Kto zostanie nowym prezesem Fedu w 2026 roku? Poważnym kandydatem Kevin Hassett
Minister finansów USA Scott Bessent zapowiedział na antenie telewizji Fox News, że najpewniej w grudniu lub styczniu administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosi nazwisko nowego prezesa Systemu Rezerwy Federalnej (Fed).
W ubiegłym tygodniu prezydent Trump poinformował, że nie ma planu zwolnienia obecnego szefa Fedu Jerome'a Powella, którego kadencja upływa w maju przyszłego roku.
Zaprzeczył w ten sposób wcześniejszym doniesieniom o poszukiwaniu przez Biały Dom nowego przewodniczącego Rezerwy Federalnej.
Trwają poszukiwania następcy Powella
Bessent wcześniej ogłosił, że administracja USA rozpoczęła formalny proces poszukiwania następcy Powella. Poważnym kandydatem na nowego prezesa Rezerwy Federalnej jest szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett.
Trump wiele razy w ostrych słowach krytykował i obrażał Powella, domagając się obniżki stóp procentowych, co pozwoliłoby na obniżenie kosztów zaciągania długu. Powell nie zastosował się do wezwań prezydenta.
Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ san/gn/