Kontakt ze zwierzętami redukuje stres

2019-07-17 18:22 aktualizacja: 2019-07-17, 18:28
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Głaskanie, bawienie się i wchodzenie w inne interakcje ze zwierzętami domowymi – kotami i psami – pomaga obniżyć poziom stresu - czytamy na łamach czasopisma „AERA Open”.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA) potwierdzili, że przebywanie z kotami i psami sprzyja redukcji stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. Po raz pierwszy wykazali to jednak w warunkach naturalnych.

Badacze podzielili 249 ochotników – studentów uczelni – na cztery grupy. Osoby z pierwszej grupy miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami – mogły przez 10 minut przytulać, głaskać i spędzać czas z psami i kotami. Osoby z drugiej grupy obserwowały bawiących się, czekając na swoją kolej. Studenci z trzeciej grupy oglądali zwierzęta na zdjęciach, a czwarta grupa po prostu czekała – bez telefonów, gazet lub jakichkolwiek innych „umilaczy” czasu.

Okazało się, że u uczestników wchodzących w bezpośrednie interakcje ze zwierzętami spadał poziom kortyzolu – bez względu na to, jak wysoki był na początku.

„Wiemy już, że studenci lubią interakcje ze zwierzętami i pomaga im to doświadczać więcej pozytywnych emocji. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy ten rodzaj kontaktu pomaga im również redukować poziom stresu w mniej subiektywny sposób. Okazało się, że tak, co jest ekscytujące, bo redukcja hormonów stresu może wraz z upływem czasu korzystnie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne” – komentuje Patricia Pendry, koordynatorka badania (https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2332858419852592).(PAP)

ooo/ agt/