Portugalia wybrana najlepszym europejskim kierunkiem podróży w dobie pandemii

2021-03-24 20:02 aktualizacja: 2021-03-24, 21:51
Lizbona , Portugalia Fot. PAP/ EPA/ANTONIO PEDRO SANTOS
Lizbona , Portugalia Fot. PAP/ EPA/ANTONIO PEDRO SANTOS
W dobie pandemii Covid-19 Portugalia jest najlepszym w Europie kierunkiem podróży - wynika ze środowego komunikatu portalu turystycznego European Best Destination.

W konkursie wybór najlepszych kierunków dokonywany był na podstawie wyszukiwań miejsc urlopowych przez internautów, a także rzeczywistych podróży.

Z końcowej klasyfikacji tegorocznego konkursu wynika, że Portugalia jako najlepszy kierunek wyprzedziła Francję, Grecję, Włochy oraz Chorwację. Niespodzianką może być brak w pierwszej piątce Hiszpanii, która przed pandemią była drugim najczęściej odwiedzanym przez zagranicznych urlopowiczów państwem świata.

Specjalistka ds. turystycznych Ana Silva z Lizbony odnotowała, że pomimo trudności w walce z Covid-19 na początku 2021 r., Europejczycy nie zrazili się do Portugalii.

“Wszystko wskazuje, że choć tegoroczny napływ turystów będzie w Portugalii niższy niż przed pandemią, to grono zagranicznych urlopowiczów nie powinno zostać zredukowane bardzo drastycznie. Warunkiem jest jednak możliwie jak największe ograniczenie restrykcji sanitarnych” - powiedziała PAP Silva.

Pomimo wygrania konkursu Portugalia ze względu na restrykcje sanitarne nie jest łatwym miejscem do odwiedzenia. W dalszym ciągu granice tego kraju z Hiszpanią pozostają zamknięte dla urlopowiczów. Likwidacji kontroli na nich należy się spodziewać dopiero w drugiej połowie kwietnia.

Od stycznia Portugalia utrzymuje również zakaz połączeń z kilkoma krajami świata w związku z ryzykiem wzrostu liczby zakażeń nowymi wariantami koronawirusa. Jednym z nich jest Brazylia, z której w ostatnich tygodniach rząd Antonia Costy sprowadził w czterech wyczarterowanych samolotach ponad 1000 obywateli Portugalii.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

io/