158 osób odleciało z Kabulu kolejnym cywilnym samolotem

2021-09-11 11:13 aktualizacja: 2021-09-11, 17:09
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Fot. PAP/EPA/STRINGER
158 osób opuściło Kabul w piątek wieczorem samolotem katarskich linii lotniczych. Był to drugi lot cywilny ze stolicy Afganistanu po tym, jak 30 sierpnia zakończyła się obsługiwana przez żołnierzy akcja ewakuacyjna z tego kraju.

Samolot, który odleciał z Kabulu, wylądował w Katarze. Na jego pokładzie byli Amerykanie, Niemcy, Kanadyjczycy, Francuzi, Holendrzy, Belgowie i Mauryjczycy. Ponadto drogą lądową Afganistan opuściło 13 osób, w tym dwóch Amerykanów, ale nie wiadomo, przez które przejście miało miejsce przekroczenie granicy.

Pierwszy lot cywilny z Kabulu, który był także obsługiwany przez linie katarskie, odbył się w czwartek. Wówczas z Afganistanu odleciało ok. 200 osób, w tym Amerykanie, posiadacze zielonych kart oraz Niemcy, Węgrzy i Kanadyjczycy.

Wiadomość o planowanym odlocie katarskiego samolotu przyciągnęła na lotnisko w Kabulu setki Afgańczyków, którzy liczyli na możliwość opuszczenia kraju. Strzegący lotniska talibowie nie dopuszczali jednak nikogo w pobliże bram portu lotniczego.

"Jeśli nie mogę odlecieć, zabij mnie" - mówiła do talibskich strażników kobieta, która przyszła na lotnisko ze swoimi dziećmi. "Jestem talibem, ale nie zabijam ludzi, nie po to tu jestem" - usłyszała w odpowiedzi od jednego ze strażników. (PAP)

kgr/