O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wspólne ćwiczenia nuklearne między Polską i Francją? Zagraniczne media o spotkaniu Tusk-Macron

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali w poniedziałek w Gdańsku o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń nuklearnych w ramach starań o objęcie sojuszników francuskim parasolem nuklearnym – poinformował portal Politico.

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Adam Warżawa
Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Adam Warżawa

- Wśród spraw, które rozważymy, będzie wymiana informacji oraz wspólne ćwiczenia – powiedział Macron w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku w ramach polsko-francuskiego szczytu międzyrządowego, zapytany o współpracę z Polską w sferze nuklearnej.

Odstraszanie nuklearne

Francja jest jedynym krajem Unii Europejskiej posiadającym własną broń atomową. Macron zapowiedział wcześniej w tym roku „nowy etap we francuskim odstraszaniu”, w którym inne kraje europejskie pełniłyby większą rolę, począwszy od udziału w ćwiczeniach nuklearnych.

2 marca Macron ogłosił, że w zaproponowanym przez Francję zaawansowanym odstraszaniu zgodziło się wziąć udział osiem krajów: Belgia, Dania, Grecja, Holandia, Niemcy, Polska, Szwecja i Wielka Brytania. Zapowiedział również zwiększenie liczby głowic nuklearnych.

Tusk powiedział w poniedziałek po rozmowie z Macronem, że Polska znalazła się w „ekskluzywnym gronie rozumiejącym potrzeby europejskiej solidarności i suwerenności”, korzystając z zaproszenia Francji do uczestnictwa w programie. - Zaczęliśmy o tym rozmawiać jeszcze przed traktatem w Nancy i będziemy dalej nad tym pracować - dodał premier. - W naszych planach jest także perspektywa systematycznych ćwiczeń polsko-francuskich, i to w dość dużej skali - poinformował.

Więcej

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Adam Warżawa
Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/Adam Warżawa

Tusk na konferencji z Macronem: relacje polsko-francuskie są na historycznym poziomie

Francja podkreśla, że ostatnie słowo w sprawie wykorzystania francuskiej broni nuklearnej musi należeć do Paryża, ale mówi się o możliwości stacjonowania na terytorium państw sojuszniczych francuskich samolotów zdolnych przenosić broń nuklearną - podkreśliło Politico.

- Szczerze mówiąc, nie jest moim marzeniem mieć nad Polską (francuskie myśliwce - PAP) Rafale z bombami atomowymi, ale mam nadzieję, że nie macie takich planów – powiedział do Macrona Tusk, cytowany przez Politico.

Wojska francuskie w Polsce

Polski premier podkreślił, że stała obecność wojsk francuskich w Polsce ma już charakter faktyczny i odbywa się w ramach uzgodnionych działań sojuszniczych. Jak zaznaczył, obecny zakres tej obecności został wspólnie oceniony jako wystarczający i może być traktowany jako pilotaż dla dalszej pogłębionej współpracy obronnej między obu państwami.

Tusk wspomniał przy tym o możliwym udziale Francji w zapewnianiu bezpieczeństwa lotniska Rzeszów-Jasionka, które odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu na Ukrainę broni i ładunków humanitarnych – podało Politico.

Więcej

Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w Sali Złotej w Domu Uphagena w Gdańsku, fot. PAP/Andrzej Jackowski
Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w Sali Złotej w Domu Uphagena w Gdańsku, fot. PAP/Andrzej Jackowski

Ekspert o Polsko-Francuskim Szczycie Międzyrządowym z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej [WIDEO]

Macron przyjechał do Gdańska na I Polsko-Francuski Szczyt Międzyrządowy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Państwa przyjęły wspólną deklarację o pogłębionej współpracy strategicznej, która obejmuje kluczowe obszary bezpieczeństwa, obronności, gospodarki oraz kultury. Dokument wskazuje na konieczność dalszego wspierania Ukrainy oraz wzmacniania potencjału militarnego Europy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Istotnym elementem deklaracji jest też rozwój współpracy gospodarczej i energetycznej, w tym w energetyce jądrowej, oraz działania na rzecz zwiększenia konkurencyjności i suwerenności technologicznej UE. Podkreślono również znaczenie współpracy kulturalnej, naukowej i społecznej jako fundamentu relacji polsko-francuskich i wspólnych wartości europejskich.(PAP)

mw/ akl/ ktl/ ppa/

Zobacz także

  • Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Premier Donald Tusk i prezydent Francji Emmanuel Macron, fot. PAP/Radek Pietruszka

    Pierwszy taki szczyt w Gdańsku. W poniedziałek spotkanie Tuska z Macronem

  • Premier Donald Tusk i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot.  PAP/Piotr Nowak/Radek Pietruszka
    Premier Donald Tusk i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Piotr Nowak/Radek Pietruszka

    Sąd zdecydował ws. pozwu prezesa PiS. Chodzi o słowa premiera Tuska

  • Donald Tusk, Sanae Takaichi. Fot. PAP/EPA/Hiro Komae
    Donald Tusk, Sanae Takaichi. Fot. PAP/EPA/Hiro Komae

    Premier Tusk: Japonia i Polska powinny odegrać rolę stabilizującą w swoich regionach i na świecie

  • Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/Chung Sung-Jun
    Donald Tusk. Fot. PAP/EPA/Chung Sung-Jun

    Premier o TS dla Ziobry: mamy realne ograniczenia

Serwisy ogólnodostępne PAP