O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmarła aktorka Janina Traczykówna

Zmarła aktorka Janina Traczykówna - poinformował Jerzy Antczak, reżyser "Nocy i Dni", w których występowała. Miała 91 lat.

Janina Traczykówna. Fot. PAP
Janina Traczykówna. Fot. PAP

"Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia... Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek" - napisał na swoim Facebooku reżyser "Nocy i dni" Jerzy Antczak.

Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu - w Szczecinie.

Wystąpiła m.in. w filmach: "Ludzie z pociągu", "Walet pikowy", "Noce i dnie", "Brunet wieczorową porą", "Dzień świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", czy w pierwszym serialu polskiej telewizji "Barbara i Jan" z 1965 wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Według danych z filmpolski.pl, prowadzonej przez łódzką szkołę filmową, Traczykówna wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego roku miała swój debiut teatralny. W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Specjalną I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

W kategorii "drugoplanowa rola kobieca" za grę w filmie "Dzień świra" Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

kgr/

Zobacz także

  • Anna Próchniak. Fot. Ben Seed/materiały prasowe
    Anna Próchniak. Fot. Ben Seed/materiały prasowe
    Specjalnie dla PAP

    Anna Próchniak: chętnie grałabym więcej w Polsce [WYWIAD]

  • Kadr z filmu "Piernikowe serce", Małgorzata Socha. Fot. Agnieszka Zegier/materiały prasowe
    Kadr z filmu "Piernikowe serce", Małgorzata Socha. Fot. Agnieszka Zegier/materiały prasowe
    Specjalnie dla PAP

    Małgorzata Socha: święta będą pod dowództwem mojej mamy [WYWIAD]

  • Anna Kaczmarczyk. Fot. Wojciech Węgrzyn
    Anna Kaczmarczyk. Fot. Wojciech Węgrzyn

    Anna Karczmarczyk z serialu „Czarna śmierć”: jestem dzieckiem szpitalnym [WYWIAD]

  • Joanna Kulig. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI
    Joanna Kulig. Fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI

    Joanna Kulig opowiedziała o kolejnym projekcie z Pawłem Pawlikowskim

Serwisy ogólnodostępne PAP