Wojna w Ukrainie. Ukraińcy zestrzelili trzy rosyjskie samoloty. Rosjanie przypadkowo swój własny. Używają niedozwolonej broni w atakach [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-29 07:01 aktualizacja: 2022-03-31, 06:58
Fot. PAP/Andrzej Lange
Fot. PAP/Andrzej Lange
Ukraińcy zestrzelili trzy rosyjskie samoloty i jednego drona. Rosjanie nie odpuszczają w obwodzie charkowskim, który ostatniej doby był ostrzeliwany ponad 200 razy. Zaminowują też obwód zakazanymi minami. W obwodzie donieckim z kolei Rosjanie używają zakazanej amunicji fosforowej. Rosjanie zestrzelili swój własny samolot

03.00 Prezydent Biden do Polonii: Stany Zjednoczone są oddane sprawie bezpieczeństwa Polski

Stany Zjednoczone zaangażowane są w sprawę bezpieczeństwa Polski - zapewnił amerykańskich Polaków prezydent USA Joe Biden w sygnowanym 31 marca liście do nowojorskiego Centrum Polsko-Słowiańskiego (CPS).
 

02:00 Ukraiński negocjator: rozmowy z Rosją zostaną wznowione 1 kwietnia

Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją Dawid Arakhamia poinformował w środę, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia.


 

01:45 Węgry. Szef MSZ  oskarża Ukrainę o próby wpłynięcia na węgierskie wybory

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oskarżył w środę władze Ukrainy o to, że wspólnie z węgierską opozycją próbują wpłynąć na wynik zaplanowanych na 3 kwietnia wyborów w jego kraju - podaje Associated Press.
 

01:30 Wielka Brytania: rosyjscy żołnierze przypadkowo zestrzelili własny samolot

Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot - podała w środę wieczorem stacja Sky News.
 

01:00 Ukraina. Pułk Azow: zniszczyliśmy trzy czołgi i zabiliśmy 64 rosyjskich żołnierzy w Mariupolu

Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował w nocy ze środy na czwartek, że zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu.
 

23:48 Ukraina. Eksperci: Kreml sugeruje wycofanie sił z rejonu Kijowa, by zniechęcić Zachód do dalszych restrykcji

Deklaracja o wycofaniu wojsk rosyjskich z rejonu Kijowa jest grą pozorów: sugeruje, że Kreml zmienił stanowisko co do operacji wojskowej - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 34 dniach inwazji. Ma to zapewne zniechęcić Zachód do wprowadzania kolejnych restrykcji.
 

32:20 Ukraińskie koty bojowe pokazuje agencja Ukrinform

23:08 Zełenski: Wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środowym, wieczornym posłaniu do narodu, że zabiega o dostawy broni dla kraju, ponieważ "wolność powinna mieć broń nie gorszą niż tyrania". Poinformował, że nagrodził odznaczeniami 122 obrońców Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że Ukraińcy będą bronić każdej piędzi swego kraju.  

22:37 Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała w środę wieczorem agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Według resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek.

22:25 Mamy informacje wskazujące, że Putin czuje się zwodzony przez doradców na temat przebiegu wojny na Ukrainie - przekazała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Dodała, że rosyjski prezydent nie otrzymuje prawdziwych informacji o sytuacji wojennej, ani skutków sankcji na rosyjską gospodarkę.

22:20 Rząd niemiecki chce przedstawić rządowi w Kijowie listę fabrycznie nowej broni, którą Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie - podaje tygodnika "Spiegel". O planach dostarczenia nowej broni Ukrainie pisze w środę także dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

22:10 Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.

22:05 Pomoc dla walczącej Ukrainy, plan odbudowy i wsparcie wschodniej flanki NATO, były - jak przekazał PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk - wśród tematów rozmów w Waszyngtonie delegacji ukraińskich posłanek i polskich posłów z amerykańskimi senatorami oraz przedstawicielami think-thanków.

21:45 Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.

21:43 Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami Światowego Kongresu Ukraińców - przekazała Kancelaria Prezydenta. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestie związane z działaniami pomocowymi na rzecz obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

21:33 Ukraina. Prokuratura: w nalocie w obwodzie charkowskim zginęła matka z synem

Ukraińscy śledczy wszczęli postępowanie w związku z rosyjskim nalotem na miejscowość Słobożanske w obwodzie charkowskim, wskutek którego zginęła matka z 11-letnim synem - podała prokuratura obwodowa.
 

21.25 Wielka Brytania. Zakaz obsługi samolotów i statków oligarchów oraz handlu z separatystami z Donbasu

Brytyjski rząd wzmacniając sankcje nałożone na Rosję zakazał w środę także obsługi technicznej samolotów i statków należących do objętych nimi oligarchów. Ponadto zakazał wszelkich transakcji z podmiotami z separatystycznych republik w Donbasie.


 

21:10 Ukraina. Wojska rosyjskie ostrzelały bazę paliwową w Dnieprze

Wojska rosyjskie ostrzelały w środę bazę paliwową w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. Nie ma zabitych ani rannych - zapewnił.

21:05 Pentagon: Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa 

Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.
 

21:00 Ukraina. Wicepremier: w środę z korytarzy humanitarnych skorzystało 1530 ludzi

Trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w środę własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
 

20:49 Ukraina. Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosjanie przesuwają wojska spod Kijowa i Czernihowa na kierunek doniecki i charkowski

Część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego I Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow.
 

20:38  Grodzki: Ukraina potrzebuje uzbrojenia, a po wojnie - pomocy w odbudowie kraju

Zintensyfikowanie dostaw broni do Ukrainy oraz pomoc UE i jej państw członkowskich w odbudowie tego kraju już po wojnie, to - jak relacjonował w rozmowie z PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki - niektóre tematy poruszane podczas spotkania z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.

Fot. PAP/Piotr Nowak
 

20:35 Państwowa Agencja Atomistyki: obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska

Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała w środę Państwowa Agencja Atomistyki. Jak dodano, nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.


20:22 Minister Moskwa: mamy nadzieje, że inne kraje UE dołączą i solidarnie podejmiemy decyzję o sankcjach dot. ropy

Mamy nadzieje, że inne państwa europejskie dołączą i będziemy w stanie podjąć decyzję o sankcjach solidarnie – powiedziała w środę minister klimatu Anna Moskwa, odnosząc się do zapowiadanego odejścia od ropy z Rosji.
 

20:20 Google: rosyjscy hakerzy próbowali zaatakować dane NATO

Rosyjscy hakerzy próbowali niedawno przeniknąć do sieci NATO i sił zbrojnych niektórych krajów Europy Wschodniej - poinformował Zespół Analizy Zagrożeń Google w raporcie opublikowanym w środę.
 

20:13 Poboży: 2 mld 200 mln euro to kwota, którą chcielibyśmy pozyskać na pomoc uchodźcom

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży powiedział, że Polska chciałaby pozyskać 2 mld 200 mln euro z ryczałtu na każdego uchodźcę. Dodał, że ważne jest, by były to pieniądze łatwe w wydawaniu, czyli nieobarczone skomplikowanymi procedurami ich pozyskiwania i rozliczania.
 

20:10 Ukraina. 2 zabitych, 5 rannych w ostrzałach w obwodzie ługańskim

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę  szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.
 

20:02 Sztab generalny Ukrainy: Białoruś twierdzi, że nie bierze udziału w wojnie, ale udostępnia swoje terytorium dla prowadzenia ataków

Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił w środę Mińskowi ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
 

19:50 Wojska rosyjskie maja wciąż ponosić ciężkie straty w walkach z Ukraińcami - podał w środę wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 30.03.2022 щодо російського вторгнення Відео...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, March 30, 2022

 

19:48 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy mówi o systematycznych gwałtach na kobietach, często na oczach dzieci, których dokonują rosyjscy żołnierze – alarmuje komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

19:41 Zawarcie pokoju między Rosją a Ukrainą nie doprowadzi do automatycznego zniesienia europejskich sankcji wobec agresora, powiedział w środę premier Mark Rutte podczas przemówienia w muzeum Prado w Madrycie.

19:31 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Kułebą m.in. o negocjacjach ukraińsko-rosyjskich oraz sytuacji humanitarnej i wojskowej w Ukrainie

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje, sytuacja humanitarna i wojskowa w Ukrainie oraz dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych - były, jak przekazała KPRM, wśród tematów środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefem ukraińskiego MSZ Dmytrem Kułebą.


 

19:16 Dowódca sił USA i NATO w Europie: na wschodniej flance Sojuszu potrzebna jest w większym stopniu stała obecność

Rozmieszczenie sił NATO we wszystkich domenach w Europie musi się zmienić w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczył w środę w Kongresie Stanów Zjednoczonych dowódca sił USA i NATO w Europie gen. Tod Wolters. Jak ocenił, na wschodniej flance NATO potrzebna jest w większym stopniu stała obecność.
 

19:13 Boris Johnson: zawieszenie broni nie wystarczy do zniesienia sankcji na Rosję

Celem Wielkiej Brytanii nie jest zmiana reżimu w Rosji, lecz pomoc narodowi ukraińskiemu - oświadczył w środę brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że samo ewentualne zawieszenie broni na Ukrainie nie uzasadnia zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Fot. Neil Hall/PAP/EPA
 

19:08 Ukraina. Rosyjscy żołnierze wielokrotnie gwałcili kobietę na oczach jej syna; ofiara zmarła

Rosyjscy żołnierze wielokrotnie przez parę dni gwałcili mieszkankę Mariupola na wschodzie Ukrainy na oczach jej sześcioletniego syna - podało w środę ministerstwo obrony Ukrainy. Kobieta zmarła wskutek odniesionych obrażeń.
 

19:08 Przydacz o gwarancjach dla Ukrainy: jest za wcześnie, by mówić o 100-proc. pewności, co do roli Polski

Polska jest obserwatorem ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych, trudno jednak przewidywać albo wskazywać, że Polska będzie czegoś gwarantem, albo nie, kiedy nie wiemy jaki kształt przybierze porozumienie; będziemy patrzeć na to przez pryzmat polskiego interesu - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
 

19:06 Ukraina. Władze: w Mikołajowie od początku wojny zginęło około 80 cywilów

W Mikołajowie na południu Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji zginęło około 80 cywilów, a około 450 zostało rannych - stwierdził w środę mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, cytowany przez agencję Reutera.

Fot. PAP/DSNS
 

19:00 Włochy. Premier Draghi rozmawiał z prezydentem Putinem

Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał w środę z prezydentem Władimirem Putinem na temat przebiegu negocjacji między Rosją i Ukrainą i zaapelował o zawieszenie broni oraz ochronę ludności cywilnej - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie. Według Ansy rozmowa trwała około godziny.

18:49 Luksemburg. Rząd zamroził 2,5 mld euro rosyjskich aktywów

W ramach sankcji nałożonych na Rosję rząd Luksemburga zamroził 2,5 mld euro rosyjskich aktywów - przekazała w środę minister finansów tego kraju Yuriko Backes.

18: 42 Ukraina. Gubernator obwodu: wojska rosyjskie używają zakazanej amunicji fosforowej

Wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim - powiedział w środę gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.


 

18:40 Ukraińskie siły strąciły trzy rosyjskie samoloty i jednego drona

Ukraińskie siły w środę w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju strąciły trzy rosyjskie samoloty i drona - podało dowództwo sił powietrznych "Wschód" na Facebooku.
 

18:35 USA. Biały Dom: Biden poinformował Zełenskiego o zamiarze przekazania 500 mln dol. pomocy dla budżetu Ukrainy 

18:31 CNN: Rosjanie zbombardowali magazyn Czerwonego Krzyża w Mariupolu

Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne - podaje w środę CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies.


18:29 Ukraina. Zełenski: podzieliłem się z Bidenem oceną sytuacji na polu walki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że tego dnia przez godzinę rozmawiał z przywódcą USA Joe Bidenem i podzielił się z nim oceną sytuacji na polu walki i przy stole negocjacyjnym

18:24 Abp Gądecki: papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie

Papież jest dobrze poinformowany w sprawie sytuacji w Ukrainie. Z różnych stron dochodzą do niego wiadomości, których nawet my nie mamy - powiedział w środę przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że papież ma wewnętrzną wolność, która pozwala mu nie tracić spokoju.

Fot. Maurizio Brambatti PAP/EPA
 

18:16 Słowacja pozbywa się 35 rosyjskich dyplomatów

Słowackie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowało w środę o redukcji personelu Ambasady Federacji Rosyjskiej w Bratysławie o 35 osób. Jednocześnie ustalono maksymalną liczbę posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych w placówce. Ambasador Rosji odebrał stosowną notę.
 

18:08 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba:  podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. 

18:07 Reuters: Scholz i Putin rozmawiali o opłatach za gaz w rublach

Opłaty za rosyjski gaz w rublach były w środę tematem rozmowy telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował Reuters, powołując się na Kreml.
 

18:04 Wysoka Komisarz ONZ Bachelet: działania wojsk Rosji na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych

Działania rosyjskich żołnierzy na Ukrainie noszą znamiona zbrodni wojennych - oświadczyła w środę Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet, przemawiając do Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Fot. SALVATORE DI NOLFI/PAP/EPA
 

17:59 Szwecja. Media: rosyjskie samoloty, które naruszyły na początku marca szwedzką przestrzeń, wyposażone były w broń jądrową

Dwa z czterech rosyjskich samolotów, które na początku marca naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii, wyposażone były w broń jądrową - podała w środę telewizja TV4.
 

17.57 Holandia. Ekspert: rosyjscy żołnierze są zaskoczeni dobrobytem na Ukrainie

Propaganda wmawiała rosyjskim żołnierzom, że Ukraina jest upadłym i biednym państwem, napisał w środę dziennik ,,De Telegraaf”. „Niektórzy z nich byli zaszokowani, gdy po raz pierwszy zobaczyli asfaltowe drogi” - gazeta cytuje niemieckiego eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego.
 

17:54 Błaszczak: polskie siły powietrzne współdziałają z sojusznikami; razem zwiększamy interoperacyjność

Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w środę w Centrum Operacji Powietrznych w odprawie poświęconej analizie bezpieczeństwa. "Polskie siły powietrzne współdziałają z sojusznikami; razem zwiększamy interoperacyjność, dbamy o bezpieczeństwo Polski" - zapewnił Błaszczak.


 

17:48 Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie zaminowują obwód charkowski zakazanymi minami

Rosjanie zaminowują obwód charkowski na wschodzie Ukrainy minami zakazanymi przez traktat ottawski - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
 

17:45 Dolnośląskie. Legnicka strefa pomaga uchodźcom i wysyła dary do Ukrainy

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy organizowana przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (LSSE) osiągnęła wartość blisko 900 tys. zł. Oprócz pomocy materialne, LSSE udostępniła uchodźcom swoje budynki w Legnicy; stworzono tam prawie 140 miejsc noclegowych.
 

17:40 Żaryn: rosyjska dezinformacja o redukcji aktywności militarnej w okolicach Kijowa

Rosyjskie doniesienia i wypowiedzi o redukcji aktywności militarnej agresorów w okolicach Kijowa, to akcja dezinformacyjna - ocenił w środę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
 

17.30 Media: ukraińska firma stworzyła program pozwalający każdemu dokonywać ataków na rosyjskie strony internetowe

Zespół ukraińskich informatyków współpracujących w ramach projektu disBalancer i zajmujących się cyberbezpieczeństwem stworzył program Liberator, który atakuje rosyjskie strony propagandowe - podał w środę portal informacyjny Ukrainska Prawda.
 

17:25 Wywiad USA: doradcy Putina boją się informować go o rzeczywistym przebiegu wojny

Według oceny amerykańskiego wywiadu, rosyjski prezydent Władimir Putin otrzymuje od swoich doradców fałszywe informacje na temat przebiegu wojny na Ukrainie - podały AP i CNN, powołując się na przedstawicieli służb. Ich zdaniem doradcy prezydenta "boją się mówić mu prawdę".
 

17:12 Trwa rozmowa telefoniczna prezydenta USA Joe Bidena z  ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał w środę Biały Dom. To pierwsza rozmowa przywódców od niemal trzech tygodni.

17:09 Prezes Poczty Polskiej: przekazaliśmy największemu ukraińskiemu bankowi siedem bankowozów

Jesteśmy zaangażowani w pomoc Ukrainie na wszelkie dostępne nam sposoby; m.in. przekazaliśmy największemu ukraińskiemu bankowi siedem bankowozów – powiedział w środę prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.
 

16:51 Ukraina. Wywiad publikuje dane rosyjskich wojskowych walczących na Ukrainie

Ukraiński wywiad wojskowy opublikował w środę dane kolejnych rosyjskich żołnierzy walczących na Ukrainie. Tym razem to wojskowi 1327 centrum zastosowania jednostek wywiadowczych i jednostek specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.
 

16:40 Kułeba o propozycji misji pokojowej NATO: Sojusz nie jest gotowy

Nie odrzucamy kategorycznie niczego, natomiast z tego, co widzieliśmy w NATO, Sojusz nie jest gotowy, by podjąć ten krok; problem nie jest w nas, problem jest po drugiej strony - powiedział w środę minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba, pytany o propozycję misji pokojowej NATO w Ukrainie.
 

16:22 Kułeba po spotkaniach z polskimi politykami: Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście 

Ukraina jest wdzięczna za wszystko, co do tej pory zrobiliście - mówił w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniach z premierem i marszałkami: Sejmu i Senatu. Dodał, że z partnerami z Polski rozmawiał m.in. o sankcjach i przyszłości po wojnie.


 

16:14 Resort obrony Ukrainy: nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich sił spod Kijowa i Czernihowa

Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.


 

16.08 Wielka Brytania. Tylko 2,7 tys. wiz przyznano na razie w ramach programu Domy dla Ukrainy

Wielka Brytania wydała do tej pory tylko 2,7 tys. wiz w ramach programu Domy dla Ukrainy, choć gotowość przyjęcia u siebie ukraińskich uchodźców zgłosiło ponad 150 tys. osób - przyznało w środę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.


 

16.06 UE rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji

Unia Europejska rozważa nowe sankcje bankowe wobec Rosji - informuje "Wall Street Journal", powołując się na informacje od unijnych urzędników. Według doniesień gazety UE pracuje też nad powstrzymaniem wykorzystania kryptowalut do omijania sankcji.
 

16:00 Ukraina. Mer Irpienia: w wyniku rosyjskich działań w mieście zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy

W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach, dlatego  nie znamy dokładnej liczby ofiar - podał w środę mer tego miasta w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn

15:42 Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

15:41 Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.

15:40 Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych, kiedy samochody, którymi się przemieszczały, najechały na miny albo niewybuchy w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podała w środę policja. Wśród rannych jest sześciomiesięczne dziecko.

 

До уваги усіх громадян! Вчора, 29го березня, в Чугуєвському районі загинуло двоє чоловіків, та отримали поранення ще п...

Posted by Сергій Болвінов on Wednesday, March 30, 2022

15:32 Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.

15:25 Ukraińsko-rosyjskie negocjacje, aktualna sytuacja humanitarna i wojskowa w Ukrainie oraz dokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych - znalazły się wśród tematów środowej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

15:08 Na Ukrainie dochodzi do przypadków szabrownictwa, ale nie jest to masowe zjawisko - poinformował w środę zastępca komendanta policji patrolowej Ukrainy Ołeksij Biłoszycki. Zdarza się też, że ludzie dokonują samosądów.

15:03 Współpraca na szczeblu rządowym, pomoc w zabezpieczaniu zbiorów na Ukrainie, wsparcie oferowane przez instytucje kultury, szkoły i uczelnie artystyczne oraz wzmocnienie organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą uchodźcom - to niektóre z dotychczasowych działań pomocowych MKiDN na rzecz Ukrainy.

14:59 W uznaniu kluczowej roli Polski we wspieraniu uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę, 9 kwietnia w Warszawie odbędzie się uroczystość „Bądź za Ukrainą”, zwołana przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i premiera Kanady Justina Trudeau - podała KE. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

14:40 Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca – przekazał deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

14:23 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba podziękował w środę przy okazji spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim za gościnność, jakiej doświadczają od Polaków Ukraińcy uciekający przed wojną.

14:17 Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 12.00 30.03.2022 щодо російського вторгнення Триває тридцять п’ята доба героїчного...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Wednesday, March 30, 2022

14:14 Zełenski: dowolny statek może paść ofiarą rosyjskich min na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim. 

13:56 Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku ostrzału siedziby władz obwodu mikołajowskiego wzrosła do 15 osób - podała Nexta.

13:37 Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę – oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.

„Kiedy dojdziemy do podpisania umowy albo do momentu, gdy można będzie ją poważnie omówić, oni (żołnierze rosyjscy – PAP) powinni już całkowicie się wycofać. (…) To międzynarodowe zabezpieczenie, nie po prostu nasze żądania czy życzenia, tylko niezbędne warunki, żeby zabezpieczyć robocze podpisanie tego dokumentu” – powiedział negocjator w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

13:25 Rosja jest dzisiaj krajem nazistowskim, który wyznaczył sobie za cel zniszczenie narodu ukraińskiego – powiedział mer Lwowa Andrij Sadowy. Zaapelował o całkowitą izolację Rosji i „niekolaborowanie z nazistami”. Samorządowiec, łącząc się ze Lwowa, wystąpił podczas obrad grupy roboczej Komitetu Regionów ds. Ukrainy, które odbyły się w Brukseli.

12:59 Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca - przekazał deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

12:46 Od początku rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie kraju, zginęło 19 dzieci, a 49 zostało rannych – poinformowała prokuratura obwodu, na którą powołuje się w środę agencja Interfax-Ukraina. Charków, przed wojną drugie co do wielkości miasto na Ukrainie i uważane za jedno z najbardziej prorosyjskich, znajduje się pod ciągłym ostrzałem rosyjskich wojsk i jest częściowo przez nie zablokowane. W efekcie bombardowań i ataków rakietowych w Charkowie zniszczono 144 placówki oświatowe, w tym 78 szkół i 61 przedszkoli. Całkowicie zniszczono jedną szkołę i trzy przedszkola.

12:26 Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

12:05 Minionej doby Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w miasteczkach obwodu kijowskiego - napisał na Telegramie szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk. Zdaniem Pawluka w najtrudniejszej sytuacji znajduje się 25-tysięczny Sławutycz, 10-tysięczny Makarów oraz liczący przed wojną 60 tys. mieszkańców Irpień, nad którym kontrolę wojska ukraińskie odzyskały w poniedziałek.

11:53 W trakcie rosyjskiego ostrzału Lisiczańska w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zniszczone zostało m.in. przedszkole – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

„Rano Rosjanie zaatakowali okolice miasta, a teraz ostrzeliwują inne jego dzielnice. Nasi ratownicy pracują na miejscach poprzednich ostrzałów, a już są nowe obiekty, które trzeba gasić, a później odgruzowywać i (gdzie trzeba) szukać ludzi. Jeden z nich to przedszkole, które w zeszłym roku zostało odremontowane" – napisał na Telegramie Serhij Hajdaj.

Telegram

11:18 Rosja oferuje syryjskim bojownikom równowartość 5000 funtów (ok. 28 tys. złotych) miesięcznie, by walczyli po jej stronie w wojnie przeciwko Ukrainie - podała  brytyjska stacja BBC News, powołując się na jednego z bojowników.

11:17 W wyniku bombardowania Mariupola możliwości produkcyjne ukraińskiego przemysłu stalowego zmniejszyły się o 30-40 proc. w porównaniu z okresem sprzed rosyjskiej inwazji - ocenił Jurij Ryżenkow, dyrektor największego ukraińskiego holdingu górniczo-metalurgicznego Metinwest.

10:56 Do 14 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w mediach społecznościowych.

„Spod gruzów wydobyto ciała 13 osób. Jedna osoba zmarła podczas reanimacji w szpitalu pogotowia ratunkowego” – podano w komunikacie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Facebooku.

Telegram

10:44 Rosja przemieszcza część sił z północy na wschód Ukrainy, by spróbować tam otoczyć wojska ukraińskie – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera. Jednocześnie Rosjanie pozostawiają część wojsk na północy, by związać tam siły ukraińskie - przekazał. Jak dodał, w okolicach Czernihowa wojska rosyjskie nie są wycofywane.

10:28 Rosyjskie wojska ostrzeliwują w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, niemal wszystkie miasta znajdujące się wzdłuż linii frontu. W najbliższym czasie sytuacja może jeszcze się pogorszyć - przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

"Strona rosyjska skoncentruje teraz swoje wysiłki na regionie donieckim. Dlatego będzie coraz trudniej" - powiedział Kyryłenko na antenie jednej ze stacji telewizyjnych. Słowa szefa regionalnej administracji cytuje agencja Reutera.

10:22 Obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy został w ciągu ostatniej doby ostrzelany ponad 200 razy – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

10:07 Na środę ustalono trzy korytarze humanitarne z okupowanych bądź obleganych przez wojska rosyjskie miast ukraińskich – poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Dodała, że Ukraina podczas wtorkowych rozmów z Rosją wystąpiła o otwarcie 97 korytarzy humanitarnych do najbardziej zniszczonych miast i wiosek w obwodach charkowskim, kijowskim, chersońskim, czernihowskim, sumskim, zaporoskim, donieckim, ługańskim i mikołajowskim. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane. 

09:54 Rosyjskim wojskom nie udało się ostrzelać Kijowa w nocy z wtorku na środę. Kilka rakiet zostało zneutralizowanych przez ukraińskie systemy obrony - poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

09:44 Ukraina domaga się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu znajdującej się tam amunicji - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Dodała, że okupanci masowo wykorzystują niebezpieczną amunicję z czasów II wojny światowej, która może samoistnie wybuchnąć i wywołać pożar, jak to stało się we wtorek w magazynie w obwodzie biełgorodzkim Rosji.

09:41 Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska straciły 17,3 tys. żołnierzy, a także 605 czołgów, 305 systemów artyleryjskich, 131 samolotów i 131 śmigłowców – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:13 W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie i okolicach. W pobliżu położonego na południe od stolicy obwodu Iziumu trwają walki - powiedział szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. "Użyto artylerii, pocisków moździerzowych oraz wyrzutni rakiet MLRS" - poinformował na Telegramie Syniehubow.

09:04 Deputowany rady miejskiej Iziumu w obwodzie charkowskim wprowadził żołnierzy rosyjskich do obleganego miasta niebronioną drogą – poinformował szef wydziału rady ds. młodzieży Maksym Strelnyk na Facebooku. Deputowany należy do zawieszonej prorosyjskiej partii. „W sobotę 26 marca zaczęły się pojawiać doniesienia, że do Iziumu zaczęli wchodzić rosyjscy okupanci. Jak się okazało, nie weszli oni do miasta tak po prostu, tylko poprowadził ich i pokazał niechronioną drogę zdrajca Anatolij Fomyczewski” – napisał Strelnyk. Dodał, że miasto się nie poddaje i nadal zdecydowanie walczy z wojskami rosyjskimi.

08:35 W nocy okupanci wystrzelili 3 pociski w rejon Chmielnicki - informuje Ukraińska Prawda.

07:54 Ukraina stworzyła strategiczne zapasy żywności na kilka lat – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na słowa premiera Denysa Szmyhala na posiedzeniu rządu. „Utworzyliśmy strategiczne zapasy żywności na kilka lat na Ukrainie” – oznajmił Szmyhal. Dodał, że rząd zaczął realizować program bezpłatnego rozdawania kluczowych artykułów spożywczych w miastach przyfrontowych. „Państwo kupuje ponad 10 takich artykułów i rozdaje ludziom. Jest to także wsparcie dla ukraińskich producentów, wsparcie naszej produkcji żywności" - powiedział.

07:50 Co najmniej 145 dzieci zginęło dotychczas na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 220 dzieci zostało rannych. W bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych.

07:43 Rosja ma trudności z reorganizacją swoich oddziałów na Ukrainie, a deklarując skupienie się na ofensywie w Donbasie, zapewne milcząco przyznaje, że ma trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

07:20 Siły rosyjskie ostrzelały budynki mieszkalne w Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy. Są ofiary - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Do ostrzału doszło ok. godz. 6.30 czasu lokalnego (5.30 w Polsce). "Doszło do znacznego zniszczenia wieżowców, informacje na temat liczby ofiar nie są jeszcze znane. Trwa akcja ratunkowa" - dodał Hajdaj

Telegram

06:50 W celu uzupełnienia swoich sił na Ukrainie Rosja przerzuciła wojska z okupowanych terenów Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej – poinformował w komunikacie  sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Jak podano w komunikacie, podsumowującym sytuację na godzinę 6 (godz. 5 w Polsce), chodzi o oddziały 4. rosyjskiej bazy wojskowej w Osetii Południowej i 7. bazy wojskowej w Abchazji. Podlegają one Południowemu Okręgowi Wojskowemu Rosji.

23:55 Burmistrz Berlina Franziska Giffey we wtorkowym wywiadzie dla portalu RBB24 opowiedziała się za koncepcją budowania tzw. domów modułowych, co pozwoliłoby szybciej przyjąć i zakwaterować uchodźców z Ukrainy.

23:27 Jest niemal pewne, że Rosja nie osiągnęła celu, jakim było okrążenie Kijowa i wydaje się, że się z tym pogodziła, ale teraz zapewne będzie przekierowywała wojska do obwodów donieckiego i ługańskiego - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

22:27 Ukraiński portal Euromaidan PR podał na Twitterze we wtorek wieczorem, że cyberatak zniszczył dane rosyjskiej federalnej agencji transportu lotniczego Rosawiacja; z serwerów zniknęło 65 terabajtów danych. Do przeprowadzenia ataku przyznała się organizacja (Anonymous Operations).

22:19 Ukraińskie media podają, powołując się na gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, że w pobliżu rosyjskiego Biełgorodu, kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji.

22:03 "Mocny Konwój" przywiózł we wtorek do Lwowa kolejny transport darów - trzy karetki i bus dostarczyły przede wszystkim żywność dla dzieci. Dary, jak powiedział PAP szef przedsięwzięcia Marek Mocny, mają zostać przekazane potrzebującym w kilku miejscach na Ukrainie.

22:00 Antonow An-124 Rusłan ukraińskiego operatora Antonov Airlines przywiózł we wtorek wieczorem na katowickie lotnisko 110 ton pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele lotniska. Dotąd pomoc przywoziły tam mniejsze maszyny.

21:55 Kwestia (znoszenia) sankcji nawet nie powinna być podnoszona, dopóki nie skończy się ta wojna – powiedział w wystąpieniu opublikowanym we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:52 Rosjanie we wtorek cały dzień blokują kolumny autobusów do ewakuacji i ciężarówki z pomocą humanitarną, które wyjechały do Berdiańska, Melitopolu i Enerhodaru - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

21:50 Działania naszych obrońców zmuszają Rosjan do wycofywania się z kierunku kijowskiego - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu. Zaapelował, by nie tracić czujności, bo skala wyzwań nie zmniejszyła się.

21:36 Ciała 12 osób wydobyto spod gruzów siedziby władz obwodu mikołajowskiego, w który we wtorek rano trafiła rosyjska rakieta – poinformowały służby ratunkowe. 33 osoby zostały ranne.

„Spod gruzów wydobyto ciała 12 osób, 33 osoby ucierpiały. Ratownicy uratowali spod gruzów 18 osób, które przekazano brygadom pogotowia ratunkowego” – podano w komunikacie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku. Operacja służb ratowniczych jest kontynuowana - podano.

 

Оперативна інформація щодо ліквідації наслідків ракетного удару по будівлі миколаївської ОДА↘️ 29 березня близько...

Posted by ДСНС України on Tuesday, March 29, 2022

21:09 Pentagon: zagrożenie dla Kijowa nie zakończyło się, widzimy niewielkie ruchy wojsk, ale to nie jest wycofanie się.

21:04 W województwie mazowieckim mamy przygotowanych ponad 34 tys. miejsc zakwaterowania dla uchodźców, z czego ponad 15,5 tys. wolnych - podkreślił we wtorek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

20:38 Rosyjscy wojskowi mają tworzyć nagrania o rzekomo złym traktowaniu jeńców rosyjskich przez ukraińską armię - pisze we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu celem tych działań jest dyskredytacja Ukrainy.

20:31 Niemcy są drugim co do wielkości dostawcą broni na Ukrainę, powiedziała minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas spotkania z think tankiem Atlantic Council w Waszyngtonie - informuje we wtorek agencja Reutera.

20:27 W Kijowie w warunkach wojennych sezon grzewczy został skrócony i już w tym tygodniu we wszystkich mieszkaniach oraz budynkach użyteczności publicznej zostanie odłączone centralne ogrzewanie. Godzinę policyjną w mieście skrócono i obecnie trwa od godz. 21 do 6 rano.

20:08 W wojnie na Ukrainie zginęło od początku rosyjskiej inwazji 1179 cywilów, a 1860 zostało rannych, o czym poinformowano we wtorek w najnowszym raporcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). Poprzedni, poniedziałkowy bilans podawał 1151 ofiary śmiertelne oraz 1824 rannych.

20:04 Prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin - nie porozumieli się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.

19:57 Zobaczymy, czy Rosja zrobi to, co zapowiedziała - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden, komentując rosyjską zapowiedź ograniczenia działań pod Kijowem i Czernihowem. Zapowiedział, że USA będą kontynuować wspieranie Ukrainy oraz nakładanie sankcji.

19:54 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podziękował we wtorek autorowi wykorzystywanych przez Ukrainę dronów Bayraktar za "superbroń".

"Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo Bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania - niezauważalnie, strasznie, niszczycielsko" - napisał Podolak na Twitterze.

19:46 Powstała oficjalna strona internetowa służąca do wsparcia ewakuacji ludności cywilnej - poinformowała we wtorek na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Na stronie internetowej jest zamieszczony m.in. całodobowy numer infolinii, pod który można dzwonić, by uzyskać pomoc, jak i inne informacje dotyczące organizacji humanitarnych oraz numery telefonów do obwodowych ośrodków pomocy.

19:39 W okolicach miejscowości Izium w obwodzie charkowskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski myśliwiec bombardujący i bezzałogowiec – poinformowało dowództwo sił powietrznych Wschód na Facebooku.

 

РОСІЙСЬКИЙ БОЙОВИЙ ВЕРТОЛІТ КА-52 ПІШОВ ВСЛІД ЗА СВОЇМ ВІЙСЬКОВИМ КОРАБЛЕМ. “ДОРОГУ” ЙОМУ ПОКАЗАВ СТРІЛЕЦЬ-ЗЕНІТНИК З...

Posted by Командування Десантно-штурмових військ Збройних Сил України on Tuesday, March 29, 2022

19:29 Specjaliści dochodzeniowi kanadyjskiej policji federalnej będą pomagać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze (MTK) w zbieraniu dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie – poinformował we wtorek minister bezpieczeństwa publicznego Kanady Marco Mendicino.

19:24 Okolice oblężonego Czernihowa są zablokowane, pobliskie drogi pełne są idących na piechotę uchodźców, ale ukraińskie wojsko, które ewakuuje część uciekinierów jest bardzo dobrze zorganizowane - opowiada we wtorek przebywający na Ukrainie fotoreporter PAP Andrzej Lange.

PAP/Andrzej Lange

19:13 Rosjanie pod przymusem wywieźli do Rosji personel i pacjentów jednego ze szpitali położniczych w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - podała we wtorek mariupolska rada miejska.

19:11 Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i w Donbasie – informuje we wtorek w podsumowaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Na kierunku poleskim wojska rosyjskie nie prowadziły aktywnych działań ofensywnych, lecz kontynuowały ostrzał oddziałów ukraińskich w miejscowościach na zachód i północny zachód od Kijowa. Część sił jest wycofywana na terytorium Białorusi.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 29.03.2022 щодо російського вторгнення Відео...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Tuesday, March 29, 2022

19:08 Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Rumunii dotarło z terenów objętych działaniami zbrojnymi ponad 600 dzieci-uchodźców bez opieki osób dorosłych, podała we wtorek bukareszteńska telewizja Digi24. Zaznaczono, że większość z nich opuściła już terytorium Rumunii.

18:54 W budynek UDA w Mykołajiwie uderzył rosyjski pocisk rakietowy. Według Dmytro Pletenczuka, prekomisarza UDA, pod gruzami znaleziono ponad 25 osób, ponad 10 zginęło - podało na Twitterze Radio Svoboda

18:47 Rosjanie kontynuują brutalną okupację zajętych terytoriów, ostrzeliwują i plądrują budynki mieszkalne, terroryzują ludność, porywają i przetrzymują zakładników - opisują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 33 dniach wojny.

18:22 Światowi eksperci ds. praw człowieka, między innymi żona George'a Clooneya oraz firma Microsoft pomogą w działaniach międzynarodowej grupy roboczej ds. odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na Ukrainie przez Rosjan w czasie wojny - poinformowało we wtorek w oświadczeniu ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

18:06 Wielka Brytania chce pełnego wycofania sił rosyjskich z Ukrainy i będzie oceniać wstępne kroki w kierunku ewentualnego porozumienia pokojowego na podstawie czynów, a nie słów - powiedział we wtorek rzecznik premiera Borisa Johnsona.

17:59 Rosjanie zaatakowali lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim i zniszczyli zapasy paliwa – poinformował we wtorek mer tego miasta Mykoła Melnyczuk.

„Zasypywali nas rakietami od pierwszych dni wojny, ale dzisiaj, jak wielu z was widziało i słyszało, atak był bardzo poważny i spowodował duże straty. Na szczęście, ukraińska armia i – najwyraźniej Bóg - chronią nas, bo obeszło się bez ofiar śmiertelnych” – napisał Melnyczuk na Facebooku.

 

Шановна громадо, терміново! Сьогодні, 29 березня, російський агресор вкотре завдав удару по аеродрому в...

Posted by Микола Мельничук on Tuesday, March 29, 2022

17:42 Przez stres i problemy z usługami medycznymi spowodowanymi wojną na Ukrainie w ostatnim czasie rodzi się więcej wcześniaków - pisze ukraińska redakcja BBC. W drugim miesiącu wojny lekarze odnotowują znaczny wzrost liczby przedwczesnych porodów w części kraju - podaje BBC. W szpitalach położniczych Charkowa i Lwowa powiedziano BBC, że w ostatnich tygodniach liczba urodzonych wcześniaków podwoiła albo potroiła się.

17:37 Od początku agresji na Ukrainie Rosjanie porwali 11 merów i ośmiu przedstawicieli władz lokalnych – poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. Również we wtorek biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało o porwaniu 28 marca Ołeksandra Babycza, mera miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim.

„Orki (Rosjanie - PAP) znowu porywają kierowników władz lokalnych. Teraz porwali mera Berysława i miejscowości Hoła Prystań. (…) Zabójstwa, porwania i tortury cywili (na zajętych terenach) – oto, co robi rosyjski agresor, który przyszedł zniszczyć Ukrainę i Ukraińców” – napisał Kliczko w Telegramie.

17:25 Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO), będąca agendą ONZ, podała, że zabiega o pomoc dla załóg statków unieruchomionych w ukraińskich portach od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Marynarzom brakuje już żywności, ale zaminowane przez Rosjan wody utrudniają ewakuację okrętów. IMO poinformowała, że zabiega o utworzenie bezpiecznych korytarzy, którymi statki handlowe mogłyby wypłynąć z Morza Czarnego i Azowskiego. W portach ukraińskich utknęło około stu okrętów, na których jest blisko tysiąc marynarzy. "Niestety na razie zagrożenia uniemożliwiają im bezpieczne wyjście z portów na Ukrainie", podczas gdy zachodzi ryzyko, że na statkach zabraknie żywności już w najbliższych dniach - dodała IMO.

17:12 Straty sił zbrojnych Ukrainy nie są małe, ale do zakończenia działań bojowych podawanie konkretnej liczby jest zabronione – powiedział doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla BBC-Ukraina. Zapewnił, że straty Ukrainy są „o wiele mniejsze niż rosyjskie”. „Te liczby są. Znam je z dokładnością niemalże co do jednego człowieka, ale nie podam ich. Do końca wojny” – powiedział Arestowycz. „Ponieważ żadna armia na świecie nie podaje swoich strat podczas wojny. To jest po prostu zabronione. Jest to, po pierwsze, tajemnica państwowa. A po drugie – to może pomóc wrogowi ocenić efektywność jego działań” – dodał.

16:51 Trzydzieści europejskich krajów postanowiło zaprzestać nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych - poinformował ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko na Telegramie. "Do tej pory trzydzieści krajów europejskich już całkowicie lub częściowo przestało nadawać rosyjskie kanały propagandowe. Uważam to za wielkie zwycięstwo dla nas i dla całego cywilizowanego świata" - napisał Tkaczenko.

16:08 Władze Węgier w obecnej sytuacji na kontynencie powinny porzucić próby przypodobania się prezydentowi Władimirowi Putinowi i powinny zrewidować węgierską politykę w sprawie braku wsparcia obronnego dla Ukrainy - uważa rzecznik.  MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. "Wzywamy władze Węgier do pozostawienia w przeszłości intensywnego zbliżenia z Rosją i uświadomienia sobie oczywistego faktu: bez pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie nie będzie też bezpieczeństwa na Węgrzech" - podkreślono.

15:31 Rosja zaczęła wycofywać część sił spod Kijowa - podała telewizja CNN, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie. Waszyngton ocenia, że jest to oznaka zmiany szerszej strategii Rosji.

Jak powiedział reporter telewizji Jim Sciutto, powołując się na dwa źródła wywiadowcze, USA zaobserwowały już ruchy rosyjskich jednostek pod Kijowem. Dodał, że w ocenie wywiadu "to nie jest krótkoterminowe dostosowanie sił, by je przegrupować, ale długoterminowy ruch" świadczący o pogodzeniu się przez Rosję z porażką ofensywy na północy.

15:23 Wojna w tej czy innej fazie będzie trwać do końca lata - uważa mer Lwowa Andrij Sadowy. Jak poinformował w opublikowanej rozmowie z portalem Ukrainska Prawda, od 24 lutego do miasta przybyło ok. 200 tys. uchodźców.

"Jeśli chodzi o przesiedleńców, to jedni przyjeżdżają, inny wyjeżdżają, ale 200 tys. jest stale. Teraz nie da się znaleźć we Lwowie żadnego pokoju na wynajem lub pokoju w hostelu czy mieszkania" - zaznaczył mer.

15:07 Spotkanie delegacji Ukrainy i Rosji w Stambule przyniosło najbardziej znaczący progres w dotychczasowych negocjacjach – powiedział minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu, cytowany przez agencję Reutera. Szef tureckiego MSZ wyraził zadowolenie z faktu, że stronom udało się „osiągnąć kompromis w niektórych kwestiach”. Wskazał również, że „trudniejsze sprawy” staną się przedmiotem rozmów ministrów obu krajów. Cavusoglu powiedział, że wojna „musi się skończyć najszybciej, jak jest to możliwe”.

14:44 Rosjanie wywieźli do Rosji i na Białoruś 40 tys. Ukraińców - poinformowało ukraińskie MSZ. Według resortu Rosjanie porwali ok. 30 lokalnych liderów, aktywistów i dziennikarzy. "Mierząc się z całkowitym sprzeciwem, Rosja ponownie stosuje represje wykorzystywane w Donbasie i na Krymie" - napisało MSZ na Twitterze. Jak dodano, dotychczas Rosjanie porwali ok. 30 lokalnych liderów, aktywistów, dziennikarzy.

14:42 W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia w obwodzie kijowskim. W mieście wciąż pozostaje od 3,5 do 4 tys. osób - poinformował mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

"Zburzono przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej. Dołożymy starań, by je odbudować. (...) Mieszkańcy, którzy wciąż znajdują się w Irpieniu, kategorycznie nie chcą stamtąd wyjechać. Zachęcamy ich jednak do tego, ponieważ w mieście jest niebezpiecznie i nadal trwają walki" - przekazał Markuszyn.

14:09 Delegacja ukraińska proponuje Rosji ustalenie w odrębnej klauzuli porozumienia o zawieszeniu broni, że status Krymu i Sewastopola zostanie rozstrzygnięty w ciągu 15 lat w rozmowach dwustronnych.

14:02 Ewakuacja cywilów z miast ukraińskich znajdujących się pod silnym ostrzałem wojsk rosyjskich jest prowadzona mimo braku formalnych uzgodnień w sprawie korytarzy humanitarnych – ogłosił szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, cytowany przez CNN.

Hajdaj napisał również na Facebooku, że we wtorek z miast obwodu ługańskiego na południowym wschodzie Ukrainy udało się ewakuować ponad 500 osób, w tym 223 z Siewierodoniecka i 230 z Lisiczańska, a także około 60 z Rubiżnego

13:40 Ukraiński negocjator: Polska, Izrael, Kanada i Turcja mogłyby być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy w ramach przyszłego porozumienia z Rosją - podał Reuters.

13:36 Wprowadzenie rosyjskiego rubla do obiegu na tymczasowo okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy byłoby rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego - oświadczył Narodowy Bank Ukrainy.

"Działania władz Federacji Rosyjskiej i banku centralnego tego kraju, zmierzające do wycofania z obiegu gotówkowego i bezgotówkowego ukraińskiej hrywny na terenach tymczasowo zajętych przez Rosję lub zagrożonych okupacją (w tym w obwodzie chersońskim i zaporoskim), są niedopuszczalne. (...) Jedynym konstytucyjnym środkiem płatniczym Ukrainy jest hrywna"

13:33 Co najmniej siedem osób zginęło, a 22 zostały ranne we wtorek w wyniku rosyjskiego ostrzału gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - przekazała na Facebooku Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych ataku. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwa.

13:23 Premier Ukrainy Denys Shmyhal oszacował wstępne straty Ukrainy w związku z wojną na bilion dolarów - podała Nexta.

13:15 Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II wojny światowej - mówił przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Tysiące śmiercionośnych pocisków jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1370 pocisków zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę" - podkreślił Zełenski.

13:11 Resort obrony USA chce, aby firmy zbrojeniowe przyspieszyły produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i przeciwpancernych Javelin. Takie uzbrojenie wciąż przekazywane jest broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie – podała stacja CNN. Ukraina poprosiła USA o dzienne dostawy 500 pocisków do systemu Javelin i 500 do systemu Stinger - przekazała amerykańska stacja, powołując się na niedawny dokument, w którym strona ukraińska wyraziła takie zapotrzebowanie.

12:51 Dotychczas pomogliśmy 900 tys. ukraińskich uchodźców, jednak strony konfliktu muszą zapewnić bezpieczeństwo korytarzy humanitarnych, abyśmy mogli zrobić więcej dla osób zagrożonych przez rosyjskie wojska na Ukrainie - przekazał Jens Laerke, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

12:36 Analizujemy informacje dotyczące traktowania rosyjskich jeńców przez ukraińskich żołnierzy, podejmiemy adekwatne kroki prawne w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości - przekazał zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Kyryłenko. "Jeśli pojawią się takie sytuacje, zostaną wyciągnięte wszelkie konsekwencje wobec żołnierzy, którzy dopuścili się zabronionych czynów" - zapowiedział Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.

12:34 Wojsko rosyjskie ma poważny problem z rotacją i uzupełnianiem stanu osobowego swoich oddziałów - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Pojawia się problem wzmocnienia i rotacji istniejących zgrupowań nieprzyjaciela. Tylko we Flocie Oceanu Spokojnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej komendy uzupełnień, ze względu na odmowy udziału w tzw. "operacji specjalnej", nie są w stanie skompletować nawet jednej batalionowej grupy taktycznej" - czytamy w komunikacie.

11:53 Ukraińska i rosyjska delegacja rozmawiają w Stambule na temat międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i zawieszenia broni - poinformowałMychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Teraz trwają konsultacje w kilku ważnych kwestiach. Kluczową kwestią jest porozumienie w sprawie międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. To dzięki niemu można zakończyć wojnę. Druga sprawa, nie mniej ważna, to zawieszenie broni w celu rozwiązania wszystkich problemów humanitarnych" - powiedział Podolak, cytowany przez portal RBK.

11:47 Co najmniej trzy osoby zginęły na skutek rosyjskiego ostrzału administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy - podała na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Poinformowano o 22 rannych, spośród których 18 wydobyto spod gruzów budynku.

Wciąż trwają prace poszukiwawczo-ratunkowe na miejscu ataku - przekazano w komunikacje służby, opublikowanym o godz. 11 czasu polskiego.

11:21 Obwód kijowski, charkowski, ługański i Czernihów są ostrzeliwane przez wojska rosyjskie; w obwodzie donieckim trwają walki - wynika z danych operacyjnych podanych przez władze obwodowe, których zestawienie opracował portal Ukrainska Prawda.

W obwodzie kijowskim przez całą ostatnią noc trwały naloty. Walki toczą się w rejonie Buczy, Irpienia i Hostomla. Północna część Czernihowa została kilkakrotnie ostrzelana w ciągu ostatniej doby. Władze donoszą o poważnych zniszczeniach domów i infrastruktury. W mieście nie ma prądu, gazu, wody i ogrzewania.

W nocy Rosjanie kontynuowali ostrzał Charkowa, a w Iziumie trwają walki.

W obwodzie rówieńskim po raz drugi w ciągu trzech dni został trafiony magazyn ropy naftowej. Trwa akcja gaszenia pożaru.

W obwodzie ługańskim trwają walki w Rubiżnem i Popasnej, a Lisiczańsk został ostrzelany z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych "Grad".

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie próbują przedrzeć się w rejonie Awdijiwki, Marjinki i Nowomychajływki. Ukraińcy utrzymują swoje pozycje.

W nocy ostrzelany został Mikołajów i okoliczne miejscowości. 

11:16 Dwa pociski typu X wystrzelono w poniedziałek z terytorium Białorusi w kierunku Lwowa na zachodzie Ukrainy. W odległości ok. 30 km od miasta zostały one unieszkodliwione przez Siły Powietrzne Ukrainy - podało na Facebooku Dowództwo Powietrzne "Zachód" Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

⚡УВАГА! Наприкінці доби 28-го березня, з території Республіки Білорусь, винищувачем окупантів було випущено дві ракети...

Posted by Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України on Tuesday, March 29, 2022

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował we wtorek o zniszczeniu od początku wojny 597 czołgów, 303 systemów artyleryjskich, 127 samolotów i 129 śmigłowców armii rosyjskiej.

10:59  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji na rozmowy z Rosją w Stambule, aby w czasie spotkania niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni – podała BBC, wiążąc to z podejrzeniami dotyczącymi próby otrucia ukraińskich negocjatorów.

Członkowie delegacji „nie powinni niczego jeść oraz najlepiej unikać dotykania jakichkolwiek powierzchni” – powiedział Kułeba w wywiadzie dla telewizji Ukraina24.

10:44 W Czernihowie z rąk rosyjskich żołnierzy zginęło już około 350 osób, ale nie są to ostateczne dane. Wydaje mi się, że liczba ofiar może sięgać nawet 400 - przekazał mer Czernihowa Władysław Atroszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"W dwóch miejskich szpitalach przebywa ponad 400 rannych osób. Każdego dnia ich liczba wzrasta o około 40 w wyniku kolejnych ostrzałów. Większość poszkodowanych to cywile" - dodał Atroszenko.

"Znałem osobiście połowę spośród mieszkańców, którzy do tej pory zginęli. Bardzo mocno to przeżywam" - przyznał mer Czernihowa.

10:39 Z Krymu w stronę Mikołajowa na południu Ukrainy lecą rosyjskie samoloty - poinformował na Telegramie gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, wzywając mieszkańców, by udali się do schronów.

"Wrogie samoloty wyleciały z Krymu w stronę Mikołajowa. Ich liczba nie jest znana. Będą pracować na bardzo niskiej wysokości. Wszyscy do schronów!" - napisał Kim.

10:35 "Jesteśmy przekonani, że od losu Ukrainy zależy los całego świata" - powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zwrócił uwagę, że "przez długi zarzucano nam, że mamy rosyjską paranoję. W końcu jednak cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja".

Czytaj więcej: "W końcu cały świat widzi, jaka naprawdę jest Rosja". Wicepremier Gliński dla "Der Spiegel"

10:32 Zgadzamy się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i jego zdefiniowaniem sprawy, też nie chcemy, by na Ukrainie trwał długi, zamrożony konflikt - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W niedzielę w rozmowie z rosyjskimi niezależnymi mediami, pytany o sformułowaną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycję zorganizowania misji pokojowej na Ukrainie Zełenski powiedział, że wprowadzenie sił pokojowych na Ukrainę jest pomysłem Polski i że "na razie nie do końca rozumie" tę propozycję. "Na spotkaniu z polskimi kolegami wyjaśniłem, że nie jest nam potrzebny zamrożony konflikt na terytorium naszego państwa" - zaznaczył Zełenski.

10:30 Agencja Reutera: Rosyjsko-ukraińskie rozmowy pokojowe w Stambule z udziałem Romana Abramowicza.

10:28 Wzywam wszystkie kraje świata do uznania za niezgodny z prawem symbol "Z", za pomocą którego wyrażane jest wsparcie dla rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"'Z' oznacza rosyjskie zbrodnie wojenne, nasze zbombardowane miasta, tysiące zamordowanych Ukraińców. Publiczne popieranie tego barbarzyństwa musi być zakazane" - dodał Kułeba (https://tinyurl.com/44wrx45y).

Białe "Z" często malowane jest na rosyjskich czołgach i mundurach. Symbolu używają też osoby okazujące poparcie dla wojny Rosji z Ukrainą - w mediach społecznościowych, a także oznaczając tak swą odzież, samochody lub budynki. Według ministerstwa obrony Rosji litera ta oznacza "za pobedu" - "dla zwycięstwa".

10:10 Brytyjskie ministerstwo obrony: Ukraińcy odbili niektóre pozycje pod Kijowem.

09:30  Wojska rosyjskie ostrzelały budynek mieszkalny w ukraińskim mieście Mikołajów.

09:15 RBK-Ukraina: w Stambule rozpoczęła się kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich.

08:15 Białoruska dziennikarka Hanna Liubakowa: trwa wojna kolejowa na Białorusi.

07:30 Rosyjsko-ukraińskie rozmowy w Stambule mają rozpocząć się o godz. 9.

07:10 Były dowódca brytyjskiego sztabu generalnego gen. Richard Dannatt: teraz jest najlepszy czas na negocjacje dla Ukrainy.

Rosja musi zrezygnować z planów zmiany władz na Ukrainie i prezydent Władimir Putin zdaje sobie z tego sprawę – uważa gen. Richard Dannatt.

06:50 Mimo pewnych sukcesów militarnych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił sytuację w swoim kraju jako napiętą - podała niemiecka agencja informacyjna DPA.

06:03 Szef MSZ Ukrainy o negocjacjach z Rosją.

Dziś w Turcji ruszy kolejna tura rozmów pokojowych między Ukrainą i Rosją.  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że delegacja ukraińska nakreśliła sobie „maksymalny i minimalny program”.  „Minimalny program w negocjacjach, to rozwiązanie problemów humanitarnych, maksymalny to zawieszenie broni, osiągnięcie trwałych porozumień w sprawie zakończenia wojny” – powiedział Kuleba.

05:25 Siły Powietrzne Ukrainy uderzyły w 17 wrogich celów powietrznych w ciągu ostatnich 24 godzin, zestrzeliwując osiem samolotów i trzy śmigłowce - poinformowało we wtorek dowództwo sił zbrojnych Ukrainy.

04:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski o sankcjach warunkowych.  – Nie mam siły, na co czekacie, na użycie broni chemicznej? – pytał zachodnich przywódców.


 

03:10 Japonia wprowadza od 5 kwietnia zakaz eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym samochodów premium i biżuterii - poinformował we wtorek japoński rząd. Jest to kolejna decyzja o rozszerzeniu sankcji ekonomicznych za inwazję na Ukrainę..

02:20 Siły zbrojne Ukrainy odpierają ataki wojsk rosyjskich w różnych rejonach kraju - poinformował w nocy z poniedziałku na wtorek ukraiński Sztab Generalny.

01:30 Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.

00:30 Bloomberg zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi.

Firma Bloomberg LP, spółka macierzysta agencji Bloomberg News, zwiesza działalność w Rosji i na Białorusi w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w poniedziałek amerykańska agencja.

00:06 Ukraińska państwowa firma telekomunikacyjna Ukrtelecom przerwała w poniedziałek świadczenie usług internetowych na skutek "potężnego" cyberataku - poinformowali ukraińscy urzędnicy państwowi i przedstawiciele firmy cytowani przez agencje Reutera.

"Dzisiaj wróg przeprowadził potężny cyberatak na infrastrukturę informatyczną Ukrtelecomu" - powiedział Jurij Szczijoł, przewodniczący Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

23:43 Od początku rosyjskiej inwazji z zagranicy powróciło około 510 000 osób - poinformowały ukraińskie służby graniczne cytowane przez niemiecki dziennik "Die Welt". Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to 110 000 osób, powiedział rzecznik ukraińskiej policji granicznej Andrij Demchenko. Osiem na dziesięć osób wjeżdżających do kraju to mężczyźni. Większość z nich wracała z Polski - dodał ukraiński urzędnik.

Przed wybuchem wojny 24 lutego na Ukrainie mieszkało około 44 milionów ludzi. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), około 3,9 mln osób musiało szukać schronienia poza Ukrainą, w tym 2,3 mln w Polsce.

22:58 Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupy Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

22:51 1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. 586 osób opuściło samochodami oblężone miasto Mariupol, natomiast 513 osób zostało ewakuowanych autobusami z obwodu ługańskiego.

21:34 W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjscy wojskowi zakatowali mężczyznę - podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Według danych śledczych rosyjscy żołnierze podczas okupacji Trościańca brutalnie torturowali i zabili mężczyznę. Jego ciało z wieloma uszkodzeniami znaleźli pracownicy organów ścigania w garażu w poniedziałek, po odbiciu miasta z rąk Rosjan.

Telegram

21:28 Głównym celem negocjacji ukraińsko-rosyjskich, które rozpoczną się we wtorek w Turcji jest porozumienie w sprawie zawieszenia broni - powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. "Program minimum to kwestie humanitarne. Program maksimum to osiągnięcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni" - powiedział w telewizji ukraińskiej Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.