Свириденко: Україна та партнери підпишуть понад 160 угод під час URC-2026
Понад 160 угод на суму 10 млрд євро планують підписати протягом двох днів Конференції з відновлення України (URC-2026), заявила у четвер в Ґданську прем’єр-міністр України Юлія Свириденко під час відкриття заходу.
Головною темою Конференції з відновлення України (Ukraine Recovery Conference) є міжнародна економічна та оборонна допомога Києву. Українську делегацію очолює прем’єр-міністерка Юлія Свириденко. Спочатку передбачалося, що на події буде присутній президент Володимир Зеленський.
"Протягом наступних двох днів конференції ми очікуємо підписання понад 160 угод на суму 10 млрд євро. (...) Вони матимуть вплив і реалізовуватимуться в багатьох сферах: регіонального розвитку, бізнесу", – заявила прем’єр-міністерка України.
Голова українського уряду також згадала про перший так званий переговорний кластер, який Брюссель відкрив 15 червня з Києвом і Кишиневом. Це сталося через чотири роки після того, як Євроспільнота надала Україні та Молдові статус кандидатів, що об’єднало їхні процеси вступу. Два роки тому розпочалися переговори про вступ між ЄС та Україною і між ЄС та Молдовою.
"Я дуже хотіла б подякувати всім присутнім у цій залі, хто доклав до цього зусиль", – сказала Свириденко.
У своїй промові вона також повідомила, що цього тижня будуть оголошені перші кошти з позики ЄС на суму 90 млрд євро, яку Брюссель надав Києву цього року.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, яка також бере участь у конференції в Ґданську, оголосила в четвер, що цього дня Україна отримає перший транш з цієї позики на суму 3,2 млрд євро.
За словами Свириденко, ці кошти допоможуть країні зміцнити свою оборону, зберегти макроекономічну стабільність та відновити енергетичну систему до наступного опалювального сезону. У такий спосіб голова українського уряду згадала про російські атаки на енергетичну інфраструктуру України, яка минулої зими зазнала масштабних обстрілів.
Голова українського уряду також подякувала полякам за допомогу, яку, за її словами, вони надали тоді, коли вона була найбільш необхідною. Під час відкриття Конференції з відновлення України Свириденко також висловила вдячність за бажання будувати спільне майбутнє в ЄС.
Цьогорічна Конференція з відновлення України (URC) відбувається 25-26 червня. Вперше господарем заходу стала Польща, а це вже п’ята така зустріч від початку повномасштабної війни Росії проти України.
Попередні конференції відбувалися в Римі, Лондоні, Берліні та Луґано. URC-2026 зібрала представників урядів, фінансових установ і приватного сектору, які прагнуть долучитися до відновлення української інфраструктури, енергетики та економіки.
Окрім Свириденко, Україну на зустрічі представляють: міністр енергетики Денис Шмигаль, віцепрем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Тарас Качка, а також представники Міністерства оборони та МЗС.
На чолі польської делегації стоїть прем’єр-міністр Дональд Туск, а до її складу входять: голова дипломатії, віцепрем’єр-міністр Радослав Сікорський та міністр енергетики Мілош Мотика. Окрім фон дер Ляєн, інституції ЄС представляють, зокрема, комісар з питань розширення Марта Кос.
Польське агентство преси виступає медіапатроном цьогорічної конференції. (PAP)
Опр. Roman Havryshchak
hav/