O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ukraińskie drony uderzyły w jedną z najważniejszych rafinerii w Rosji

W nocy z piątku na sobotę ukraińskie drony zaatakowały cele naftowe w Rosji, uszkadzając położoną w obwodzie leningradzkim rafinerię Kinef, jedną z najważniejszych w kraju - poinformowała ukraińska agencja UNIAN.

Ukraińskie drony zaatakowały cele naftowe w Rosji. Fot. PAP/EPA/BGNES (zdjęcie ilustracyjne)
Ukraińskie drony zaatakowały cele naftowe w Rosji. Fot. PAP/EPA/BGNES (zdjęcie ilustracyjne)

Rosyjskie media twierdzą, że system obrony przeciwlotniczej został aktywowany, ale szczątki drona uszkodziły część obiektu - napisał UNIAN.

Atak dronów

Z powodu ataku dronów na około godzinę wstrzymano też pracę międzynarodowego portu lotniczego Petersburg-Pułkowo. Mieszkańcy regionu, cytowani w mediach społecznościowych w Rosji, powiedzieli, że w sobotę nad ranem doszło do kilku eksplozji.

Więcej

Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. EPA/MARIA SENOVILLA
Ukraińska armia (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Fot. EPA/MARIA SENOVILLA

Amerykański rząd zawiesił dostęp Ukrainy do zdjęć satelitarnych

Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rzekomo jednego drona, gdy zbliżał się do rafinerii, a drugiego nad zakładem. Spadające szczątki uszkodziły zewnętrzną część jednego ze zbiorników - wyjaśnił na Telegramie rosyjski kanał Shot.

Największa rafineria w Rosji

Rafineria w Kirishi w obwodzie leningradzkim jest największą w Rosji pod względem produkowanego paliwa - zauważyła ukraińska agencja.

"Rafineria jest częścią spółki Surgutneftegaz. Zakład specjalizuje się w głębokiej rafinacji ropy naftowej, produkcji benzyny, oleju napędowego, oleju opałowego i innych produktów naftowych. Kinef jest strategicznie ważnym przedsiębiorstwem dla kompleksu paliwowo-energetycznego Federacji Rosyjskiej, zaopatrującym znaczną część rynku paliwowego kraju" - podkreślono. (PAP)

jbw/ sp/gn/

Zobacz także

  • F-16 Fighting Falcon. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    F-16 Fighting Falcon. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Rumunia poderwała myśliwce. Resort obrony: drony w naszej przestrzeni powietrznej

  • Zniszczenia po rosyjskim ataku, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Yevhen Titov
    Zniszczenia po rosyjskim ataku, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Yevhen Titov

    Zmasowany atak na Kijów. Rosja użyła m.in. rakiet balistycznych [WIDEO]

  • fot. X/@NATO_SOF
    fot. X/@NATO_SOF

    Manewry "Bold Machina" NATO. Wojska ćwiczą z użyciem dronów morskich

  • Prezentacja dronów sterowanych kablem światłowodowym. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Prezentacja dronów sterowanych kablem światłowodowym. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert wskazuje, jak Polska w ciągu roku mogłaby zbudować armię dronów

Serwisy ogólnodostępne PAP