O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kolejny pakiet sankcji na Rosję jeszcze w tym tygodniu? Wiceszef MSZ zabrał głos

Jesteśmy na dobrej drodze, by w tym tygodniu na posiedzeniu Rady Europejskiej zdecydować w sprawie 19. pakietu sankcji na Rosję - ogłosił w poniedziałek wiceszef MSZ Ignacy Niemczycki. Według niego udało się też znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zapewnić pieniądze dla Ukrainy z rosyjskich aktywów.

Ignacy Niemczycki Fot. PAP/Kinga Majewska
Ignacy Niemczycki Fot. PAP/Kinga Majewska

- Intensywnie rozmawiamy o 19. pakiecie sankcyjnym. Nie spodziewam się decyzji dzisiaj, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby tę decyzję podjąć w tym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej - powiedział Niemczycki przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Więcej

Kaja Kallas. Fot. PAP/Victor Kovalchuk
Kaja Kallas. Fot. PAP/Victor Kovalchuk

Kallas: prawdopodobnie w tym tygodniu będzie przyjęty 19. pakiet sankcji wobec Rosji

19. pakiet przewiduje wprowadzenie od 2027 r. zakazu importu do UE rosyjskiego gazu skroplonego. W pakiecie zaproponowanym przez KE w połowie września znalazło się także objęcie koncernów Rosnieft i Gazprom Nieft zakazem transakcji finansowych oraz restrykcje na kolejne statki z tzw. rosyjskiej floty cieni. Aby pakiet mógł wejść w życie, wymagana jest jednomyślna zgoda unijnej „27”.

Wsparcie dla Ukrainy z aktywów rosyjskich

- Robimy też wyraźny postęp, jeżeli chodzi o tzw. pożyczkę reparacyjną dla Ukrainy. Wspieramy to rozwiązanie. Jest oczywiste, że od sytuacji finansowej Ukrainy zależy jej zdolność do przeciwdziałania agresji Rosji - dodał.

Chodzi o pożyczkę, jaka miałaby zostać udzielona Ukrainie z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. UE uzyskałaby środki od izby rozliczeniowej Euroclear, której siedziba znajduje się w Belgii i w której zamrożona jest większość rosyjskich aktywów. Pieniądze trafiłyby do Ukrainy w formie unijnej pożyczki, którą Kijów spłaciłby dopiero po zakończeniu rosyjskiej inwazji i uzyskaniu reparacji od Rosji. Komisja Europejska, która pracuje nad szczegółami tej propozycji, szacuje, że rozwiązanie zapewniłoby wsparcie Ukrainie w latach 2026-28 w wysokości około 45 mld euro rocznie.

Więcej

Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka
Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest przełom w negocjacjach dotyczących finansowania przemysłu zbrojeniowego

Inicjatywa zakłada ponadto, że pożyczka reparacyjna będzie objęta gwarancjami państw członkowskich, aby zabezpieczyć UE przed ryzykiem finansowym w przypadku odblokowania rosyjskich aktywów bez uprzednich reparacji dla Ukrainy. KE proponuje stworzenie wspólnego mechanizmu gwarancyjnego, który pozwoliłby rozłożyć ewentualne ryzyko pomiędzy wszystkie państwa unijne.

- Udało się znaleźć rozwiązanie, które wydaje się, że zaspokaja z jednej strony potrzebę niektórych państw strefy euro, żeby nie doprowadzić do naruszenia zasad. Z drugiej strony będziemy w stanie zapewnić pieniądze dla Ukrainy - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

- Chciałbym, żeby ta dyskusja przeszła z momentu dyskusji do czynów jak najszybciej, ale myślę, że tu spokój też jest wskazany - zaznaczył.

Niemczycki był też pytany o obawy Belgii jako siedziby Euroclearu. - Myślę, że między innymi nad zastrzeżeniami Belgów musimy popracować, ale jestem przekonany, że jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie, które zaspokoi wszystkie państwa członkowskie - powiedział.

Z Luksemburga Magdalena Cedro (PAP)

mce/ mal/ js/ ał/

Zobacz także

  • Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
    Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Bez przełomu ws. kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Prezydent Litwy: to niewytłumaczalne

  • Władimir Putin. Fot. EPA/EVGENY BIYATOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
    Władimir Putin. Fot. EPA/EVGENY BIYATOV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    Rosja zareagowała na zawieszenie sankcji USA, wysyłając do Indii miliony baryłek ropy naftowej

  • Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
    Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    KE: zwolnienie Rosji przez USA z sankcji ma ograniczony zakres

  • Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF
    Friedrich Merz, fot. PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

    Amerykanie zwolnili rosyjską ropę z sankcji. Kanclerz Niemiec: to błąd z wielu powodów

Serwisy ogólnodostępne PAP