O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Katowice: premier bierze udział w posiedzeniu Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał we wtorek do Katowic, gdzie weźmie udział w piątym posiedzeniu Rady Wykonawczej ds. Programu dla Śląska. Według zapowiedzi rządu, szacunkowa wartość Programu, który ma przyspieszyć transformację regionu, to ok. 62 mld zł.

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Adam Warżawa
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Adam Warżawa

Po udziale w posiedzeniu Rady Wykonawczej premier spotka się z dziennikarzami na konferencji prasowej poświęconej realizacji Programu.

Program dla Śląska jest częścią przyjętej w 2017 r. przez rząd Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jego celem jest przyspieszenie transformacji gospodarczej regionu, inwestycja w kapitał ludzki, poprawa jakości powietrza. Wartość szacunkowa zrealizowanych i planowanych przedsięwzięć w ramach programu, to 62 mld zł.

18 czerwca premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach przewodniczył jednemu z posiedzeń Rady Wykonawczej do spraw Programu dla Śląska. Poinformował wówczas, że z ogólnej puli środków Programu dla Śląska - łącznie 61-62 mld zł – w poszczególne projekty jest już zaangażowanych 58 mld zł, a 22 mld zł, to już "realnie pracujące pieniądze".

W lipcu śląsko-dąbrowska Solidarność – która była współinicjatorem Programu - zarekomendowała wpisanie do niego projektów z dziedziny niskoemisyjnej energetyki węglowej: w tym energetyki gazowo-parowej ze zintegrowanym zgazowywaniem węgla oraz rozwoju technologii bezemisyjnej synergii węglowo-jądrowej.

Szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz zapowiadał wówczas, że związkowcy będą rekomendowali zrewidowanie Programu i dostosowanie go do nowych realiów, będących wynikiem epidemii koronawirusa oraz wprowadzanej przez Komisję Europejską koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu.

Podczas wtorkowej wizyty w woj. śląskim szef rządu odwiedzi także: Tychy, Jastrzębie-Zdrój, Gliwice i Chorzów.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka
 

Zobacz także

  • Prezydent RP Karol Nawrocki podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Powstańcom Śląskim w Grabówce. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz
    Prezydent RP Karol Nawrocki podczas odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci Powstańcom Śląskim w Grabówce. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Prezydent Nawrocki odsłonił tablicę upamiętniającą powstania śląskie. „Nie ma Śląska bez Polski i nie ma Polski bez Śląska”

  • Kopalnia, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Art Service
    Kopalnia, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/Art Service

    Akcja ratownicza po wstrząsie w kopalni na Śląsku. Jeden pracownik pozostał pod ziemią

  • Marta Tomczok. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Marta Tomczok. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Specjalnie dla PAP

    Literaturoznawczyni: znikają całe miejscowości, gdy powstają nowe ośrodki przemysłowe

  • Monika Rosa Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Monika Rosa Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Specjalnie dla PAP

    Monika Rosa: weto prezydenta ws. języka śląskiego to decyzja polityczna

Serwisy ogólnodostępne PAP