Departament Stanu USA: jest porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2

2021-07-21 15:00 aktualizacja: 2021-07-21, 22:57
Prezydent Joe Biden (R) i Kanclerz Angela Merkel (L). Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent Joe Biden (R) i Kanclerz Angela Merkel (L). Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland potwierdziła w środę, że USA doszły do porozumienia z Niemcami w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Porozumienie ma zobowiązać Niemcy do nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy.

Nuland przemawiała w Senacie podczas wysłuchania dotyczącego polityki wobec Turcji. Pytana o sprawę Nord Stream 2, osoba nr 3 w amerykańskim resorcie dyplomacji potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne informacje, że USA i Niemcy zawarły porozumienie pozwalające na dokończenie gazociągu.

"To jest zła sytuacja i zły gazociąg, ale musimy pomóc chronić Ukrainę i myślę, że poczyniliśmy pewne znaczące kroki w tym kierunku" - powiedziała Nuland.

Przedstawicielka Departamentu Stanu ujawniła ogólne postanowienia umowy. Wedle planu, USA i Niemcy mają wesprzeć Ukrainę w jej wysiłkach w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i tzw. zielonej transformacji. Nie podała jednak kwoty ewentualnych inwestycji.

Zobowiązania Niemiec

Niemcy zobowiązały się ponadto do działań na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Berlin obiecał też, że podejmie działania na szczeblu rządowym przeciwko Moskwie, m.in. poprzez UE, w tym sankcje, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.

Do tematu w środę odniósł się również rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, który podkreślił, że USA nadal uznają projekt Nord Stream 2 za geopolityczny projekt Rosji, który szkodzi zarówno Niemcom, Ukrainie, jak i szerszemu bezpieczeństwu energetycznemu. Dodał jednak, że administracja prezydenta Joe Bidena doszła do wniosku, że sankcje prawdopodobnie nie będą w stanie powstrzymać projektu.

Pełne szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione jeszcze dziś we wspólnej amerykańsko-niemieckiej deklaracji na ten temat.

Merkel rozmawiała z Putinem 

Jak poinformowało Biuro Prasowe i Informacyjne Rządu Federalnego (BPA) Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Tematem rozmowy był m.in. gazociąg Nord Stream 2.

"Rozmowa telefoniczna dotyczyła realizacji porozumień mińskich o pokojowym rozwiązaniu konfliktu na wschodzie Ukrainy" - informuje BPA.

Biuro dodało, że "tematem dyskusji między kanclerz a prezydentem Rosji były również kwestie energetyczne, takie jak tranzyt gazu przez Ukrainę oraz gazociąg Nord Stream 2". BPA dodaje, że "poruszono również kwestie dwustronne". (PAP)

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński; z Berlina Berenika Lemańczyk 

mmi/