Prezes Google'a zapowiedział zainwestowanie 10 mln dolarów na rzecz wspierania fact-checkingu

2022-03-29 13:49 aktualizacja: 2022-03-29, 17:02
Premier Mateusz Morawiecki oraz amerykański biznesmen, prezes zarządu Google i Alphabet Sundar Pichai. Fot. PAP/Mateusz Marek
Premier Mateusz Morawiecki oraz amerykański biznesmen, prezes zarządu Google i Alphabet Sundar Pichai. Fot. PAP/Mateusz Marek
Zainwestujemy dodatkowe 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów - poinformował we wtorek prezes Google'a i Alphabetu Sundar Pichai podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim. Ogłosił też nowe granty na pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami.

Prezes Alphabetu i należącej do tego holdingu spółki Google odwiedził we wtorek Warszawę w ramach wizyty w Europie. 

Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie Sundar Pichai podkreślił, że od samego początku wojny koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją.

"Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski" - poinformował prezes giganta technologicznego.

Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.

"Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną" - oznajmił.

Walka z dezinformacją 

Pichai zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów. 

"Nasza jednostka, która zwalcza zagrożenia online, będzie również tworzyła nowe możliwości techniczne walki z dezinformacją i uczyła, jak rozpoznać dezinformację" - oświadczył prezes Google. 

Morawiecki: po świętach Wielkiej Nocy odbędzie się konferencja donatorów 

„Bardzo dziękuję za zobowiązanie po stronie Google’a do przekazania środków na rzecz uchodźców” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej po spotkaniu z prezesem Alphabetu.

Czytaj też: ​Premier Morawiecki: nasz sojusz z USA jest ważny dla skuteczności NATO

Zapowiedział także organizację konferencji dla donatorów pomocy dla uchodźców z Ukrainy. „Po świętach Wielkiej Nocy będziemy organizować konferencję donatorów, zarówno państw, jak i przedsiębiorstw, i Google zadeklarował swój udział” – dodał szef rządu.

"Chcemy odciąć się od rosyjskich surowców jako jedni z pierwszych w Europie"

"Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (...) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie" - powiedział na konferencji premier Morawiecki.

Czytaj też: Unia uniezależni się od rosyjskiego gazu? Prezydent USA zapowiada dostawy

Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu.

Premier dodał, że szef Alphabetu (spółki matki Google) zawsze podkreśla, że kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. "My taką gospodarkę budujemy" - dodał szef rządu.(PAP)

Autor: Marek Siudaj

mmi/