ABW zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o szpiegostwo

2019-10-28 09:00 aktualizacja: 2019-10-29, 07:21
Fot. PAP/Paweł Supernak
Fot. PAP/Paweł Supernak
ABW zatrzymała mężczyznę pod zarzutem usiłowania działania na rzecz obcego wywiadu; aresztowano go na trzy miesiące - poinformował PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że do zatrzymania doszło 24 października w Warszawie. Mężczyzna to obywatel Polski Piotr Ś.

ABW podejrzewa go o zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako pierwsze informacje o zatrzymaniu podały "Wiadomości" TVP. 

Sąd 26 października aresztował go na trzy miesiące.

Aresztowany pracował w jednej z instytucji publicznych – poinformował Żaryn. Rzecznik zastrzegł w rozmowie z PAP, że nie może podać bliższych informacji ponadto, że aresztowany był zatrudniony w jednej z instytucji publicznych i "pracował dla państwa".

Według portalu TVP Info aresztowany pracował w Agencji Mienia Wojskowego.

Żaryn powiedział PAP, że podczas zatrzymania funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania i zatrudnienia mężczyzny. 

"W toku przeszukań zabezpieczono nielegalnie posiadaną jedną sztukę broni palnej krótkiej i amunicję, jak również nośniki elektroniczne i dokumenty. Ponadto przeszukane zostały miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania osób utrzymujących kontakty z Piotrem Ś." - powiedział.

Rzecznik podał, że w trakcie czynności ujawniono m.in. broń palną i amunicję bez pozwolenia.

Mężczyźnie przedstawiono także zarzut nielegalnego posiadania broni oraz posługiwania się sfałszowanym dokumentem - zaznaczył Żaryn.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie - poinformował rzecznik. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski