O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zełenski: Rosja robi wszystko, aby kolejne spotkanie dotyczące negocjacji było bezowocne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w piątek z ministrem spraw zagranicznych Turcji Hakanem Fidanem i stwierdził, że Rosja robi wszystko, aby kolejne możliwe spotkanie dotyczące negocjacji było bezowocne.

Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Omówiliśmy wysiłki dyplomatyczne - nasze i naszych partnerów. Rosja ignoruje wszystkie światowe apele o zawieszenie broni i nadal zabija. Ponadto Rosjanie od ponad tygodnia nie są w stanie przedstawić tak zwanego „memorandum”, które obiecali przygotować natychmiast po wymianie 1000 na 1000. Ukraina nie otrzymała od nich żadnych dokumentów. Nie otrzymała ich również Turcja. Aby spotkanie miało sens, musimy zrozumieć jego agendę i odpowiednio przygotować się do rozmów. Niestety, Rosja robi wszystko co w jej mocy, aby następne spotkanie było bezowocne" - przekazał prezydent w Telegramie.

Podkreślił, że strona ukraińska docenia współpracę z Turcją, aby dyplomacja działała. "Jesteśmy wdzięczni za jasne stanowisko Turcji - konsekwentne i pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - podkreślił prezydent.

Więcej

Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/CHRISTOPH SOEDER
Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN POOL/CHRISTOPH SOEDER

Co z drugą rundą rozmów pokojowych? Rosja z propozycją, Kijów odpowiada [WIDEO]

Prezydent podziękował Turcji i prezydentowi Erdoganowi za wspieranie wysiłków na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju. W szczególności za pomoc w zorganizowaniu spotkania, które doprowadziło do uwolnienia tysiąca ukraińskich obywateli z rosyjskiej niewoli. "Powrót wszystkich Ukraińców przetrzymywanych przez Rosję jest jednym z naszych najważniejszych priorytetów" - zauważył.

Szczególną uwagę podczas spotkania Zełenski i Fidan poświęcili konieczności zwiększenia presji sankcyjnej na Rosję. Prezydent zaznaczył, że należy nadal robić wszystko, by zmusić Federację Rosyjską do zakończenia tej wojny. Moskwa musi przestać narzucać światu swoje warunki i zacząć prowadzić uczciwe negocjacje - przekazał Zełenski.

Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)

ira/ mms/ ał/

Zobacz także

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz /POOL
    Donald Trump Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz /POOL

    Trump: Zełenski nic nie zrobił, by pomóc Stanom Zjednoczonym w wojnie z Iranem

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/DAVID CLIFF/POOL
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/DAVID CLIFF/POOL

    Zełenski w brytyjskiej Izbie Gmin: na Bliskim Wschodzie jest już 201 ukraińskich ekspertów

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski . Fot. EPA/LUDOVIC MARIN
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski . Fot. EPA/LUDOVIC MARIN

    Oferta UE dotycząca naprawy rurociągu Przyjaźń. Zełenski odpowiada

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk
    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

    Prezydent Zełenski: Iran wykorzystał do ataków na amerykańskie cele drony od Rosji

Serwisy ogólnodostępne PAP