O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Jan Szyszko w Kijowie: Polska chce zainspirować Ukrainę swoim modelem wdrażania funduszy UE

Polska chce zainspirować Ukrainę swoim modelem wdrażania funduszy europejskich – powiedział PAP w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko w Kijowie, gdzie uczestniczył w Forum Spójności „Budujemy przyszłość” o reformach i odbudowie Ukrainy.

Jan Szyszko. Fot. PAP/Piotr Nowak
Jan Szyszko. Fot. PAP/Piotr Nowak

Więcej

Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal. Fot. PAP/	Adam Warżawa
Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal. Fot. PAP/ Adam Warżawa

Paweł Kowal: przedsiębiorcom chcącym inwestować na Ukrainie trzeba dać wiarygodną obietnicę

„Chcemy zainspirować Ukraińców polskim modelem wdrażania funduszy europejskich. Jest to bardzo dobry model i zadziałał porównywalnie dużo lepiej w Polsce niż w innych państwach” - podkreślił.

Zdaniem wiceministra polski model przyniósł większe korzyści gospodarcze. „Jest zdecentralizowany, ale daje równomierny rozwój. Najlepszym tego dowodem jest to, że każdy z 380 powiatów w Polsce rozwinął się przez ostatnie 20 lat” – podkreślił.

Szyszko zaznaczył, że wprowadzenie takiego modelu w Ukrainie byłoby korzystne dla polskich firm chcących działać na tym rynku. „Byłoby im łatwiej wejść na ten rynek, więc jest to działanie w dobrej wierze, ale też, oczywiście, wzmacnianie i dbanie o interesy gospodarcze Polski w Ukrainie” – powiedział.

Przypomniał, że w marcu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej umowy z partnerami finansującymi, którzy będą udzielać preferencyjnych pożyczek polskim firmom zainteresowanym udziałem w odbudowie Ukrainy. Budżet dla firm to 250 mln zł; środki te zostały udostępnione przez resort funduszy i polityki regionalnej.

Pożyczki dla polskiego biznesu

„To mechanizm tanich, preferencyjnych pożyczek dla polskiego biznesu, który chciałby rozwijać swoje skrzydła i podbijać ukraiński rynek, ale nie robi tego ze względu na ryzyko. I to jest mechanizm, który ma trochę zmniejszać to ryzyko” – zaznaczył.

Szybko zwrócił uwagę, że to program pilotażowy, a w razie dużego zainteresowania ze strony firm jego budżet mógłby zostać zwiększony. Program przeznaczony jest dla firm, które chcą rozwijać działalność w Ukrainie albo np. dla tych, które chcą budować w Polsce bazę logistyczną dla ekspansji na rynku ukraińskim.

Więcej

Spotkanie SUP w Warszawie. Wzięli w nim udział m.in. (od lewej) doradca dyrektor wykonawczej Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Mychajło Kotow i dyrektor wykonawcza Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Kateryna Glazkowa. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Spotkanie SUP w Warszawie. Wzięli w nim udział m.in. (od lewej) doradca dyrektor wykonawczej Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Mychajło Kotow i dyrektor wykonawcza Związku Ukraińskich Przedsiębiorców Kateryna Glazkowa. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Szefowa SUP: budowa w Ukrainie małych elektrowni i bieżąca odbudowa zniszczeń wojennych stanowi przestrzeń do współpracy biznesu polskiego i ukraińskiego

Polskie firmy na ukraińskim rynku

„Dlatego spotykamy się z polskimi firmami, które już tu działają. Odwiedziliśmy siedzibę firmy Plastics w Kijowie, żeby też usłyszeć z pierwszej ręki, co tak naprawdę jest potrzebne ze strony państwa polskiego, żeby polskie firmy na tym rynku, innym pod każdym względem od polskiego, (...) wspierać” – oświadczył.

Podczas wizyty w Kijowie Szyszko spotkał się m.in. z wicepremierem ds. odbudowy Ołeksijem Kułebą oraz wiceministrem rozwoju społeczności i terytoriów Ołeksijem Riabykinem. Wśród omówionych tematów była współpraca rozwojowa i gospodarcza między Polską a Ukrainą.

„Rozmawialiśmy o programie szkoleń, które nasze ministerstwo organizuje dla ukraińskich urzędników, ucząc właśnie tego polskiego modelu wdrażania unijnych funduszy. Ukraińcom zależy na pozyskaniu tej wiedzy, a nam zależy na tym, żeby model, który w końcu w procesie akcesji do Unii Europejskiej wybiorą, był jak najbardziej bliski i znany nam i polskim firmom” – powiedział Szyszko PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ akl/ amac/gn/

Zobacz także

  • Flaga NATO, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Flaga NATO, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Ponad dwie trzecie krajów NATO dołączyło do programu wsparcia wojskowego dla Ukrainy

  • Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER SHCHERBAK/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER SHCHERBAK/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

    Putin: negocjacje w sprawie Ukrainy są złożone, ale trzeba się w nie angażować

  • Barros: Rosja odrzuciła warunki, na które zgodziły się Ukraina i USA. Fot. 	PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Barros: Rosja odrzuciła warunki, na które zgodziły się Ukraina i USA. Fot. PAP/EPA/KRISTINA KORMILITSINA / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Kreml po rozmowach z USA: nie ma kompromisu w sprawie Ukrainy [WIDEO]

  • Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL
    Vladimir Putin. Fot. PAP/EPA/ALEXANDER KAZAKOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

    Kreml: Putin nie odrzucił planu pokojowego USA ws. Ukrainy [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP