Mazowieckie. Do 28 instytucji kultury uczniowie wejdą za symboliczną złotówkę

2022-05-19 18:59 aktualizacja: 2022-05-19, 18:59
Lista instytucji i formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl. Fot. UMWM
Lista instytucji i formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl. Fot. UMWM
Symboliczną złotówkę zapłacą uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Mazowsza za bilet do instytucji kultury podległych samorządowi woj. mazowieckiego, m.in. w Warszawie, Radomiu czy Płocku. Zarząd województwa przeznaczył na realizację programu 6 mln zł.

"6 milionów złotych oznacza 6 milionów wejść uczniów do instytucji kultury. Chcemy jeszcze bardziej zachęcić młodzież szkolną do odwiedzenia naszych placówek, by pokazać młodym ludziom kulturalną stronę Mazowsza" - powiedział na czwartkowej konferencji w Radomiu wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

W programie bierze udział 28 instytucji kultury

W programie bierze udział 28 instytucji kultury z woj. mazowieckim. Są wśród nich m.in. warszawskie placówki, np. Teatr Polski, Warszawska Opera Kameralna czy Państwowe Muzeum Archeologiczne. W Płocku uczniowie będą mogli kupić bilet za złotówkę do Teatr Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego czy do Muzeum Mazowieckiego. Promocyjna cena ma obowiązywać także m.in. w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze czy w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach.

Program, którego pomysłodawcą był przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, chwalili biorący w czwartkowej konferencji szefowie mazowieckich instytucji kultury. Pieniądze przeznaczone na program mają bowiem wyrównać utracone przychody placówek kultury, głównie w związku z pandemią.

"To znaczne wsparcie dla instytucji kultury w dobie po pandemii, a jednocześnie element, który pozowali na częstsze wyjścia uczniów do placówek i obcowania, z tym co oferujmy" – powiedział dyr. Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" Włodzimierz Pujanek. Z kolei kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński zauważył, że dzięki wsparciu sponsorów prywatnych i instytucjonalnych placówce udaje się od 13 lat utrzymać darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia artystyczne.

"Udział w kulturze nie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania"

"Od początku naszej działalności staramy się, by dostęp do naszej oferty był tani albo wręcz bezpłatny, zgodnie z przekonaniem, że udział w kulturze nie może być limitowany zamożnością czy miejscem zamieszkania" – stwierdził Tyczyński. Dodał, że teraz dzięki inicjatywie samorządu Mazowsza również działania edukacyjne staną

się bardziej dostępne.

Wprowadzenie tanich biletów do instytucji kultury podobało się także obecnym podczas konferencji w radomskiej "Elektrowni" uczniom Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu. "Bilet za złotówkę to fajna sprawa dla nas, uczniów. Na pewno cena wejściówki zachęci do obejrzenia wystawy czy spektaklu" – powiedziała jedna z uczennic.

By móc skorzystać z programu, szkoła powinna wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury. Lista instytucji i formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach poszczególnych placówek.(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

gn/