Dramatyczna sytuacja w obwodzie dniepropietrowskim. Ludzie żyją bez leków i jedzenia. Cierpią z powodu tortur i represji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-30 06:39 aktualizacja: 2022-05-31, 07:26
Fot. PAP/Maksim Poliszczuk
Fot. PAP/Maksim Poliszczuk
Mieszkańcy wsi Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy są zmuszeni do życia bez leków i jedzenia, cierpią z powodu tortur i represji - informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Miejscowi mówią o śmierci 25 mieszkańców. Rzeczniczka pisze w komunikatorze Telegram, że wskutek rosyjskich ostrzałów z systemów Grad wioska leżąca na granicy z obwodem dniepropietrowskim jest pozbawiona dostaw prądu, gazu i wody pitnej. W miejscowości zniszczone zostały wszystkie budynki administracyjne, brakuje jedzenia, w tym żywności dla dzieci. ludzie próbują wyjechać stamtąd swoimi środkami transportu, ale jest to praktycznie niemożliwe ze względu na zakaz nałożony przez siły rosyjskie i brak paliwa.

06:34 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.

06:15 Ukraina otrzyma nowe partie precyzyjnych pocisków kierowanych MLRS, ale nie będzie mogła prowadzić ostrzału w głąb terytorium Rosji - napisał na Twitterze amerykański ekspert ds. stosunków międzynarodowych, dyplomata Michael McFaul.

05:40 Ofensywą rosyjskich wojsk na ukraińskie miasto Siewierodonieck dowodzi wiceminister obrony generał Giennadij Żidko, który był szefem sztabu generalnego kontyngentu w stolicy Syrii - Damaszku w 2016 roku - pisze włoski dziennik "Corriere della Sera". Dodaje, że razem z nim jest generał Aleksandr Dwornikow, także "weteran" z Syrii.

01:12 Wysłanie na Ukrainę systemu artylerii rakietowej M270 MLRS wciąż jest rozważane, ale nie rozważamy przekazania rakiet długiego zasięgu - powiedział PAP przedstawiciel administracji Joe Bidena, wyjaśniając wcześniejszą wypowiedź prezydenta USA.

00:02 Unijni przywódcy, którzy zgromadzili się w poniedziałek na szczycie w Brukseli, osiągnęli porozumienie w sprawie embarga na rosyjska ropę - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Konsekwentne działania dyplomatyczne przynoszą efekty. Wbrew pesymistycznym zapowiedziom mamy porozumienie: rosyjska ropa będzie objęta unijnymi sankcjami – przekazał w poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki.

23:17 Europa będzie musiała zrezygnować z rosyjskiej ropy i produktów naftowych. Bo chodzi o niezależność samych Europejczyków od rosyjskiej broni energetycznej - powiedział w przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Jestem wdzięczny Charlesowi Michelowi, przewodniczącemu Rady Europejskiej, za wspieranie interesów Ukrainy, interesów całej Europy oraz za próbę jak najszybszego znalezienia niezbędnych kompromisów w celu przyjęcia szóstego pakietu sankcji Unii Europejskiej. Rosja musi odczuć znacznie większą cenę za swoją agresję" - mówił Zełenski.

Zwrócił uwagę, że przerwa w uzgadnianiu nowych sankcji w Europie trwa zbyt długo. "Piąty pakiet sankcji został wprowadzony 8 kwietnia. Tak więc minęło dużo czasu bez wzmocnienia europejskich sankcji wobec Rosji" - powiedział ukraiński prezydent.

22:35 Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, komentując słowa prezydenta Joe Bidena o niedostarczaniu Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu, oświadczył w poniedziałek, że pociski o zasięgu 70 km jego krajowi w zupełności wystarczą - poinformował portal delo.ua.

Według Arestowycza oświadczenie prezydenta USA należy przyjąć ze spokojem. Wyjaśnił, że są różne rakiety M270 MLRS. Są rakiety o wysokiej precyzji rażenia, które można wystrzelić na odległość 300 km, są też pociski o zasięgu 70 km - powiedział.

22:03 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z przywódca Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego, stworzonych przez Rosję i o sposobach odblokowania portów ukraińskich.

"Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla bezpieczeństwa żywnościowego wywołanych przez agresora, o sposobach odblokowania portów ukraińskich i o współpracy w sferze bezpieczeństwa" - napisał Zełenski na Twitterze.

21:37 Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował, że w Siewierodoniecku, ostatnim dużym bastionie wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie wkroczyły dalej na teren miasta. Wciąż trwają walki uliczne. Hajdaj powiedział w telewizji ukraińskiej, że Rosjanom udało się przebić od przedmieść do miejsca, gdzie znajduje się budynek hotelu Mir, a także "troszeczkę dalej w głąb miasta". Wezwał także mieszkańców, by nie opuszczali schronów. 

20:35 Do Kijowa przybyła nowa ambasador USA Bridget Brink - podały ukraińskie agencje informacyjne. Brink napisała tego dnia na swoim Twitterze, że dołączyła do zespołu ambasady i wspomniała o wsparciu Ukrainy.

"Jest dla mnie zaszczytem dołączenie do naszego fantastycznego zespołu ambasady USA w Kijowie, na rzecz wsparcia Ukrainy" - napisała Brink. Opublikowała także swoje zdjęcie w centrum Kijowa; w tle widać sobór Sofijski. Informacja o przybyciu Brink do Kijowa 29 maja znalazła się w oficjalnej biografii ambasador opublikowanej na stronie internetowej placówki. Portal Ukrainska Prawda podał, że Brink wręczy w tym tygodniu listy uwierzytelniające prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu.

20:09 Ukraiński parlament chce wyrazić na wtorkowym posiedzeniu wotum nieufności wobec rzeczniczki praw człowieka, Ludmiły Denisowej – poinformowała Ukrainska Prawda. Według portalu przyczyną odwołania ze stanowiska ma być jej retoryka dotycząca przestępstw seksualnych, których dopuszczali się Rosjanie podczas wojny.

Przeciwko drastycznemu sposobowi komunikowania takich informacji protestowali w otwartym liście dziennikarze oraz lekarze.

19:55 Trzy osoby zostały ranne w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformowała prokuratura obwodu charkowskiego. Pod ogniem znalazło się dziewięć ulic. Rannych zostało trzech cywilów: 16-latek i dwóch mężczyzn. Poszkodowani trafili do szpitala.

Wskutek ostrzału uszkodzonych zostało wiele domów i budynków gospodarczych, a także wybuchł pożar w garażach.

 

🔷 Окупанти вкотре обстріляли Харків: серед поранених 16-річний хлопець 🖌 За процесуального керівництва Харківської...

Posted by Харківська обласна прокуратура on Monday, May 30, 2022

19:20 Tak wygląda codzienność Ukraińców. Tuż obok kobiety dochodzi do eksplozji:

19:18 Do Rady Najwyższej Ukrainy wpłynął projekt ustawy, zakładający wprowadzenie zakazu publicznego wykonywania muzyki z rosyjskim tekstem - poinformował portal delo.ua. Projekt ustawy przedłożyła grupa deputowanych pod przewodnictwem Mykyty Poturajewa z rządzącej partii Sługa Narodu.

18:55 Od mieszkańców okupowanego przez Rosjan Mariupola zaczęto przyjmować wnioski o paszport Rosji - poinformował doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy Petro Andruszczenko. Ocenił, że jest to kolejna faza aneksji Mariupola. By otrzymać rosyjski paszport, mieszkańcy Mariupola początkowo muszą otrzymać w Doniecku zaświadczenie o meldunku, a następnie złożyć wniosek o paszport w Nowoazowsku w tzw. służbie migracyjnej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej - relacjonuje Andruszczenko.

"Możemy stwierdzić, że aneksja Mariupola przez Rosję przeszła na następne stadium realizacji. Aktywne" - podsumował. 

18:21 Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko napisał w poniedziałek na Twitterze pod adresem agencji Reutera, by "nie promowała propagandowego słownika rosyjskiego". Jako przykład podał sformułowanie o "eksporcie zbóż" z okupowanego obwodu chersońskiego.

Nikołenko nie zgodził się z użytymi w depeszy agencji Reutera sformułowaniami, takimi jak "promoskiewski region chersoński" ("pro-Moscow Kherson region"), "eksport zbóż" ("grain exports") i "Administracja Wojskowo-Cywilna" ("Militarian-Civillian Administration").

W komentarzu rzecznik MSZ zaznaczył sformułowanie "promoskiewski region chersoński" jako błędne, a jako - według niego - poprawne: "okupowany przez Rosjan region chersoński". W analogiczny sposób zastąpił termin "eksport zbóż" określeniem "wysyłka skradzionego zboża" i nazwę "Administracja Wojskowo-Cywilna" terminem "rosyjska administracja okupacyjna".

18:16 Paryż wzmocni dostawy broni na Ukrainę – zapewniła w Kijowie nowa szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna po spotkaniu w ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Prezydent Francji Emmanuel Macron „przekazał swoją decyzję prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, aby kontynuować, a nawet wzmocnić wsparcie wojskowe” dla Ukrainy - poinformowała Colonna po rozmowach z Kułebą.

18:09 Wskutek działań zbrojnych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy doszło do wycieku amoniaku - przekazał szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Nie ma informacji o poszkodowanych. W rezultacie działań bojowych uszkodzona została część rurociągu z amoniakiem, która nie jest wykorzystywana od 2014 r.; doszło do wycieku. Chmura amoniaku kieruje się w stronę Bachmutu.

Miejscowe władze poinformowały mieszkańców o koniecznych środkach ostrożności. Kyryłenko zapewnił, że ratownicy są gotowi, by likwidować skutki awarii.

17:57 Mieszkańcy wsi Wysokopilla w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy są zmuszeni do życia bez leków i jedzenia, cierpią z powodu tortur i represji - informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Miejscowi informują o śmierci 25 mieszkańców.

Rzeczniczka pisze w komunikatorze Telegram, że wskutek rosyjskich ostrzałów z systemów Grad wioska leżąca na granicy z obwodem dniepropietrowskim jest pozbawiona dostaw prądu, gazu i wody pitnej.

17:24 Trwa ostrzał artyleryjski Mikołajowa, słychać wybuchy - poinformował mer tego miasta na południu Ukrainy Ołeksandr Sienkewycz. "Mikołajów! Ostrzał artyleryjski! 17.40. W mieście słychać wybuchy!" - napisał w komunikatorze Telegram Sienkewycz. Zaapelował do mieszkańców, by przebywali z dala od okien.

Telewizja Ukraina 24 informuje, że słychać syreny alarmowe w obwodzie donieckim, charkowskim oraz w części obwodu mikołajowskiego i ługańskiego.

16:28 Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko za trzecim podejściem wyjechał z Ukrainy, by wziąć udział w politycznym spotkaniu - podają ukraińskie media. Lider opozycyjnej partii Europejska Solidarność został zawrócony z granicy z Polską w piątek i w sobotę.

Poroszenko przekroczył granicę na przejściu Krakowiec - poinformowała Europejska Solidarność na Facebooku.

16:08 MSW Ukrainy rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę - poinformował doradca ministra Wiktor Andrusiw. Na mocy przepisów obowiązującego na Ukrainie stanu wojennego, spowodowanego inwazją Rosji, z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat.

15:57 Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział, że negocjacje z Rosją dotyczą tylko spraw humanitarnych. Tłumaczył, że Rosja nadal utrzymuje, że "wyzwala" Ukrainę i zarzucił Rosji, że żyje w fikcyjnym świecie.

"Proces negocjacyjny jest dziś zahamowany w części polityczno-dyplomatycznej. W części humanitarnej działa, dlatego, że chodzi o wymianę jeńców, korytarze humanitarne, próby ewakuacji naszych obywateli" - powiedział Podolak w wywiadzie dla portalu informacyjnego

15:01 W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu zdrożała żywność, produkty wwożone z anektowanego Krymu są kilkakrotnie droższe, miasto jest faktycznie zablokowane, bo nie można z niego wyjechać - powiedział ukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

Na briefingu dla prasy w Kijowie mer, reprezentujący administrację lojalną wobec władz Ukrainy, powiedział, że mieszkańcy Melitopola mają problemy z pracą. W ciągu trzech miesięcy z miasta wyjechało prawie 70 tys. ludzi. Teraz, jeśli chodzi o ewakuację, zapanowała faktycznie blokada, bo Rosjanie nikogo nie wypuszczają - mówił mer. Jego wypowiedź przekazała agencja Ukrinform.

14:55 Rosjanie nielegalnie wyeksportowali blisko 500 tys. ton zboża z okupowanych przez siebie terenów Ukrainy - poinformował wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

"Widzimy, że skradziono blisko pół miliona ton zbóż" - powiedział Wysocki w państwowej telewizji. Mamy dowody na to, że do kradzieży dochodzi na wszystkich czasowo okupowanych terenach, w obwodach chersońskim, zaporoskim, ługańskim, donieckim i charkowskim - podkreślił.

14:48 Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk powiedział, że sytuacja w Siewierodoniecku jest trudna i na obrzeżach trwają walki uliczne. Miasto to jest ostatnim dużym bastionem wojsk ukraińskich w obwodzie ługańskim.

"Sytuacja jest trudna, na obrzeżach już trwają walki uliczne. Żołnierze ukraińscy powstrzymują działania ofensywne przeciwnika" - powiedział Motuzianyk na briefingu dla prasy w Kijowie.

Podkreślając ponownie, że sytuacja w mieście jest rzeczywiście trudna, przekonywał, że oddziały ukraińskie ją kontrolują. "Wywiad pracuje; znamy wszystkie plany wroga. Działa też nasz wywiad lotniczy, dlatego optymistycznie patrzę na sytuację" - mówił.

14:41 Rosjanie ostrzelali samochód jadący po ludzi, którzy chcieli ewakuować się z obwodu ługańskiego - poinformował w poniedziałek szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj. Wskutek ostrzału zginął francuski dziennikarz telewizji BFMTV Frederic Leclerc-Imhoff, robiący materiał o ewakuacji.

14:08 Już 4,8 mln uchodźców powróciło do Ukrainy z zagranicy – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw na Telegramie.

Jak podał, od początku wojny, czyli od 24 lutego z kraju wyjechało 7,6 mln Ukraińców. „Teraz zauważamy stabilną tendencję do powracania Ukraińców do domu. Jest takich osób już 4,8 mln, czyli 60 proc. wszystkich uchodźców” – napisał Andrusiw.

14:00 Co najmniej 16 tys. mieszkańców Mariupola zostało pochowanych przez rosyjskich okupantów od połowy kwietnia w zbiorowych mogiłach w obwodzie donieckim – poinformowała w poniedziałek rada miejska.

13:24 Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie obwodu mikołajowskiego w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w poniedziałek rano – poinformowały władze tego regionu na południu Ukrainy.

12:57 Poparzenia na ciele delfinów docierających do rumuńskiego wybrzeża Morza Czarnego dowodzą, że Rosja podczas inwazji na Ukrainę może stosować na tym akwenie bomby fosforowe - twierdzą biolodzy i weterynarze cytowani przez bukareszteńską telewizję Digi 24.

12:45 Pierwszy akt oskarżenia przeciw żołnierzowi rosyjskiemu w sprawie o gwałt w czasie wojny został skierowany do sądu w Ukrainie – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na prokurator generalną Irynę Wenediktową.

12:12 "Siły ukraińskie wyzwoliły już w sumie 1015 miejscowości, które były zajęte przez wojska rosyjskie" – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu na Telegramie.

11:52 Żołnierze lwowskiej 80. brygady desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy zlikwidowali rosyjski pluton desantowo-szturmowy wraz ze sprzętem – poinformowało dowództwo wojsk desantowo-szturmowych Ukrainy.

11:29 Rodzinom walczących na Ukrainie oficerów z jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji dowództwo zabroniło wyjeżdżać z kraju i grozi przesiedleniem na rosyjski Daleki Wschód, jeśli wojskowi nie będą wykonywać rozkazów – podał w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

10:30 Rosyjscy żołnierze gotowi są zabić swoich generałów, zmuszających ich do ataków na pozycje wojsk ukraińskich - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), powołując się na przechwyconą rozmowę telefoniczną jednego z rosyjskich wojskowych.

10:03 Wojska ukraińskie przesunęły się średnio o 8-10 km na kierunku chersońskim i zaporoskim – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenki. Dodał, że najcięższe walki toczą się obecnie wokół Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim.

09:34 "Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski magazyn amunicji w okupowanej Czornobajiwce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy" – poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

09:04 Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła ok. 30 350 żołnierzy, w tym 200 w ciągu minionej doby - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:41 Rosja prawdopodobnie poniosła na Ukrainie druzgocące straty wśród oficerów średniego i niższego szczebla, co pogłębi jej problemy z modernizacją podejścia do dowodzenia i kontroli - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:03 "Siły rosyjskie wdarły się na obrzeża Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. Zginęły dwie osoby cywilne, a siedem zostało rannych" – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

07:45 Rosyjska agresja na Ukrainę, obronność, energetyka oraz bezpieczeństwo żywnościowe mają być głównymi tematami rozpoczynającego się w poniedziałek dwudniowego szczytu UE, na którym Polskę reprezentował będzie premier Mateusz Morawiecki.

07:14 Wojska rosyjskie przegrupowują pododdziały, szykując się do ataków z okupowanego Iziumu na Słowiańsk w obwodzie donieckim i Barwinkowe w obwodzie charkowskim – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:31 Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek, aby zadeklarować dalsze wsparcie dla Ukrainy i  pomóc jej odeprzeć atak Rosji, ale rozmowy zostaną przyćmione przez brak porozumienia w sprawie nowego pakietu sankcji wobec Moskwy, informuje Reuters.

05:01 "Rosyjska propaganda próbuje zdyskredytować Ukraińców ubiegających się o ochronę w Unii Europejskiej" - poinformowała w poniedziałek  rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy  Ludmiła Denisowa.

00:47 Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rosyjski prezydent Władimir Putin nie wygra wojny z Ukrainą - poinformował  Ukrinform relacjonując wypowiedź kanclerza skierowaną do uczestników odbywającego się w niedzielę min. w Berlinie telewizyjnego maratonu  Save Ukraine.

00:17 "Traktat NATO-Rosja podpisany przed 25 laty już nie ogranicza możliwości wzmacniania obecności Sojuszu na wschodzie ponieważ Rosja naruszyła porozumienie najeżdżając Ukrainę" – oświadczył w niedzielę w rozmowie z agencją BNS zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

23:47 W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim - poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji.

23:31 Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku

wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armi.

22:46 W niedzielę wieczorem odbyła się druga edycja charytatywnego telewizyjnego maratonu koncertowego pod nazwą "Save Ukraine - #StopWar". Wydarzenie zorganizowane w Kijowie i Berlinie, którego celem była zbiórka funduszy na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę, oglądano na żywo w miastach w wielu krajach.

22:21 Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań.

22:04 Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione na Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN.  Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach.

(PAP)