Rzecznik rządu: import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany, utrzymamy embargo

2023-09-12 15:39 aktualizacja: 2023-09-12, 20:48
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Leszek Szymański
Rzecznik rządu Piotr Müller Fot. PAP/Leszek Szymański
Nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce; import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Minister rolnictwa Robert Telus przekazał, że ma nadzieję na decyzję KE o przedłużeniu zakazu, a minister rozwoju i technologii Waldemar Buda wskazał, że zakaz importu zbóż z Ukrainy ma na celu ochronę polskich rolników.

PAP spytała rzecznika rządu o wtorkową zapowiedź premiera Ukrainy Denysa Szmyhala. - Nie zamierzamy naruszać interesów polskich rolników i bardzo doceniamy wsparcie, które otrzymujemy od Polski; jeśli jednak władze w Warszawie po 15 września nie zezwolą na import naszego zboża, zwrócimy się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o wszczęcie postępowania arbitrażowego - zapowiedział Szmyhal.

Müller, odnosząc się do tych słów Szmyhala, podkreślił we wtorek, że "Polska od samego początku pomagała Ukrainie i konsekwentnie wspierała ją walce z Rosją, która w barbarzyński sposób zaatakowała Ukrainę". "Nadal będziemy wspierać działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej Europie przed Rosją" - zaznaczył.

Podkreślił jednocześnie, że "nie możemy się godzić na to, aby aktualna sytuacja doprowadzała do destabilizacji rynku rolnego w Polsce". "Import zboża do Polski z Ukrainy będzie nadal zakazany i utrzymamy embargo" - zaznaczył Müller.

"Warto jednak podkreślić, że nadal będzie możliwe transportowanie ukraińskiego zboża do krajów Europy Zachodniej oraz Afryki przez terytorium Polski. Odbywać się to będzie jednak w sposób taki, żeby nie można było go sprzedawać na terenie Polski" - podkreślił.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. podjęcia działań mających na celu przedłużenie środków zapobiegawczych dot. przywozu z Ukrainy niektórych produktów i wzywa Komisję Europejską, aby przedłużyła zakaz importu zbóż z Ukrainy po 15 września 2023 r.

W ocenie Szmyhala stanowisko polskiego rządu w sprawie importu zboża z Ukrainy jest "naruszeniem (międzynarodowego) prawa handlowego w imię politycznego populizmu przed wyborami". Celem ewentualnego postępowania arbitrażowego na forum WTO miałoby być uzyskanie przez Kijów odszkodowania za działania Polski sprzeczne z normami Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT) - przekazał premier Ukrainy w komunikacie na Twitterze  "Pomimo wojny i rosyjskiej blokady naszych portów Ukraina wypełnia swoje zobowiązania wynikające zarówno z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, jak też reguł WTO" - zapewnił Szmyhal.

Minister rolnictwa: mam nadzieję, że KE przedłuży zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do Polski

Mam nadzieję, że Komisja Europejska przedłuży po 15 września zakaz wwozu do Polski zbóż z Ukrainy - przekazał PAP we wtorek minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że po ostatnich rozmowach z unijnymi ministrami nie padł żaden argument merytoryczny przeciwko przedłużeniu zakazu.

Szef MRiRW wyjaśnił, że jeżeli nie będzie decyzji KE o przedłużeniu po 15 września zakazu wwozu do tzw. krajów przyfrontowych pszenicy, kukurydzy, rzepaku (rzepiku) i nasion słonecznika z Ukrainy, to polski rząd wprowadzi rozporządzenie zakazujące wjazdu tych produktów rolnych na teren naszego kraju. Jak podkreślił, "rozporządzenie to przedłuży zakaz wwozu produktów do odwołania".

Zapytany, jak ocenia szanse, że KE przedłuży zakaz, Robert Telus zauważył, że "po ostatnich rozmowach z ministrami rolnictwa (UE) nie padł ani jeden argument merytoryczny przeciwko przedłużeniu zakazu". Dodał, że jeżeli będzie to decyzja merytoryczna, to KE będzie za przedłużeniem, jeżeli polityczna - to nie wiadomo, co Unia zrobi. "Mam nadzieję, że zakaz będzie przedłużony" - powiedział.

Wyjaśnił, że wydłużenie obowiązywania zakazu do końca grudnia jest dla Polski wystarczające, bo trzeba szukać dalszych rozwiązań. "My jesteśmy zwolennikami zbudowania narzędzi na przyszłość" - przekazał minister rolnictwa, wskazując, że sprawa eksportu ukraińskiego ziarna będzie też w kolejnych latach.

Telus zwrócił uwagę, że w przygotowywanym rozporządzeniu zakaz dotyczy tylko czterech produktów, ale - jak dodał - jeżeli "będziemy podejmować decyzję jako Polska, będziemy też myśleć o innych produktach".

Minister rozwoju i technologii: zakaz importu zbóż z Ukrainy ma na celu ochronę polskich rolników

Wzrost importu zbóż z Ukrainy do krajów przyfrontowych, w tym Polski, doprowadził do zakłóceń na rynku i  strat naszych rolników. Musimy ich chronić, dlatego chcemy przedłużenia zakazu importu do czasu uregulowania polsko-ukraińskich relacji w sektorze rolnictwa - przekazał PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Polska - jak podkreślił minister rozwoju, cały czas jest otwarta na tranzyt z Ukrainy. W ocenie MRiT zakaz wwozu czterech zbóż przyniósł dobre efekty w postaci znacznego wzrostu tranzytu zbóż. Według danych ministerstwa, w styczniu 2023 r. tranzyt przez Polskę pszenicy i kukurydzy łącznie wynosił 114 tys. ton, w marcu 120 tys. ton, a w czerwcu już 260 tys. ton.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. państw przyfrontowych jest dozwolony.

W ubiegłym tygodniu w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej zajmującej się kwestią importu ukraińskiego zboża. W jej skład wchodzą dyplomaci i przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Podczas posiedzenia Polska po raz kolejny postulowała przedłużenie obowiązującego zakazu importu czterech produktów rolnych z Ukrainy po 15 września. Za przedłużeniem zakazu opowiadają się również Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Z całą pewnością zakaz wwozu do Polski zboża z Ukrainy będzie obowiązywał również po 15 września - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Anna Wysoczańska

mar/