Pogrzeb prof. Waldemara Parucha będzie mieć charakter państwowy

2022-05-16 06:31 aktualizacja: 2022-05-16, 10:03
Prof. Waldemar Paruch. Fot. Twitter
Prof. Waldemar Paruch. Fot. Twitter
Ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha odbędzie się w poniedziałek o godz. 13 w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach (Lubelskie). Były szef Centrum Analiz Strategicznych spocznie na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Uroczystości pogrzebowe będą mieć charakter państwowy.

Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Waldemara Parucha rozpoczną się o godz. 13 od mszy św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach (Lubelskie). Następnie, ok. godz. 14.30 uczestnicy przejdą w kondukcie na tamtejszy cmentarz parafialny, gdzie zmarły zostanie pochowany. Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Prof. Waldemar Paruch zmarł 8 maja br. w wieku 57 lat. O jego śmierci poinformował na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Żegnamy wielkiego Polaka, politologa i polityka, ogromnie zasłużonego dla Polski" – podkreślił minister.

Zaraz po wiadomości o śmierci prof. Parucha, prezydent RP Andrzej Duda pożegnał go w mediach społecznościowych. "Polska straciła zaangażowanego naukowca i eksperta, ale przede wszystkim Patriotę całym sercem i duchem oddanego Rzeczypospolitej" – napisał na Twitterze prezydent.

Premier o prof. Paruchu: wybitny naukowiec, wrażliwy społecznik, zasłużony Polak

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że odszedł "wybitny naukowiec, wrażliwy społecznik, zasłużony Polak". "Będzie nam brakowało jego mądrości i błyskotliwego umysłu. Niech spoczywa w pokoju" – przekazał na Twitterze premier.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił na antenie TVP Info, że "odszedł naprawdę piękny człowiek". "Będziemy go żegnali w najbliższy poniedziałek z ogromnym żalem, bólem i serdeczną pamięcią" – dodał Kaczyński.

Prof. Waldemar Paruch był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz wykładowcą tej uczelni. W 2018 r. został pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym jego szefem. Od 2020 r. pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki.

Na początku kwietnia br. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

dsk/