zawada
Odpoczynek w parku Fot. PAP/Albert Zawada

Jaka będzie pogoda w weekend?

To efekt wysokich cen wynajmu parasola i leżaków - tak obecną sytuację tłumaczą organizacje obrony praw konsumentów. Za dzień pobytu rodziny na płatnej nadmorskiej plaży trzeba zapłacić minimum 30 euro. W wielu popularnych kurortach wakacyjnych ceny te są znacznie wyższe.

Turyści wolą tzw. wolne plaże

Dlatego wiele osób wybiera tzw. wolne, czyli bezpłatne plaże, których we Włoszech jest zdecydowanie mniej - często jedna lub dwie w danej miejscowości.

Więcej

Fontanna di Trevi. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Fontanna di Trevi. Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Włochy to kraj skrojony dla miłośników samotnych podróży

Obecna kryzysowa sytuacja dotyczy wielu turystycznych regionów, od pasa wybrzeża w stołecznym Lacjum po Toskanię i Emilię-Romanię oraz Apulię - odnotowała telewizja publiczna RAI.

Federacja branży plażowej poinformowała o wyraźnym spadku liczby turystów oraz wydawanych przez nich pieniędzy. Przedstawiciele tej organizacji kryzys tłumaczą spadkiem siły nabywczej oraz mniejszym napływem zagranicznych turystów z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej i niepewności ekonomicznej.

Ceny za leżak i parasol zbyt wysokie

Ceny na plażach są zbyt wysokie, ponownie wzrosły i dlatego stały się nieosiągalne dla większości rodzin - twierdzą organizacje konsumenckie. Wymieniły też plaże, na których za dzień pobytu w luksusowych warunkach trzeba zapłacić od kilkuset do 1500 euro.

Więcej

Burano na czele rankingu najbarwniejszych turystycznych destynacji. Fot. Nikolay N. Antonov/Adobe Stock
Burano na czele rankingu najbarwniejszych turystycznych destynacji. Fot. Nikolay N. Antonov/Adobe Stock

Włoska wyspa okrzyknięta najbardziej kolorowym miejscem na świecie. Dowiedz się, co warto tam zwiedzić

Także właściciele hoteli mówią na łamach prasy o spadku liczby gości w porównaniu z zeszłym rokiem i o kumulacji przyjazdów weekendowych.

Ministra turystyki Daniela Santanche stwierdziła zaś, że mówienie o kryzysie to niepotrzebne bicie na alarm. Wyraziła opinię, że sezon mija dobrze, a Włochy są bardziej konkurencyjne od innych krajów w basenie Morza Śródziemnego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/ know/

Zobacz także

  • Matera Fot. Adobe Stock/rudi1976
    Matera Fot. Adobe Stock/rudi1976

    Włoska Matera na jeden wrześniowy weekend stanie się stolicą disco

  • Ragu alla bolognese. Fot. Marini/Adobe Stock
    Ragu alla bolognese. Fot. Marini/Adobe Stock

    Podczas pobytu w Bolonii nie zamawiaj „spaghetti bolognese”. Tu jada się ragu

  • Giorgia Meloni Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
    Giorgia Meloni Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

    Włochy wyślą systemy obrony krajom Zatoki Perskiej. Zapowiedź Meloni

  • Prowadzący festiwal Carlo Conti i Laura Pausini Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
    Prowadzący festiwal Carlo Conti i Laura Pausini Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

    Miliony Włochów przed telewizorami. Rozpoczął się festiwal piosenki w San Remo

Serwisy ogólnodostępne PAP