W Niemczech niedźwiedzie brunatne "są mile widziane na flagach i herbach. W naturze jednak mniej"

2022-11-25 07:23 aktualizacja: 2022-11-25, 12:47
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
W tym roku w rejonie Garmisch-Partenkirchen zauważono niedźwiedzia brunatnego. Prasa przypomniała przy okazji, że w 2006 roku po raz pierwszy od około 170 lat w Niemczech pojawił się niedźwiedź brunatny - Bruno. Został zastrzelony. W RFN niedźwiedzie brunatne "są mile widziane na flagach i herbach. W naturze jednak raczej mniej" - zauważa WWF.

Krótki spacer po stolicy Niemiec może utwierdzić turystę w przekonaniu, że znalazł się oto w królestwie niedźwiedzi - Berlin ma niedźwiedzia w herbie, berlińskie misie są motywem niezliczonych pamiątek, a ulice stolicy pełne są słusznych rozmiarów kolorowych statuetek niedźwiedzi, z którymi nie sposób nie zrobić sobie zdjęcia. Berlin nie jest jednak stolicą kraju, w którym niedźwiedzie wiodą szczęśliwy żywot. Przeciwnie - od blisko 200 lat w Niemczech nie występują wolno żyjące niedźwiedzie, poza nielicznymi zabłąkanymi.

"Bruno nie przeżył swojego pobytu w Niemczech"

"W maju 2006 roku, po 171 latach nieobecności, niedźwiedź po raz pierwszy wrócił do Niemiec" - czytamy na stronie WWF Deutschland. "Bruno nie przeżył swojego pobytu w Niemczech". Niedźwiedzie brunatne "są mile widziane na flagach i herbach. W naturze jednak raczej mniej". WWF Deutschland "stara się to zmienić. Ponieważ tylko wtedy, gdy niedźwiedzie brunatne zostaną ponownie w pełni zaakceptowane, będą miały swój dom również tutaj, w Niemczech". Dla bioróżnorodności "byłoby zyskiem, gdyby niedźwiedzie brunatne osiedliły się w Niemczech na stałe - ale dla niektórych mieszkańców być może także wyzwaniem" - zauważa WWF.

Niedźwiedź nazwany przez media Bruno lub Problembär Bruno (problemowy niedźwiedź Bruno), błąkał się tygodniami na pograniczu niemiecko-austriackim. Zabijał niektóre zwierzęta hodowlane i był często widywany w pobliżu osiedli ludzkich. W czerwcu 2006 roku został zastrzelony w pobliżu jeziora Spitzingsee.

W Niemczech prawdopodobnie ostatnie niedźwiedzie brunatne żyły na początku XIX wieku. Oprócz utraty siedlisk, ukierunkowane polowania doprowadziły do ich wyginięcia - zauważa WWF. Niedźwiedź brunatny zabity w Ruhpolding w 1835 roku był prawdopodobnie ostatnim niedźwiedziem brunatnym w Niemczech - pisze dziennik "Berliner Zeitung".

W kwietniu tego roku niemieckie media poinformowały, że w okręgu Garmisch-Partenkirchen zauważono niedźwiedzia brunatnego. Przed tym wydarzeniem ostatnio zauważono niedźwiedzia brunatnego w Bawarii wiosną 2020 roku. Wtedy w półroczu zimowym doszło do kilku potwierdzonych obserwacji na obszarze pomiędzy Reutte w austriackim Tyrolu a okręgiem Garmisch-Partenkirchen.(PAP)

mmi/

TEMATY: