Na początku przyszłego tygodnia PiS ogłosi kogo poprze w wyborach w Rzeszowie

2021-03-04 09:06 aktualizacja: 2021-03-04, 12:37
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Fot. PAP/Paweł Supernak
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Fot. PAP/Paweł Supernak
Na początku przyszłego tygodnia PiS ogłosi kogo poprze w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa. Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że będzie to kandydat komitetu obywatelskiego.

10 lutego z powodów zdrowotnych rezygnację z funkcji prezydent Rzeszowa złożył Tadeusz Ferenc, w przeszłości związany z SLD, który funkcję tę pełnił od kilkunastu lat. Przedterminowe wybory prezydenta Rzeszowa miałyby się odbyć 9 maja - wynika tak z opublikowanego w ubiegły piątek projektu rozporządzenia premiera.

Po ogłoszeniu rezygnacji, jako osobę, która mogłaby zostać jego następcą na funkcji prezydenta Rzeszowa Tadeusz Ferenc nieoczekiwanie wskazał polityka Solidarnej Polski, wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego start poparły już władze Solidarnej Polski.

Z informacji PAP wynika, że Warchoł nie otrzyma poparcia PiS.

Kolejne nazwiska przyszłych kandydatów w przedterminowych wyborach w Rzeszowie

W ostatnich dniach pojawiały się kolejne nazwiska przyszłych kandydatów w przedterminowych wyborach w Rzeszowie. Oprócz Marcina Warchoła zamiar kandydowania ogłosił już były poseł Kukiz15 Maciej Masłowski, a PSL zaproponowało kandydaturę lokalnego działacza (prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Zodiak”) Edwarda Słupka.

Z informacji PAP wynika, że startować ma także do tej pory blisko związany z Ferencem Konrad Fijołek – wiceprzewodniczący rzeszowskiej rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa. Informację o starcie Fijołka podał też portal Nowiny24.

Nie wiadomo czy Fijołek otrzyma wsparcie którejś z ogólnopolskich sił opozycyjnych. Liderzy zarówno Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i PSL zgodnie podkreślają konieczność wyłonienia wspólnego kandydata na włodarza Rzeszowa. Od polityków związanych z KO można nieoficjalnie usłyszeć jeszcze jedno nazwisko – byłego senatora PiS, w przeszłości także rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Aleksandra Bobko. Były senator przyznał w rozmowie z PAP, że w Rzeszowie toczą się rozmowy na temat następcy Tadeusza Ferenca, w których także on bierze udział.

Z dotychczasowych informacji wynika, że zamiar wystawienia swojego kandydata na prezydenta Rzeszowa ma także Porozumienie, drugi z koalicjantów PiS ze Zjednoczonej Prawicy - wyłonić mają go partyjne prawybory. (PAP)

mst/