Drabina aluminiowa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

2022-07-06, 13:30 aktualizacja : 2022-07-06, 13:36
Drabina aluminiowa KRAUSE
Drabina aluminiowa KRAUSE
Planujesz zakup nowej drabiny aluminiowej? Ogromny wybór modeli dostępnych na rynku zdecydowanie nie ułatwia sprawy. Prosta drabina przystawna czy model wielofunkcyjny? A może tajemniczo brzmiąca drabina teleskopowa? Dowiedź się, dlaczego drabina aluminiowa to najlepszy wybór oraz jak w gąszczu dostępnych rozwiązań wybrać model najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb. Sprawdź!

Dlaczego akurat drabina aluminiowa?

Drabiny aluminiowe to obecnie najpopularniejszy rodzaj drabin – niemal całkowicie wyparły drabiny drewniane czy stalowe. Modele wykonane z drewna są ciągle używane do prac malarskich, a także przez elektryków, stalowe to z kolei rozwiązania mniej podatne na uszkodzenia, ale również cięższe. A drabina aluminiowa? Jest lekka i zarazem trwała, odporna na wilgoć i korozję, łatwa w transporcie i dostępna w wielu wariantach. Wadą tego rodzaju drabin jest ich nieco wyższa cena – pamiętaj jednak, że zakup drabiny śmiało można uznać za inwestycję na lata, która szybko się zwróci. Jeśli szukasz wygodnej w użyciu i funkcjonalnej drabiny, model aluminiowy to najlepszy wybór. Który wariant sprawdzi się zatem najlepiej?

Drabina wielofunkcyjna, przystawna czy przegubowa? O modelach słów kilka

Najlepsi producenci drabin stawiają na różnorodność. W ofercie KRAUSE (https://www.krause-systems.pl/) znajdziesz najrozmaitsze modele, począwszy od prostych drabin przystawnych po wielofunkcyjne rozwiązania do zadań specjalnych. Prosta drabina aluminiowa przystawna jest stosunkowo tania, jednak jej funkcjonalność może okazać się niewystarczająca podczas niektórych prac. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na uniwersalności, najlepszym wyborem będzie trzyelementowa drabina wielofunkcyjna. To model, który bez problemu przekształcisz w drabinę przystawną albo wolnostojącą – także w konfiguracji z wysuwanym elementem. Drabiny wielofunkcyjne KRAUSE wyposażone zostały w szerokie stabilizatory i antypoślizgowe stopki, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo podczas prac wykonywanych na każdej wysokości. Jeśli szukasz modelu, który idealnie sprawdzi się podczas różnorodnych prac w domu lub w ogrodzie, aluminiowa drabina wielofunkcyjna z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

A przegubowa drabina teleskopowa? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się model umożliwiający bezpieczne ustawienie na schodach lub klatkach schodowych – wszędzie tam, gdzie występuje różnica poziomów. Drabinę teleskopową znajdziesz między innymi wśród produktów z serii MONTO (https://www.krause-systems.pl/produkty/linie-produktowe/monto.html), czyli drabin, podestów i rusztowań zarówno dla pracowników niewielkich zakładów rzemieślniczych, jak i miłośników majsterkowania. Specjalny system pozwala na niezależną regulację każdej nogi, dzięki czemu przegubową drabinę teleskopową z łatwością ustawimy nawet na krętych schodach. Co więcej, możemy ją wykorzystywać jak model przystawny czy dwustronny wolnostojący.

A skoro o aluminiowych drabinach przegubowych mowa, warto wspomnieć także o modelu 4x3 szczeble. Dlaczego? Bo wraz z dołączaną specjalną platformą, można go wykorzystać jako wygodny podest roboczy, który sprawdzi się podczas długotrwałych prac na niedużej wysokości.

Jak wybrać najlepszą drabinę aluminiową?

Oprócz modelu i wysokości roboczej, przy wyborze drabiny aluminiowej warto wziąć pod uwagę także inne kryteria. Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę na przykład na to, jak często i gdzie masz zamiar ją wykorzystywać. Potrzebujesz drabiny do prac domowych czy szukasz modelu, który będziesz wozić ze sobą na działkę? Zależy Ci na lekkiej, kompaktowej drabinie czy nie ma to dla Ciebie znaczenia, bo posiadasz duży garaż? Ważnym czynnikiem są także akcesoria do drabin – nie tylko ułatwiają pracę, ale przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo ich wykonywania. Drabiny aluminiowe renomowanego producenta, jakim jest KRAUSE, bez problemu wyposażysz w dodatkową półkę na narzędzia, szpice zwiększające stabilność na trawie czy specjalne stopki zwiększające przyczepność.

Modele dla profesjonalistów i użytkowników indywidualnych – które wybrać?

Norma PN-EN 131 to zbiór regulacji dotyczących rodzajów i wersji drabin, badań obciążeniowych, oznakowania oraz instrukcji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Jedna z najnowszych nowelizacji nakłada na producentów obowiązek podziału urządzeń na modele dla profesjonalistów oraz tych na użytek domowy – różnice dotyczą przede wszystkim badań wytrzymałościowych. Dzięki temu przedsiębiorcy zatrudniający pracowników wykonujących profesjonalne zadania na wysokości wiedzą, z jakiej oferty korzystać. KRAUSE idzie jednak o krok dalej i takim samym testom poddaje modele dedykowane fachowcom oraz te do użytku indywidualnego. W praktyce oznacza to, że drabiny aluminiowe z serii CORDA (https://www.krause-systems.pl/produkty/linie-produktowe/corda.html) – choć polecane do okazjonalnego wykorzystywania w gospodarstwach domowych – spełniają wszystkie normy dotyczące drabin profesjonalnych, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania. Wybierając drabiny KRAUSE nie musisz się więc zastanawiać, czy wybrać model "domowy", czy "zawodowy" – wszystkie są tak samo bezpieczne i niezawodne!

Drabina aluminiowa wielofunkcyjna to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Przy jej zakupie warto zatem kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim użytecznością i bezpieczeństwem. Najlepszym wyborem będzie drabina renomowanego producenta.

Więcej na: https://www.krause-systems.pl/

Źródło informacji: krause-systems.pl
 

Źródło informacji: krause-systems.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.