Sondaż „Rzeczpospolitej”: prawica jeszcze będzie razem

2021-02-23 08:11 aktualizacja: 2021-02-23, 08:18
Posłowie Zjednoczonej Prawicy Fot. PAP/Mateusz Marek
Posłowie Zjednoczonej Prawicy Fot. PAP/Mateusz Marek
Większość Polaków jest przekonana, że Jarosław Kaczyński utrzyma Zjednoczoną Prawicę w całości - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

W badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" zapytano o dalsze losy Zjednoczonej Prawicy. 38,5 proc. ankietowanych jest przekonanych, że Jarosław Kaczyński zapanuje nad partnerami koalicyjnymi i Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji. 12,4 proc. twierdzi, że z koalicji jako pierwsze wyjdzie Porozumienie Jarosława Gowina. Z kolei 11,8 proc. respondentów uważa, że rozłam nastąpi w wyniku działań Solidarnej Polski i Zbigniewa Ziobry. Skalę dezorientacji pokazuje to, że 37,3 proc. ankietowanych nie wie lub nie ma zdania w tej sprawie.

Wiarę w polityczne zdolności utrzymania koalicji przez Jarosława Kaczyńskiego podziela 56 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. Tylko 28 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej jest o tym przekonanych, podobnie jak 46 proc. wyborców Lewicy i aż 72 proc. wskazujących, że w ostatnich wyborach głosowali na PSL-Koalicję Polską. Najmniej pewny stabilności koalicji jest elektorat Konfederacji – tylko 8 proc. popierających partię Janusza Korwin-Mikkego i Krzysztofa Bosaka podziela pogląd, że koalicja przetrwa.

Badanie IBRiS dla "Rz" zostało przeprowadzone 19-20 lutego 2021 r. metodą CATI na grupie 1100 respondentów.(PAP)
io/