O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu. Niepokojące wnioski naukowców

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy z Uniwersytetu Jemeńskiego w Ammanie doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w 110 badaniach, którymi objęto ponad 18 mln osób po przebytym udarze mózgu. Badacze sprawdzali związek miedzy ekspozycją na zanieczyszczone powietrze - dwutlenkiem azotu, ozonem, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki oraz cząstkami stałymi - PM1 (średnica mniejsza niż 1 mikrometr), PM2.5 (średnica mniejsza niż 2,5 mikrometra) oraz PM10. Cząstki stałe (inaczej pyły zawieszone) o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra pochodzą ze spalin samochodowych, wyziewów z elektrowni i fabryk oraz pożarów lasów i traw. Do cząstek PM10 zalicza się też cząstki pochodzące np. z ogumienia kół, nawierzchni jezdni ulegającej zużyciu, układów trących pojazdów.

Jak podkreślił prowadzący badanie Ahmad Toubasi, analiza potwierdziła, że istnieje istotny, silny związek między krótkotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza (pięć dni) a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu i zgonu z jego powodu.

Wyższe stężenie dwutlenku azotu było powiązane ze wzrostem ryzyka udaru mózgu o 28 proc., wyższe stężenie dwutlenku siarki wiązało się ze wzrostem ryzyka udaru o 15 proc., w przypadku ozonu wzrost wynosił 5 proc., tlenku węgla – 26 proc., cząstek stałych PM1 – 9 proc, cząsteczek PM2,5 – 15 proc. a cząsteczek PM10 – 14 proc.

Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza miała też związek z istotnie wyższym ryzykiem zgonu z powodu udaru mózgu. Najsilniej było to widoczne w przypadku dwutlenku siarki – wzrost ryzyka o 60 proc. oraz dwutlenku azotu – o 33 proc.

Wcześniejsze badania wykazały, że istnieje związek między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenie powietrza a wyższym ryzykiem udaru mózgu. (...) W naszym badaniu zamiast analizować tygodnie lub miesiące ekspozycji przyjrzeliśmy się zaledwie pięciu dniom i znaleźliśmy związek między krótkoterminowym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a wyższym ryzykiem udaru mózgu” – skomentował Toubasi.

Jego zdaniem potwierdza to konieczność podejmowania globalnych wysiłków zmierzających do stworzenia przepisów, które mają ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. (PAP)

mmi/

Zobacz także

  • Dym spowodowany pożarem w Kanadzie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/	JACKIE DIVES
    Dym spowodowany pożarem w Kanadzie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ JACKIE DIVES

    Dym z kanadyjskich pożarów dodarł do Europy. Może powodować zamglone niebo

  • Zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/NARONG SANGNAK
    Zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/NARONG SANGNAK

    Najwyższe od pięciu lat zanieczyszczenie powietrza w Bangkoku. Zamknięto blisko 200 szkół

  • Strażak podczas akcji gaśniczej, fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER
    Strażak podczas akcji gaśniczej, fot. PAP/EPA/ALLISON DINNER

    Szeryf hrabstwa Los Angeles: liczba zaginionych w wyniku pożarów może się zwiększać

  • Drewno w składzie Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Drewno w składzie Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Najnowsze dane GUS. Rosną zasoby drewna, spada wydobycie węgla

Serwisy ogólnodostępne PAP