O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Francja kontra X. Platforma odrzuca oskarżenia francuskich władz

Platforma społecznościowa X odrzuca oskarżenia francuskich władz, które zarzucają firmie Elona Muska nielegalne pozyskiwanie danych o użytkownikach i manipulowanie przy ich pomocy algorytmami - przekazała w poniedziałek firma w komunikacie. Powiadomiła, że nie przystaje na żądania francuskich śledczych.

Logo platformy X Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Logo platformy X Fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

„Francuskie władze wnioskują o dostęp do algorytmu proponującego (sugestie użytkownikom) i bieżących danych o wszystkich postach użytkowników na platformie w taki sposób, aby »eksperci« przeanalizowali dane i rzekomo »odkryli prawdę« o operacjach platformy X” - napisała firma i podkreśliła, że nie zgadza się z żądaniami, ponieważ ma do tego prawo.

W lipcu wszczęto śledztwo, które ma wyjaśnić, czy X złamał francuskie prawo poprzez zmianę swych algorytmów i nieuczciwe pozyskiwanie danych użytkowników. Śledztwo jest konsekwencją rozpoczętego w styczniu dochodzenia, będącego następstwem skargi parlamentarzysty i wysokiego rangą urzędnika służby cywilnej.

Więcej

Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy. Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/ETIENNE LAURENT
Łukasz Lamża, dziennikarz naukowy. Fot. PAP/Radek Pietruszka/EPA/ETIENNE LAURENT

Kontrowersyjne komentarze Groka. Ekspert: to działanie marketingowe

Według deputowanego Erica Bothorela na X doszło do „zmniejszenia różnorodności głosów i opinii”, a platforma jest coraz dalsza od „gwarantowania środowiska bezpiecznego i gwarantującego wszystkim szacunek”. Wskazał również na „brak jasności co do kryteriów prowadzących do zmiany algorytmu i decyzji moderacyjnych” oraz „osobiste interwencje Elona Muska”, właściciela platformy. 

Więcej

Elon Musk. Fot. EPA/FRANCIS CHUNG / POOL
Elon Musk. Fot. EPA/FRANCIS CHUNG / POOL

Elon Musk zabrał głos w sprawie chatbota Grok

Komisja Europejska od prawie dwóch lat prowadzi niezależne dochodzenie, by sprawdzić, czy X nie złamał unijnych przepisów dotyczących platform cyfrowych (DSA). Chodzi m.in. o rozpowszechnianie fałszywych informacji. W styczniu dochodzenie objęło również algorytmy, gdy platforma Muska zorganizowała i udostępniła wywiad ze skrajnie prawicową liderką partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alice Weidel.

awm/ szm/ sma/

Zobacz także

  • Logo Shein i Temu na smartfonie, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Logo Shein i Temu na smartfonie, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Shein oferowało sprzedaż lalek erotycznych o wyglądzie dzieci. Francja chce częściowej blokady platformy

  • Sebastien Lecornu Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Sebastien Lecornu Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Francja. Parlament odrzucił drugi wniosek o wotum nieufności dla rządu. Budżet przyjęty

  • Luwr. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Luwr. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Luwr otwarty mimo strajku, ale nie wszystkie sale są dostępne

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z premierami Danii i Grenlandii, Mette Frederiksen i Jensem-Frederikiem Nielsenem. Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra
    Prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu z premierami Danii i Grenlandii, Mette Frederiksen i Jensem-Frederikiem Nielsenem. Fot. PAP/EPA/Mohammed Badra

    Napięcia wokół Grenlandii. Macron wzywa do "przebudzenia strategicznego"

Serwisy ogólnodostępne PAP