Władze obwodu odeskiego wezwały mieszkańców do ewakuacji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-11 07:14 aktualizacja: 2022-12-12, 07:31
Ewakuacja. Fot. Roman Pilipey PAP/EPA
Ewakuacja. Fot. Roman Pilipey PAP/EPA
Po ostatnich rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, władze tego obwodu zaapelowały w nocy z soboty na niedzielę do mieszkańców aby, jeśli to możliwe, czasowo opuścili Odessę i udali się do miejsc mających dostawy prądu.

20:15 Prezydent Erdogan rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu korytarza zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Ukrainy o ewentualnym rozszerzeniu korytarza zbożowego. Wołodymyr Zełenski podziękował za wsparcie Ankary dla inicjatywy Kijowa "Ziarno z Ukrainy".

19:22 Ataki na obiekty używane jako kwatery sił rosyjskich

Na terenie miasta Kadijiwka na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej doszło w sobotę do eksplozji w hotelu, gdzie mieściła się siedziba tak zwanej grupy Wagnera - poinformował na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Sierhij Hajdai. Również w sobotę wieczorem rakiety Himars uderzyły w zajęty przez rosyjskie wojsko hotel w Melitopolu.

17:57 Prezydenci Zełenski i Macron omówili plan umożliwiający zakończenie wojny

Prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem o 10-punktowej formule pokojowej, która ma umożliwić zakończenie wojny - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.

"Synchronizacja stanowisk w przeddzień wirtualnego szczytu G7 i konferencji poparcia dla Ukrainy w Paryżu. Omówiliśmy realizację naszej dziesięciostopniowej formuły pokojowej, współpracę w zakresie obrony i stabilności energetycznej Ukrainy" – napisał na Twitterze ukraiński przywódca.

16:35 Szef obwodu ługańskiego: Rosja zamierza siłą zmobilizować wszystkich mężczyzn

Rosja zamierza siłą zmobilizować wszystkich mężczyzn bez wyjątku, ponieważ siły jej profesjonalnej armii są na wyczerpaniu - powiedział w niedzielę szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrinform.

16:33 Szef BBN: ukraińscy lekarze będą szkolić się w Polsce z ewakuacji lotniczej ze strefy działań wojennych

Grupa ukraińskich lekarzy przybyła do Polski i w poniedziałek zacznie szkolenie z ewakuacji lotniczej rannych ze strefy działań wojennych - przekazał w niedzielę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

15:47 Spadochroniarze unieszkodliwili grupę rosyjskich dywersantów w rejonie Bachmutu

Żołnierze brygady powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Ukrainy rozbili rosyjską grupę dywersyjno-rozpoznawczą w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.

13:06 Mieszkańcy Odessy na południu Ukrainy odczuwają problemy z dostawami wody, które są wynikiem rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej w tym regionie – poinformowała w niedzielę miejska administracja.

„Drodzy konsumenci, w wyniku awaryjnych odłączeń energii elektrycznej na obiektach (operatora wodociągowego) Infoswodkanału nastąpiły problemy z dostawami wody” – ogłoszono na oficjalnym profilu władz Odessy w Telegramie.

12:20 Brytyjski minister James Cleverly powiedział w niedzielę, że nic wskazuje, by prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zależało na rozwiązaniu konfliktu poprzez negocjacje. Podkreślił, że to Ukraina musi zdecydować, czy i na jakich warunkach podjąć rozmowy pokojowe.

Cleverly, odnosząc się w rozmowie ze Sky News do rosyjskich sugestii na temat możliwych rozmów pokojowych, powiedział, że choć Wielka Brytania chciałaby, aby odbyły się one "raczej wcześniej niż później", to Ukraina powinna określić parametry dla wszelkich negocjacji, które będą prowadzone.

"Wszelkie negocjacje muszą być prawdziwe, muszą być znaczące, nie mogą być tylko listkiem figowym dla rosyjskiego dozbrojenia i dalszej rekrutacji żołnierzy. Tak naprawdę nie widzę niczego, co pochodzi ze strony rosyjskiej, co daje mi pewność, że Władimir Putin przystępuje do tych rozmów w dobrej wierze. Szersza retoryka jest wciąż bardzo konfrontacyjna" - oświadczył.

11:09 Zatwierdzony przez prezydenta Rosji Władimira Putina budżet przewiduje, że na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa przeznaczone będzie ponad 30 proc. wydatków, ale jest on zapewne zbyt optymistyczny w założeniach - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

"5 grudnia 2022 roku prezydent Putin podpisał ustawę o budżecie federalnym Rosji. W projekcie budżetu stwierdzono, że w 2023 roku ponad 9 bilionów rubli (143 mld dolarów) zostanie przeznaczone na obronę, bezpieczeństwo i egzekwowanie prawa. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami i będzie stanowić ponad 30 proc. całego budżetu Rosji.

Zatwierdzony przez Putina budżet jest prawdopodobnie zbyt optymistyczny w swoich oczekiwaniach dotyczących dochodów i wydatków w 2023 roku. Dlatego też inne części budżetu Rosji będą prawdopodobnie poddawane coraz większej presji na pokrycie kosztów wojny" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:51 "Wzywam wszystkich sojuszników, w tym Niemcy, do wysłania Ukrainie wszystkiego, co jest potrzebne do obrony" - powiedziała premier Estonii Kaja Kallas w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla agencji dpa. "Gdyby wszyscy sojusznicy wysłali broń już w styczniu lub lutym, wiele istnień ludzkich zostałoby uratowanych" - stwierdziła.

10:21 "W bezpośrednich rozmowach zapewniono nas o dostawach większej ilości broni i amunicji” – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew w rozmowie opublikowanej w weekendowym wydaniu "Welt am Sonntag".

Na froncie "pilnie potrzebne są kolejne systemy przeciwlotnicze, samobieżne haubice, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard i amunicja. Wciąż prowadzimy również rozmowy w sprawie dostawy bojowych wozów piechoty Marder i czołgów Leopard. Decyzja w tej sprawie należy jednak do rządu federalnego" – powiedział Makiejew.

"Zostałem wyraźnie zapewniony, że nie będzie żadnych negocjacji z Putinem, jeśli nie będziemy tego chcieli" - podkreślił ambasador w rozmowie z "Welt am Sonntag". "Jeśli Ukraina będzie chciała to zrobić, zdecydujemy, w jakich okolicznościach takie rozmowy będą prowadzone. Ale w tej chwili nie potrzebujemy mediatorów, potrzebujemy sojuszników. Bo pokoju na Ukrainie nie da się wynegocjować, trzeba o niego walczyć", stwierdził.

09:51 Rosja nasila przymusową mobilizację wśród mieszkańców terytoriów okupowanych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według ukraińskich wojskowych poprzez mobilizację okupanci chcą zasilić swoje oddziały na siewierodonieckim odcinku frontu.

„W mieście Krasnyj Łucz zwiększyła się liczba patroli, które sprawdzają dokumenty mężczyzn, wręczają wezwania do wojska i odwożą do punktów zbiórki zmobilizowanych” – powiedział rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Sztupun.

08:17 W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 25 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 24 tys. osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,326 mln wjazdów do Polski i 6,491 mln wyjazdów na Ukrainę.

"Wczoraj tj. 10.12 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25 tys. osób. Od 24.02 - 8,326 mln osób" - podała na Twitterze Straż Graniczna.

Z kolei z Polski na Ukrainę w sobotę odprawionych zostało 24 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 6,491 mln.

 

08:01 Ukraina czyni międzynarodowe starania o postawienie szefa Kremla przed międzynarodowym specjalnym trybunałem. Do tej pory Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy odrzucały ten plan, jednak ich opór ostatnio słabnie – pisze „Spiegel”. Jak wskazuje magazyn niechętna powoływaniu trybunału jest szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.

Rosja, prowadząc swoje działania na Ukrainie, nie waha się atakować celów cywilnych. „Ataki na szpitale są zbrodniami wojennymi” – podkreśla „Spiegel” i zaznacza, że rosyjskie rakiety i pociski nie trafiałyby w ukraińskie obiekty cywilne, gdyby to Putin nie zarządził inwazji na sąsiedni kraj.

07:01 Kromka chleba, łyk wody dziennie, spanie na podłogach i bicie pałkami po nogach jako "zachęta" do śpiewania ruskiego hymnu – tak pobyt w rosyjskiej niewoli wspominają w rozmowie z PAP ukraińskie kobiety, które powróciły do swojej ojczyzny w ramach wymiany jeńców.

Anastazja, Wita i Jana zostały pojmane przez wojska agresora w różnych miejscach, lecz poznały się w rosyjskich aresztach. Dziś są stypendystkami polskiego Funduszu im. bł. Klemensa Szeptyckiego, który wspiera finansowo ukraińskie sieroty wojenne i kobiety, powracające z niewoli.

„W Rosji byłyśmy bite i zmuszane do śpiewania rosyjskiego hymnu. Za każdym razem, przy wyprowadzaniu z celi, bili nas po nogach, po kilka razy dziennie. Bili za to, że nie chciałyśmy się uczyć ich hymnu, czy za to że nie odpowiadałyśmy na ich pytania” – opowiada PAP Anastazja.

04:24 Po ostatnich rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, władze tego obwodu zaapelowały w nocy z soboty na niedzielę do mieszkańców aby, jeśli to możliwe, czasowo opuścili Odessę i udali się do miejsc mających dostawy prądu.

Jak ocenia ukraiński regulator energetyczny DTEK, ostatnie rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną obwodu w nocy z piątku na sobotę wyrządziły znacznie większe zniszczenia niż poprzednie, a ich usunięcie może potrwać "nie kilka dni, a nawet tygodni, ale nawet 2-3 miesiące".

Komunikat opublikowany przed DTEK głosi, że "Odessa i prawie cały obwód pozostają bez prądu. Sytuacja w dziedzinie energii w obwodzie odeskim pozostaje trudna". Ocenia się że bez prądu pozostaje ponad 1,5 mln osób.

"Rozumiemy jak trudne jest pozostawanie bez prądu przez tak długi czas. Dlatego zwracamy się do was z apelem: jeśli dojdziecie do przekonania, że bez prądu nie dacie sobie rady a macie możliwości czasowego opuszczenia Odessy i udania się do miejscowości na terenie obwodu, lub poza nim, to powinniście tak zrobić" - głosi komunikat władz obwodowych.

00:41 W rezultacie nocnych ataków rosyjskich dronów na system energetyczny, ponad 1,5 mln mieszkańców Odessy na południu Ukrainy, jest bez prądu - powiedział w sobotę wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo. Dodał, że wyłączenia prądu występują także w wielu innych rejonach.

Zełenski poinformował, że prąd dostarczany jest tam jedynie do obiektów infrastruktury krytycznej i tylko w miarę istniejących możliwości.

"Kluczowe znaczenie ma dzisiaj energia. Sytuacja w obwodzie odeskim jest bardzo trudna. Odessa oraz inne miasta i wsie obwodu są pogrążone w ciemnościach" - przyznał prezydent.

Jak dodał siły rosyjskie wykorzystały do ataków na Odessę 15 irańskich dronów Shahed, z których 10 zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

22:30 Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn "Foreign Policy", powołując się na źródła w Kongresie.

20:57 Trenowani w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, obywatele Ukrainy są cywilami szkolonymi do walki z rosyjską inwazją, podało ministerstwo obrony w Madrycie, precyzując, że osoby te mieszkały wcześniej na obszarach objętych działaniami wojennymi.

20:47 W sobotę rano na Krymie na osiedlu typu miejskiego Sowietśke podpalono koszary dla niedawno zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy – podał w sobotę portal Ukrinform.

20:04 Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow: jesteśmy gotowi odpowiedzieć na "rakietowy terror Rosji".

"Jesteśmy gotowi na wszystko. Przecież nie będziemy nikogo pytać o wszystko, co dotyczy naszych interesów, gdzie i w którym miejscu musimy pokonać wroga. Pochodzi on z ziem, które rozciągają się od naszego terytorium, a kończą na Władywostoku. I nie będziemy nikogo pytać, jak mamy zniszczyć wroga” – oznajmił Daniłow.

Najlepszą metodą „zapobiegnięcia eskalacji konfliktu” jest całkowita i bezwarunkowa militarna klęska Rosji - podkreślił.

W środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, pytany o niedawne ukraińskie ataki na lotniska wojskowe głęboko wewnątrz Rosji, powiedział, że Waszyngton jasno wyrażał "obawy dotyczące eskalacji (konfliktu), ale koniec końców, to są decyzje, które leżą w gestii Ukraińców i oni muszą się do tego odnieść".

"Kiedy dajemy im (Ukraińcom) system uzbrojenia, należy on do nich, oni decydują, gdzie go użyć" - dodał Kirby. 

19:04 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który spotkał się z szefową Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric Egger, powiedział, że Kijów oczekuje od MKCK bardziej konkretnych kroków na rzecz ukraińskich jeńców - poinformowały służby prasowego kancelarii prezydenta.