O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łódź. W aplikacji MPK będzie można płacić według nowej taryfy przystankowej

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK) w Łodzi uruchomiło aplikację mobilną, która umożliwia zakup biletów jednorazowych oraz okresowych, a w przyszłości pozwoli na zapłatę za określoną długość trasy, w zależności od liczby przejechanych przystanków.

MigAppka ma być także krokiem do wprowadzenia od przyszłego roku taryfy przystankowej. Fot. Fot. UM w Łodzi
MigAppka ma być także krokiem do wprowadzenia od przyszłego roku taryfy przystankowej. Fot. Fot. UM w Łodzi

O uruchomieniu aplikacji mobilnej, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie nowej taryfy przystankowej poinformował w środę łódzki przewoźnik.

Aplikację o nazwie MigAppka mieszkańcy Łodzi oraz turyści odwiedzający miasto mogą już ściągnąć na swoje telefony. Jak zapewnia MPK, narzędzie umożliwia szybki i łatwy zakup wszystkich rodzajów biletów przewoźnika bez konieczności szukania punktu sprzedaży czy automatu biletowego. Dostępne są w niej bilety na przejazdy autobusami i tramwajami po Łodzi, a także zgierskie, pabianickie i Wspólny Bilet Aglomeracyjny (WBA).

Za bilety można zapłacić za pośrednictwem PayU, w tym m.in. BLIK-em i szybkim przelewem.

Nowa taryfa przystankowa

MigAppka ma być także krokiem do wprowadzenia od przyszłego roku taryfy przystankowej, czyli nowego sposobu płacenia za podróżowanie komunikacją miejską w Łodzi. To rozwiązanie, które umożliwi bezgotówkową opłatę za dokładnie tyle przystanków, ile przejedzie pasażer. Ma obowiązywać we wszystkich autobusach i tramwajach w Łodzi.

Więcej

Gaz-System: budowa gazociągu Gdańsk – Gustorzyn przekroczyła półmetek. Fot. X/GAZ-SYSTEM
Gaz-System: budowa gazociągu Gdańsk – Gustorzyn przekroczyła półmetek. Fot. X/GAZ-SYSTEM

Budowa gazociągu Gdańsk – Gustorzyn przekroczyła półmetek

Nowa taryfa w tzw. systemie wejście-wyście musi zostać uchwalona przez Radę Miejską w Łodzi. Według projektu uchwały dostępnego na stronie Urzędu Miasta Łodzi opłata za pierwszy przystanek ma wynosić 1 zł. Również za przejechanie drugiego przystanku trzeba będzie zapłacić 1 zł, a za każdy kolejny po 50 gr. Pasażerowie, którym przysługuje zniżka ulgowa mają zapłacić o połowę mniej.

Rozpoczęcie oraz zakończenie podróży w przypadku wybrania taryfy przystankowej będzie odbywać się za pomocą zeskanowania kodu QR. Po zakończeniu podróży opłata zostanie ściągnięta z podpiętej do aplikacji karty płatniczej.

Jak zapewnił przewoźnik, aplikacja ma być rozwijana i systematycznie uzupełniana o nowe funkcje. W planach jest m.in. dodanie funkcjonalności takich jak: wirtualne tablice przystankowe, informacje o planowanych zmianach i utrudnieniach w ruchu, a także planer podróży.

Obecnie w Łodzi na przejazdy komunikacją miejską obowiązują cztery rodzaje biletów jednorazowych: 20-minutowy, który kosztuje 4,4 zł (ulgowy – 2,2 zł), 40-minutowy za 5,6 zł (ulgowy – 2,8 zł), 80-minutowy za 6,8 zł (ulgowy – 3,4 zł) oraz 24-godzinny za 18 zł (ulgowy – 9 zł). (PAP)

bap/ mmu/gn/

Zobacz także

  • PAP/Darek Delmanowicz
    PAP/Darek Delmanowicz

    Wodowanie łodzi rybackiej i pokazy dawnych rzemiosł w Kolbuszowej [WIDEO]

  • W jednym miejscu w komorze za zachód od Dworca Fabrycznego w Łodzi spotkają się dwa tunele kolejowe.  Fot. portpolska.pl (zdjęcie ilustracyjne)
    W jednym miejscu w komorze za zachód od Dworca Fabrycznego w Łodzi spotkają się dwa tunele kolejowe. Fot. portpolska.pl (zdjęcie ilustracyjne)

    CPK i Polskie Linie Kolejowe zawarły porozumienie w sprawie budowy tunelu w Łodzi

  • Wojewódzkie ćwiczenia ochrony ludności i obrony cywilnej pod kryptonimem „DWORZEC-2026” Fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Wojewódzkie ćwiczenia ochrony ludności i obrony cywilnej pod kryptonimem „DWORZEC-2026” Fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Ewakuacja tłumu z pociągu. W Łodzi ćwiczyły służby i PCK [WIDEO]

  • Na odcinku KDP Łódź – Wrocław przewidziano podstacje trakcyjne Pabianice, Kuźnica-Czajków i Dziadowa Kłoda. Fot. X/PKP Intercity (zdjęcie ilustracyjne)
    Na odcinku KDP Łódź – Wrocław przewidziano podstacje trakcyjne Pabianice, Kuźnica-Czajków i Dziadowa Kłoda. Fot. X/PKP Intercity (zdjęcie ilustracyjne)

    Spółka CPK podpisała umowy z PSE na zasilanie odcinka kolejowego Łódź–Wrocław

Serwisy ogólnodostępne PAP