Władze Ukrainy: wIziumie ekshumowano już ciała 146 osób [RELACJA NA ŻYWO]

2022-09-19 06:53 aktualizacja: 2022-09-20, 07:52
Fot. PAP/Metin Aktas / Anadolu Agency
Fot. PAP/Metin Aktas / Anadolu Agency
W Iziumie ekshumowano już ciała 146 osób, głównie cywilów ze skupiska grobów odnalezionego w mieście po jego wyzwoleniu – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Wśród ekshumowanych jest dwoje dzieci.

22:25 Na poligonie pod Torezem w okupowanym obwodzie donieckim Rosjanie szkolą więźniów, zwerbowanych w koloniach karnych na wojnę z Ukrainą – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w poniedziałek.

21:09 Kable do rażenia prądem znaleziono w opuszczonych przez rosyjskie siły okupacyjne katowniach – poinformowały w poniedziałek władze obwodu charkowskiego i policja.

 

Катівні в Ізюмі Відвідали відділ поліції в Ізюмі, який армія рф перетворила у свою базу. Там, як і в інших містах...

Posted by Сергій Болвінов on Monday, September 19, 2022

19:53 Kolaboranci na terenach wyzwolonych mogą uciec albo trafić pod sąd – oświadczył w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podkreślił, władze i struktury siłowe starają się jak najszybciej ustabilizować sytuację w wyzwolonym obwodzie charkowskim.
 

19:41 Wysłannik papieża Franciszka na Ukrainę kardynał Konrad Krajewski był w poniedziałek w Iziumie, gdzie modlił się w miejscu zbiorowych mogił – poinformowała o tym katolicka włoska agencja Sir, powołując się na biskupa charkowsko-zaporoskiego Pawła Honczaruka, który mu towarzyszył.

18:38 Obsługiwane przez irańskie linie lotnicze samoloty towarowe latające do Rosji zostały wpisane na amerykańską listę naruszeń eksportu - podała w poniedziałek agencja Reutera, powołując się na amerykański resort handlu.

18:30 W Iziumie ekshumowano już ciała 146 osób, głównie cywilów ze skupiska grobów odnalezionego w mieście po jego wyzwoleniu – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Wśród ekshumowanych jest dwoje dzieci.

 

18:16 Kolejni gubernatorzy popierają ideę Ramzana Kadyrowa o „samomobilizacji”, czyli oddolnej mobilizacji w poszczególnych regionach Rosji. Dodatkowo trwa agitacja więźniów w koloniach karnych, by pojechali na wojnę w zamian za wyjście zza krat.

17:41 Niemcy dostarczą Ukrainie cztery kolejne samobieżne haubice. Dostawa zostanie rozpoczęta natychmiast - poinformowało w poniedziałek w Berlinie ministerstwo obrony.

16:43 Znany amerykański politolog Francis Fukuyama ocenił w rozmowie z kiszyniowskimi mediami, że Mołdawia jest chroniona fizycznie przed zakusami imperialnymi Rosji tylko przez Ukrainę. Ekspert pochwalił prozachodni kurs Kiszyniowa równoważony polityką neutralności.

16:37 Rosja przerzuca systemy obrony przeciwlotniczej spod Petersburga na południe, prawdopodobnie na Ukrainę – twierdzi fiński portal Yle. Rosyjskie wojska używają na Ukrainie rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 do atakowania celów naziemnych.

15:49 Zdecydowana większość obywateli Ukrainy znalazła w Polsce zatrudnienie poniżej swojego poziomu wykształcenia - wynika z badania Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW na temat aktywizacji zawodowej uchodźców.

15:38 Ministerstwo Zdrowia: Polska przekaże Ukrainie milion szczepionek przeciwko COVID-19.

15:30 Ambasador Białorusi został wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii z powodu słów Łukaszenki o wojnie w Ukrainie – poinformował portal newsmaker.md.

15:00 Organy ścigania Ukrainy potwierdziły pięć przypadków przestępstw seksualnych wobec dzieci ze strony rosyjskich wojskowych – powiadomił prokurator generalny. Władze ukraińskie ustaliły także dane 5,3 tys. nielegalnie deportowanych dzieci.

14:30 Rosjanie przetrzymują 50 kobiet, które znajdują się wśród około 2 tys. osób wyprowadzanych z zakładów Azowstal i wziętych do niewoli; dwie z tych kobiet są w ciąży – powiedziała w poniedziałek przedstawicielka pułku Azow Ołena Tołkaczowa.

13:45 Rosjanie ostrzelali ukraińskie miasto Nowa Odessa.

13:00 Biełsat: na obrzeżach wyzwolonej Bałaklii Ukraińcy znaleźli zakamuflowany skład rosyjskiej amunicji.

12:30 Z chwilą nagłośnienia zbrodni w Iziumie Rosja przystąpiła do operacji informacyjnej mającej na celu tuszowanie prawdy o zabójstwach ludności cywilnej oraz manipulowanie faktami - podkreślił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

12:00 "Jesteśmy na wojnie. Nawet jeśli serce krwawi, trzeba zachować zimną krew" - powiedziała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, odnosząc się do rezerwy rządu w Berlinie wobec dostarczania czołgów na Ukrainę. Argument ten jest nadal „mało satysfakcjonujący” – ocenia w poniedziałek portal dziennika „Welt”.

11:17 Rosyjska armia przerzuciła na Ukrainę systemy obrony powietrznej z okolic Sankt Petersburga – poinformowały fińskie media. Według rozgłośni Yle miasto od lat chroniło 14. baterii, a teraz część rosyjskich baz stoi pusta. 

10:47 W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozszerzają działalność swoich oddziałów zaporowych, czyli jednostek mających zapobiec ucieczce żołnierzy z pola walki pod groźbą śmierci - ocenia w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

10:13 W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie rozszerzają działalność swoich oddziałów zaporowych, czyli jednostek mających zapobiec ucieczce żołnierzy z pola walki pod groźbą śmierci - ocenia w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Wojskowi rosyjscy - według doniesień HUR - grożą śmiercią za wycofanie się; wywiad nie informuje, czy doszło do wykonania tych gróźb.

 

09:24 Rosja zagraża całemu światu, trzeba zatrzymać ją, póki nie jest za późno - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując ostrzał przez wojska rosyjskie Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej w obwodzie mikołajowskim.

"W nocy pocisk rakietowy spadł 300 metrów od Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Doszło do krótkotrwałego odłączenia linii energetycznej. W budynkach na terenie elektrowni uszkodzone są okna. Okupanci znowu chcieli postrzelać, ale zapomnieli, czym jest elektrownia atomowa" - napisał Zełenski w serwisie Telegram.

 

08:58 Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy energetyczne i kryzys klimatyczny - to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy w trakcie swojego wystąpienia podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

W dniach 20–22 września prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych Ameryki, podczas której m.in. weźmie udział w debacie generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

08:15 W ciągu ostatnich 10 dni siły rosyjskie straciły nad Ukrainą co najmniej cztery samoloty, od początku inwazji straty rosyjskiego lotnictwa to około 55 maszyn - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii. Dodano, że brak przewagi w powietrzu to jedna z największych słabości wojsk rosyjskich.

Istnieje realne prawdopodobieństwo, że ten wzrost strat jest częściowo rezultatem podejmowania przez rosyjskie lotnictwo większego ryzyka, by zapewnić siłom na ziemi lepsze wsparcie wobec postępów wojsk ukraińskich - napisano w najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu.

 

08:14 Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,391 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,616 mln osób - poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 6,391 mln osób" – napisała na Twitterze Straż Graniczna.

 

08:13 Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek Południowoukraińską Elektrownię Atomową w obwodzie mikołajowskim. Trzy reaktory siłowni działają w zwykłym trybie - poinformował koncern Enerhoatom, operator ukraińskich elektrowni jądrowych.

Enerhoatom przekazał, że w następstwie ostrzału rakietowego odłączone zostały trzy linie energetyczne.

 

08:10 Trzy cywilne osoby zginęły, a osiem zostało rannych w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – podały w poniedziałek władze tego regionu. Z innych obwodów Ukrainy napłynęły informacje o rannych i zniszczeniach w rezultacie ostrzałów, ale nie ma ofiar śmiertelnych.

Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko napisał w komunikacie zamieszczonym na Telegramie, że trzy osoby zginęły w miejscowościach Toreck, Jahidne i Bohorodyczne. Osiem osób zostało rannych.

 

07:09 Mordy w Izium, Buczy i wielu innych miejscach Ukrainy wyczerpują znamiona zbrodni wojennych i to popełnianych na masową skalę; nie jest to więc wyjątek, a reguła działania wojska rosyjskiego - ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP wiceszef MON Marcin Ociepa.

Kontynuowane są prace ekshumacyjne w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie odkryto masowe pochówki. Mer tej miejscowości Wałeryj Marczenko w niedzielę ocenił, że ekshumacja ciał ze skupiska grobów odnalezionego pod Iziumem po wyzwoleniu miasta z rąk Rosjan potrwa jeszcze ok. dwa tygodnie. Według władz spoczywają tam m.in. ofiary rosyjskich zbrodni wojennych.

 

06:53 W procesie uzupełniania oddziałów rosyjskich na Ukrainie Kreml w coraz większym stopniu opiera się na werbowaniu ochotników do utworzonych doraźnie nieregularnych jednostek - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Za jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy amerykański think tank uważa pogarszające się relacje między Kremlem i ministerstwem obrony, a także dowództwem armii. ISW cytuje opinię jednego z rosyjskich blogerów wojskowych, który napisał o rozpoczęciu, przynajmniej formalnym, formowania 4. korpusu armijnego. Poprzedni, 3. korpus armijny tworzyli właśnie ochotnicy. "Formowanie takich doraźnych jednostek doprowadzi do dalszych napięć, nierówności i ogólnego braku spójności pomiędzy oddziałami" - prognozuje ISW.

06:16 Na Ukrainie uruchomiono infolinię przeznaczoną dla rosyjskich wojskowych, którzy chcą oddać się do ukraińskiej niewoli. Zaznaczono, że rosyjskim jeńcom gwarantowane są warunki przewidziane przez konwencje genewskie.

01:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wieczorem, że kontrofensywa wojsk ukraińskich przeciwko armii rosyjskiej będzie kontynuowana a wrażenie, iż na froncie, po serii zwycięstw ukraińskich, zapanowała "pewna cisza" jest mylne.

W wieczorym nagraniu wideo Zełenski wymienił miejscowości i obwody wyzwolone ostatnio przez siły ukraińskie.

 

Izyum, Balakliya, Kupyansk and the Kharkiv region in general are the cities and communities that we have liberated. These words are heard now. They are heard everywhere. Mariupol, Melitopol and Kherson are also heard, but they will sound even more often and louder when we liberate them. Donetsk, Horlivka and Luhansk - they will be heard as well. Dzhankoy, Yevpatoriya, Yalta - and they will, too. Definitely. We do not talk about what’s not ours. Only our words, Ukrainian words, sound. Every morning, every afternoon, every evening, every night - for 207 days already. They sound thanks to the Armed Forces of Ukraine, thanks to the Special Operations Forces, thanks to the Main Intelligence Directorate, thanks to the Security Service of Ukraine, thanks to the territorial defense, thanks to the border guards and the entire system of the Ministry of Internal Affairs - from the National Guard and the National Police to the rescuers of the State Emergency Service. The most important words that are heard thanks to our medical workers and transporters, thanks to energy workers and volunteers, thanks to fighters of the information front and educators, thanks to diplomats and many others who do their job in a way that makes us all stronger. Strengthens our ability to fight and win.

Posted by Володимир Зеленський on Sunday, September 18, 2022

 

21:57 Na Ukrainie uruchomiono infolinię przeznaczoną dla rosyjskich wojskowych, którzy chcą oddać się do ukraińskiej niewoli. Zaznaczono, że rosyjskim jeńcom gwarantowane są warunki przewidziane przez konwencje genewskie.

 

21:46 Mimo że 24 lutego grad pocisków samosterujących i balistycznych uderzał w ukraińskie bazy lotnicze, składy amunicji, pozycje artylerii przeciwlotniczej  i stacje radarowe, to Rosji nie udało się uzyskać przewagi w powietrzu nad Ukrainą, pisze w niedzielę "The Spectator".

21:37 Ok. 200 rosyjskich okupantów zginęło w nocy z soboty na niedzielę w wybuchu w mieście Swatowe w obwodzie ługańskim - poinformował gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

 

У Сватовому «200 по 200» 200 рашистів загинули у будівлі колишньої автостанції, яка слугувала оркам...

Posted by Сергей Гайдай on Sunday, September 18, 2022

21:14 Węgry to koń trojański, który chce upadku UE, a premier Viktor Orban nienawidzi Ukrainy i marzy o "ruskim mirze" w Europie - uważa doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

20:45 Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa oskarżyła Rosję w niedzielę o "zbrodnie wojenne na masową skalę". "To tortury, gwałty, zabójstwa" – wyszczególniła w programie ABC "This Week".

20:30 Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji - Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - obecnie nie ma sensu i takiego tematu nie ma na naszym porządku dziennym - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.

20:00 Za zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję w Iziumie na Ukrainie musi być wymierzona sprawiedliwość - oświadczyła w niedzielę prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

18:42 Rosyjska armia, uciekając z obwodu charkowskiego, porzuciła ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego, w tym m.in. czołgi - podaje w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

17:43 Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w niedzielę w rosyjskim ostrzale okolic Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko. Według niego siły rosyjskie wystrzeliły z artylerii ok. 60 pocisków.

 

17:18 Rosyjskie źródła spodziewają się kolejnych zmian w rosyjskich strukturach bezpieczeństwa - przekazał w niedzielę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że mówi się o wymianie szefa GRU.

17:17 Śledczy znaleźli w jednym z pochówków w Iziumie