Dowództwo V Korpusu Armii USA w Polsce. "Historyczne wydarzenie", "Przełomowa decyzja"

2022-06-29 16:10 aktualizacja: 2022-06-29, 19:01
Ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA pod kryptonimem Saber Strike-18. Przeprawa przez Wisłę w Chełmnie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Ćwiczenia Dowództwa Wojsk Lądowych USA pod kryptonimem Saber Strike-18. Przeprawa przez Wisłę w Chełmnie. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Utworzenie dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce zapowiedział prezydent Joe Biden. "To historyczne wydarzenie" - oświadczył ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. "Zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski - stwierdził wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

W środę przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie przywódca USA zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie; wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce.

"Nie korzystaliśmy ze słowa +stała+ wcześniej, gdy mówiliśmy o naszych siłach tutaj i to dotyczy kwatery wojskowej w Poznaniu" - powiedział w środę w Warszawie ambasador Brzezinski. Ambasador podkreślił, że jest to historyczne wydarzenie.

Jak mówił, to ważny sygnał dla sojuszników USA, przede wszystkim dla Polaków, ale również innych, "odnośnie tego, na ile geostrategicznie kluczowe jest znaczenie Polski dla bezpieczeństwa NATO, szczególnie w kontekście wschodnim". "To jest z kolei moim przesłaniem dla samych już Polaków: Polska jest bezpieczna" - podkreślił Brzezinski.

Według niego to również przesłanie dla Władimira Putina. "Cytując prezydenta (USA Joe) Bidena: będziemy bronić każdej piędzi terytorium NATO i to określenie, to stanowisko sił powinno stać się wzmocnieniem tego" - oświadczył ambasador. 

Wiceszef MON: zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski

Zwiększona obecność USA jest absolutnie kluczowa dla Polski; utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce oznacza, że stąd będą podejmowane wszystkie decyzje dotyczące wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Ocenił, że utworzenie w Polsce kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce to "bardzo ważna decyzja prezydenta USA". Od dłuższego czasu zabiegamy o to, aby obecność amerykańska była coraz większa i wyraźna, gdyż jest absolutnie kluczowa z naszego punktu widzenia" - dodał.

"Trzeba się z tego bardzo cieszyć, bo właśnie stąd będą podejmowanie wszystkie decyzje dotyczące zaangażowania wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO" - powiedział wiceminister obrony.

Skurkiewicz porozumienie Turcji ze Szwecją i Finlandią w sprawie przystąpienia do NATO ocenił jako "przełomową decyzję". "Mam nadzieję, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które ratyfikują traktat mówiący o rozszerzeniu NATO" - powiedział. "To naprawdę bardzo ważna decyzja z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - zaznaczył.

Według wiceszefa MON, Rosja w nowej strategii NATO powinna zostać jasno określona jako "potencjalne zagrożenie".

"Dyskusja, która będzie toczyła się odnośnie dokumentów strategicznych, będzie rzutowała na przyszłość sojuszu i zaangażowanie poszczególnych krajów" - powiedział wiceminister. "Wysiłek obronny sojuszu na wschodniej flance NATO musi być adekwatny do założeń" - dodał.

W środę Joe Biden oprócz utworzenia stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce zapowiedział również zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu, wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii, zwiększenie rotacyjnej obecności w krajach bałtyckich i Rumunii oraz rozmieszczenie dodatkowych sił obrony przeciwlotniczej w Niemczech i we Włoszech.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza. "Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej +NATO-izację+" - podkreślił prezydent USA. (PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Adrian Kowarzyk

mar/