Prezydent Turcji: prawie wszystkie kraje skandynawskie stały się "gniazdem terroru"

2022-07-20 17:17 aktualizacja: 2022-07-20, 17:17
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/Abaca
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Fot. PAP/Abaca
Prawie wszystkie kraje skandynawskie stały się "gniazdem terroru" - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z dziennikarzami podczas lotu powrotnego z Teheranu. O przyzwalanie na działalność "grup terrorystycznych" oskarżył także inne kraje NATO. Wypowiedział się także w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne w ramach planu ONZ, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.

 Erdogan podkreślił, że wśród krajów akceptujących działalność organizacji, uważanych przez Ankarę za terrorystyczne, widzi także Norwegię. Powtórzył również groźbę zablokowania akcesji Finlandii i Szwecji do NATO, jeśli te kraje nie dotrzymają związanych z walką z terroryzmem obietnic, danych wcześniej Turcji.

Według Erdogana także niektórzy obecni członkowie NATO, jak Niemcy, Holandia, Francja, Włochy i Wielka Brytania, przyzwalają grupom, traktowanych przez Turcję jako terrorystyczne, na swobodną działalność.

Ostrzeżenia Turcji

Turecki prezydent już w poniedziałek ostrzegał, że jeżeli Szwecja i Finlandia nie zrealizują obietnic dotyczących walki z terroryzmem zapisanych w ich porozumieniu z Turcją, Ankara zablokuje ich akcesję do NATO.

W podpisanym pod koniec czerwca na szczycie NATO w Madrycie dokumencie Turcja zgodziła się poprzeć akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu w zamian za obietnicę wsparcia w walce z kurdyjskimi organizacjami uznawanymi za terrorystyczne. Erdogan podkreślił wówczas, że wśród zobowiązań krajów północnych znalazło się również wydanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Rozmawiając z dziennikarzami Erdogan nawiązał też do wtorkowej ustawy amerykańskiej Izby Reprezentantów, która stawia dodatkowe warunki w sprawie sprzedaży Turcji myśliwców F-16. W dokumencie zobowiązano m.in. administrację prezydenta Joe Bidena do przedstawienia gwarancji, że uzbrojenie to nie będzie używane do naruszania przestrzeni powietrznej Grecji.

Według Erdogana warunki postawione przez izbę niższa amerykańskiego Kongresu "nie są wiążące". Turecki prezydent podkreślił, że polega na zapewnieniach Bidena, który podczas szczytu NATO w Madrycie nie określił żadnych warunków sprzedaży F-16 do Turcji. 

 Prezydent Erdogan liczy na porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w środę, że chciałby doprowadzić do podpisania oficjalnego porozumienia w sprawie wznowienia eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne w ramach planu ONZ, który zostanie przedstawiony w tym tygodniu.

W poniedziałek Ankara poinformowała, że w tym tygodniu "prawdopodobnie" odbędzie się drugie spotkanie przedstawicieli Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

"Porozumienie wyłoniło się z pierwszych rozmów w Stambule, które odbyły się w zeszłym tygodniu i dotyczyły ogólnego zarysu procesu w ramach planu ONZ. Teraz chcemy sfinalizować to porozumienie w formie dokumentu na piśmie" – powiedział Erdogan dziennikarzom podczas lotu powrotnego z Teheranu, gdzie spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

Według Erdogana "Putin bardzo pozytywnie ocenił nasze wysiłki. Podziękował nam i przedstawił nam różne propozycje". "Mamy nadzieję, że plan zacznie być wdrażany w nadchodzących dniach" – dodał turecki prezydent.

AFP pisze, że projekt umowy przewiduje otwarcie centrum koordynacyjnego w Stambule z udziałem zainteresowanych krajów, dzięki któremu możliwy stałby się ponowny eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Francuska agencja zaznacza jednak, że Putin podczas spotkania w Teheranie postawił warunek, iż odblokuje ukraińskie porty tylko wtedy, gdy Zachód zniesie sankcje na eksport rosyjskich produktów rolnych. (PAP)
gn/