Krasnodębski o porozumieniu w sprawie budżetu UE: to trudny kompromis

2020-12-12 08:35 aktualizacja: 2020-12-12, 09:10
Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski Fot. PAP/Radek Pietruszka
Porozumienie ws. budżetu UE to trudny kompromis - mówi PAP europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS). Z jednej strony mamy obietnicę otrzymania funduszy i większą gwarancję stosowania mechanizmu praworządności w sposób prawidłowy, z drugiej - nadal istnieją poważne wątpliwości, czy jest on zgodny z prawem - dodał.

Po sprzeciwie Polski i Węgier wobec rozporządzenia dotyczącego mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności, w związku z którym premierzy obu państw zapowiadali możliwość zawetowania budżetu UE na l. 2021-2027, w czwartek w Brukseli doszło do porozumienia przywódców państw UE, które zostało zapisane w konkluzjach Rady Europejskiej.

Znalazły się tam zapisy mówiące m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich. Komisja Europejska - która ma uruchamiać mechanizm blokowania środków unijnych - opracuje i przyjmie wytyczne dotyczące sposobu w jaki będzie stosować rozporządzenie, w tym metodologii przeprowadzania swojej oceny.

Europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski nazwał zawarte w czwartek porozumienie "trudnym kompromisem"

"Z jednej strony należy zgodzić się z tym, że mamy większe gwarancje stosowania mechanizmu praworządności w sposób prawidłowy; oczywiście, mamy też obietnicę otrzymania ponad 700 mld zł funduszy europejskich. Jednak wszystkie inne zastrzeżenia, które padły, także w naszej debacie publicznej, pozostają w mocy" - powiedział PAP Krasnodębski.

Ocenił, że nadal istnieją bardzo poważne wątpliwości, czy mechanizm praworządności jest zgodny z europejskim prawem. "Rozumiem, że Polska będzie zaskarżała sprawę do TSUE, by zostało to zbadane" - dodał.

Według europosła, porozumienie jest deklaracją polityczną. "Już nasi przeciwnicy w UE podkreślają, że nie jest to prawnie zobowiązujące" - powiedział Krasnodębski.

Kwestia stosowania mechanizmu praworządności zapewne wróci na unijną agendę

"A po drugie, sprawa wróci, bo nasi krytycy, czy przeciwnicy w UE nie spoczną. Jeżeli to wszystko zostanie przyjęte, będzie zależało tylko od dobrej woli Komisji Europejskiej, czy wszczynać postępowanie wobec Polski czy nie. A wykazanie powiązania praworządności z funduszami wydaje się przy kreatywności prawników europejskich żadnym problemem" - powiedział Krasnodębski.

Według niego, kolejny etap dyskusji i starcia politycznego w Unii Europejskiej będzie dotyczył wytycznych dotyczących stosowania rozporządzenia. "Jeśli one będą bardzo zawężające, będą kontestowane przez tych, którzy tego po prostu nie chcą" - stwierdził. Dlatego - zaznaczył Krasnodębski - sprawa jeśli chodzi o aspekt polityczny nie kończy, a wręcz przeciwnie - będzie trwała.

Ustanowienie mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich Krasnodębski ocenił jako znaczące rozszerzenie kompetencji Unii Europejskiej.(PAP)

Autor: Monika Zdziera