Pożegnanie prof. Parucha. Prezes PiS: był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy

2022-05-16 14:00 aktualizacja: 2022-05-16, 22:00
Przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych prof. Waldemara Parucha, pierwszego szefa Centrum Analiz Strategicznych i wykładowcy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozpoczęła je msza św. w kościele św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach.

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska uczestniczyli w poniedziałek w uroczystościach pogrzebowych prof. Waldemara Parucha, które rozpoczęły się od mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach.

Lider PiS podczas swojego przemówienia podkreślił, że przyszło mu pożegnać "naszego kolegę, przyjaciela, doradcę, ale jednocześnie działacza". "Pożegnać w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu obozu Zjednoczonej Prawicy" - mówił Kaczyński.

Dodał, że prof. Paruch był dla obozu rządzącego człowiekiem bardzo ważny. "Był kimś, kto wspierał nas swoją ogromną wiedzą, ogromną erudycją, jednocześnie swoim zapałem, swoim przeświadczeniem, że można, że mamy szansę, że możemy mimo wielkiej przewagi sił naszych przeciwników zwyciężać i zmieniać Polskę" - mówił.

Zaznaczył, że prof. Paruch wielokrotnie wskazywał kierunki tej zmiany, ale też - zaznaczył szef PiS - wskazywał drogi do zwycięstwa. "Drogi działań politycznych, działań właściwych systemowi demokratycznemu, które do tego zwycięstwa, tego sukcesu prowadzą" - powiedział. Zaznaczył, że prof. Paruch ten sukces widział nie w kategoriach partykularnych.

"Był człowiekiem, który się zdecydował stanąć po jednej stronie tej przeklętej barykady, która dzieli dzisiaj nasze życie, ale jednocześnie zawsze uważał, że celem prawdziwym, celem ostatecznym i właściwym jest kraj; kraj jako całość - Polska" - stwierdził Kaczyński.

Lider PiS zaznaczył, że prof. Paruch był nie tylko doradcą, ale "przyjacielem, bliskim kolegą, towarzyszem różnego rodzaju spotkań". "W wielu wypadkach - można powiedzieć - naszym kompanem, w tym najlepszym tego słowa znaczeniu".

Dodał, że prof. Paruch "był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami wtedy, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji". "Kiedy byliśmy bardzo mocno atakowani, niszczeni, kiedy ta przewaga drugiej strony była - można powiedzieć - egzekwowana z całą siłą. I to też musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać" - mówił.

"Zawsze będziemy pamiętać jego, i tych wszystkich, którzy towarzyszyli nam w trudnych czasach" - dodał.

Kaczyński zwrócił uwagę, że prof. Paruch pięć lat temu dowiedział się, że jest śmiertelnie chory i był to da niego czas próby. "Pan profesor, Waldemar przeszedł tę próbę naprawdę godnie, dzielnie pracując do końca. Pisząc kolejne prace, doradzając, rozmawiając jeszcze w szpitalu, z którego już nie wyszedł. Rozmawiał z nami, także ze mną o naszych sprawach, o naszej przyszłości. Rozmawiał o tym, co należy czynić, by w tej bardzo trudnej dziś sytuacji Polska mogła odnosić dalej sukcesy, by uniknęła niebezpieczeństw" - mówił szef PiS.

Kaczyński wskazał też, że prof. Paruch wierzył, iż można opracować strategię dla Polski i stąd jego inicjatywa Centrum Analiz Strategicznych. "Stąd jego liczne ekspertyzy, liczne prace, w których zawsze stawiał sobie to samo pytanie. Pytanie znane z historii naszej ojczyzny, całego naszego regionu - co robić, by Polska szła tą drogą, którą uważał za właściwą. Drogą państwa solidarnego, sprawiedliwego, podmiotowego w relacjach międzynarodowych, coraz silniejszego. Państwa poważnego, państwa, które się liczy. I chodziło także o to, by liczył się nasz naród, by z nami się liczono" - mówił Kaczyński, dodając, że prof. Paruch był w to głęboko zaangażowany.

Zaznaczył, że prof. Paruch był też zaangażowany w sprawy Lubelszczyzny. Jak mówił, jego decyzje były związane z przywiązaniem do tej ziemi. "Także ta jego ostatnia decyzja, by tu być pochowanym, była właśnie z tym związana" - zauważył Kaczyński.

"Był wierny miejscu, w którym się urodził, w którym się wychował i był wierny Polsce. Niech odpoczywa w pokoju" - podsumował Kaczyński.

PAP/Wojtek Jargiło

W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli pogrążona w żałobie rodzina, posłowie, przedstawiciele władz samorządowych i środowiska akademickiego Lublina. Pogrzeb miał charakter państwowy.

Po mszy uczestnicy przeszli w kondukcie na pobliski cmentarz parafialny, gdzie spoczoł prof. Paruch.

Wojtek Jargiło

Prof. Waldemar Paruch zmarł 8 maja w wieku 57 lat. Był absolwentem historii i politologii na UMCS w Lublinie oraz wykładowcą tej uczelni. W 2018 r. został pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia Centrum Analiz Strategicznych, a następnie pierwszym jego szefem. Od 2020 r. pełnił funkcję przewodniczącego zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki. Był także członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki. Na początku kwietnia br. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

Wojtek Jargiło

PAP/Wojtek Jargiło

PAP/Wojtek Jargiło

PAP/Wojtek Jargiło

Autor: Piotr Nowak, Rafał Białkowski

kw/